پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نگاهی به برنامه محفل

مهمترین ویژگی محفل این است که اولین تلاش ویژه در سالهای اخیر برای کشاندن موضوعات قرآنی به ساحتی عمومی‌تر؛ اساس این دغدغه و فکر ارزشمند است.

منتشر شده در 19 فروردین 1402

علی صدری‌نیا، فعال رسانه‌ای، در خصوص برنامه محفل که امسال به مناسبت ماه مبارک رمضان از شبکه سه سیما در حال پخش است نوشت: راه اندازی شبکه قرآن غیر از همه برکات و حسن‌هایش برای مخاطب تخصصی قرآنی، یک آفت بزرگ هم در این سالها داشت؛ اینکه الباقی شبکه‌های تلویزیونی، دیگر برای تولید برنامه‌های تلویزیونی قرآنی، متناسب با مخاطب هدف خودشان، دینی را به گردنشان احساس نمی‌کردند، و این موضوع را از سبد ماموریتهای خود بیرون می‌گذاشتند و تلاش ویژه‌ای هم در این راستا نمی‌کردند.

یعنی برای بخش قابل توجهی از مخاطب عام، به مرور شبکه قرآن تبدیل به شبکه‌ای شد که بدون لحظه‌ای توقف صرفا از روی آن می‌پریدند، و بقیه شبکه‌ها هم اساسا دغدغه‌ای برای طراحی و تولید آثار ویژه قرآنی و کشاندن موضوعات قرآنی به ساحت عمومی نداشتند.

و این در حالی بود که برنامه‌های باسابقه‌تری همچون درس‌هایی از قرآن هم طبیعتا با گذشت دهه‌ها از شروع پخش و حفظ ساختار ثابت برنامه، کم کم دوران اوج خود را سپری کرده بودند و این خلا بیش از پیش به چشم می‌آمد.

مهمترین ویژگی برنامه محفل از نظر من همین است؛ اینکه این برنامه اولین تلاش ویژه در سالهای اخیر است برای کشاندن موضوعات قرانی به ساحتی عمومی‌تر؛ برنامه‌ای قرآنی که این بار مخاطب هدفش مخاطب تخصصی شبکه قرآن نیست، بلکه مخاطبی از جنس مخاطب شبکه سه را هدف گرفته است؛ اساس این دغدغه و فکر ارزشمند است.

 ضمن اینکه در تولید برنامه هم ویژگی‌هایی وجود دارد که نشان از این می‌دهد که با برنامه‌ای فکر شده و دارای طراحی مواجهیم. طبیعی است که این برنامه هم مثل هر اثر دیگری در فصل ابتدایی‌اش نقایصی داشته باشد، اما به نظرم حتما تا اینجا نمره قبولی می‌گیرد و اگر آسیب شناسی دقیقی از این فصل اتفاق بیفتد و طراحی ویژه‌تری برای فصل‌های بعدی انجام شود، حتما با برنامه‌ای آینده‌دار و جریان ساز و دارای اثرگذاری بیشتر روبرو خواهیم بود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/10436

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی