پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که طی هفته‌های آینده به ایران سفر می‌کند، گفته است که بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای ایران امروز (سه‌شنبه) از سرگرفته می‌شود.

منتشر شده در 28 فروردین 1403
در سرویس
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رافائل گروسی روز گذشته (دوشنبه) در جمع خبرنگاران تصریح کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) امروز (سه‌شنبه)، بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران را ازسرمی‌گیرد.
وی در جمع خبرنگاران در نیویورک گفت که ایران تأسیسات هسته‌ای خود را روز یکشنبه به دلیل برخی «ملاحظات امنیتی» تعطیل کرد که البته روز دوشنبه فعالیت این تأسیسات مجدداً ازسرگرفته شد اما تا زمانیکه «شاهد اوضاع کاملاً آرام نشده بود»، بازرسان آژانس را دور نگه داشته بود.
رافائل گروسی روز دوشنبه در خصوص تحولات اخیر و اقدام تنبیهی ایران گفت «ما فعالیت‌های خود را فردا از سرمی‌گیریم. تأثیری بر فعالیت‌های بازرسی ما به وجود نیامده است».
کابینه جنگ رژیم صهیونیستی در دو روز گذشته جلساتی را در خصوص نحوه پاسخگویی به حمله ایران به مواضع رژیم صهیونیستی برگزار کرده است که نتیجه‌ای دربرنداشته است. گروسی در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص احتمال حمله تل‌آویو به تأسیسات هسته‌ای ایران گفت «ما همواره از این احتمال نگران هستیم و خواستار نهایت خویشتنداری هستم».

به گزارش جهت پرس؛ رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: علیرغم برخی ادعاهای سیاسی درباره ایران مبنی بر داشتن ذخایر بالای اورانیوم غنی‌شده، این به معنای داشتن سلاح هسته‌ای برای ایران نیست.

گروسی بار دیگر تاکید کرد: هیچ مدرک یا اطلاعاتی که نشان دهد ایران قصد ساخت سلاح هسته‌ای دارد، نداریم.

گروسی همچنین از همکاری ایران با ناظران هسته‌ای ابراز خرسندی کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها تاکید کرده است که همکاری بین ایران و آژانس «پایدار» است و بر اساس اصول معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) و توافق‌های پادمان است.

گفتنی است که ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت تا توازن در اجرای این توافق را برقرار کند.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که تدابیر صورت گرفته برگشت پذیر بوده و هرزمان که سایر طرف‌ها به طور کامل به تعهدات‌خود عمل کنند، ایران نیز متقابلاً رفتار خواهد کرد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/167263

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی