پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تحلیلی بر‌ نامه تهران به اروپا

دو قول شفاهی آمریکا در دور قبلی مذاکرات هسته‌ای تا زمانی که تبدیل به سند مکتوب نشود، عملا دستاوردی برای ایران نخواهد داشت.

منتشر شده در 25 مرداد 1401
در سرویس

آن‌گونه که «فرهیختگان» از منابع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کسب اطلاع کرده، دو موردی که امیرعبداللهیان در نشست روز گذشته‌ خود مدعی شده است طرف غربی شفاها انعطاف از خود نشان داده مربوط می‌شود به قول شفاهی آمریکایی‌ها مبنی‌بر تضمین حفظ برجام و بسته شدن پرونده‌های ایران در پی‌ام دی.

در دور پایانی مذاکرات طرف غربی در پاسخ به مطالبه‌ ایران مبنی‌بر ارائه تضمین سیاسی، اقتصادی گفته است در صورت بازگشت ایران به برجام جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در یک سخنرانی رسمی اعلام کند تا زمانی که ایران در برجام باقی بماند آمریکا هم متعهد به اجرای توافق هسته‌ای خواهد ماند. در رابطه با بسته شدن پرونده‌های ایران در پی‌ام‌دی نیز طرف آمریکا شفاها قول داده است در صورتی که ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به جمع‌بندی برسند، آنها نیز از پیگیری صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام دست خواهند کشید و عملا پرونده‌های ایران در پی‌ام‌دی بسته خواهد شد. 

این دو قول شفاهی آمریکایی‌ها در دور قبلی مذاکرات هسته‌ای تا زمانی که تبدیل به سند مکتوب نشود، عملا دستاوردی برای ایران نخواهد داشت، به همین دلیل به‌نظر می‌رسد پاسخی که قرار است مطابق سخنان روز گذشته حسین امیرعبداللهیان ایران به هماهنگ‌کننده اروپایی در رابطه با آخرین وضعیت مذاکرات برجام داده شود نیز حول این دو موضوع شکل بگیرد و احتمالا طرف ایرانی در پاسخ خود از طرف‌های غربی حاضر در مذاکرات خواهد خواست، برای احیای برجام این دو قول شفاهی داده‌‌شده توسط آمریکا تبدیل به سند مکتوب شود. اگر این پیشنهاد احتمالی از سوی غربی‌ها پذیرفته شود طرفین به احیای برجام خیلی نزدیک خواهند شد، اما اگر این پیشنهاد‌ها رد شود هم باز فرآیند مذاکرات متوقف نخواهد شد، زیرا طرف غربی پلن بی کارآمدی دربرابر ایران جز دستیابی به توافق ندارد و از طرفی اعلام پایان برجام نیز برای همه‌ کشورهای درگیر با توافق هسته‌ای در شرایط کنونی هزینه‌زا خواهد بود.

در یک جمع‌بندی کلی پیش‌بینی می‌شود با توجه به سابقه‌ قبلی مواجهه غربی‌ها با پیشنهاد‌های ایران در آینده نیز مذاکرات هسته‌ای ادامه پیدا کند، مذاکراتی که یک گام جلوتر از گفت‌وگوهای قبلی خواهد بود و محوریتش مساله‌ مکتوب‌سازی قول‌های شفاهی ارائه‌شده توسط آمریکا در رابطه با احیای برجام است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/39181

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی