پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

وزیر امورخارجه کشورمان گفت: با تاکید بر اینکه از مرحله سوءتفاهم‌ها عبور کردیم، طی ماه‌های گذشته شاهد جهش در حجم تجارت بین دو کشور بودیم؛ امیدواریم بخش‌های دولتی و خصوصی نسبت به افزایش حجم تجارت اقدام کنند.

منتشر شده در 13 تیر 1401
در سرویس

 جیحون بایرام‌اف وزیرخارجه آذربایجان دقایقی پیش با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزرای خارجی ایران و آذربایجان در ادامه با حضور در نشست خبری مشترک به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

در ابتدای این نشست خبری، امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان گفت: در چارچوب مذاکرات امروز طیف گسترده‌ای از موضوعات دوجانبه را به طور ویژه مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم. مطلع هستید که رؤسای‌جمهور دو کشور طی ۱۰ ماه گذشته دو دیدار با یکدیگر داشتند؛ در جریان این دو دیدار به ویژه دیدار هفته گذشته الهام علی‌اف و آیت‌الله رئیسی درخصوص مرحله جدید توسعه مناسبات دو کشور گفت‌وگوهای سازنده و رو به جلویی را داشتیم. ما بر تعمیق مناسبات دو کشور براساس حسن تفاهم، اعتماد، و منافع متقابل دو کشور تاکید کردیم.

وزیر امور خارجه افزود: در گفت‌وگوهای امروز بار دیگر موضوع تمامیت ارضی کشورها از جمله جمهوری آذربایجان مورد تاکید ما قرار گرفت. همچنین حمایت خودمان را از روند حل و فصل مسالمت‌آمیز ادامه مناقشه قره‌باغ بر پایه اصول شناخته شده حقوق بین‌الملل مورد تاکید قرار دادیم.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی از ابتدای مناقشه قره‌باغ همواره آمادگی خود را برای کمک به حل و فصل بحران از طریق گفت‌وگو اعلام کرد. ما همچنان آماده تداوم حمایت‌ها و مساعدتمان در این زمینه هستیم تا مسائل باقی‌مانده نیز بر مبنای احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت طرفین و از مسیر گفت‌وگوهای سیاسی حل و فصل شود.

وی خاطرنشان کرد: معتقد هستیم که در شرایط جدید فرمت‌های منطقه‌ای که میان دو کشور و یا با دیگر کشورها وجود دارد باید مورد تاکید و توجه قرار گیرد. در سفر هفته گذشته‌ام به آنکارا با برادرم چاووش اغلو توافق کردیم به زودی نشست سه جانبه جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و جمهوری ترکیه را در تهران در سطح وزرای امور خارجه برگزار کنیم و امروز با برادرم جیحون درخصوص بازه زمانی و تاریخ آن توافق خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: فرمت دیگری در سطح کارشناسان ارشد موسوم به اجلاس ۳+۳ در منطقه قفقاز وجود دارد. این اجلاس میان کارشناسان ارشد و در گام بعدی وزرای خارجه آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و روسیه و ایران و ترکیه برگزار خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران در تاریخی که نسبت به آن توافق خواهیم کرد میزبان این اجلاس در تهران یا یکی از شهرهای کشورمان خواهد بود.

امیرعبداللهیان گفت: یادداشت رسمی را همزمان با سفر جیحون بایراموف مبنی بر آمادگی رئیس جمهور جمهوری آذربایجان برای سفر به تهران دریافت کردیم. درخصوص نهایی شدن و توافق بر سر تاریخ سفر رسمی رئیس‌جمهور آذربایجان در ادامه نشست امروز پیشنهادات را مورد بررسی قرار خواهیم داد و از همین جا به الهام علی‌اف برای سفرشان به جمهوری اسلامی ایران خوش آمد می‌گوئیم.

وی افزود: انرژی و ترانزیت دو موضوع مهم در همکاری‌های اقتصادی دو کشور است. وزیر نیروی کشورمان در سفری که در هفته جاری به آذربایجان خواهند داشت و برنامه‌ریزی سفر ایشان انجام شده است درخصوص بهره‌برداری از سد خداآفرین و قیزقلعه سی اقدام خواهند کرد گفت‌وگوهای مهمی در این رابطه میان رؤسای جمهور دو کشور هفته گذشته انجام شد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: معتقد هستیم با توجه به ورود به گرمای تابستان هرچه سریع‌تر این دو پروژه‌ای که میان دو کشور وجود دارد و به مرحله نهایی رسیده است، باید مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: بحث سنکرون سازی شبکه برق و تبادل برق میان دو کشور در فصول پرمصرف و با هدف تقویت امنیت انرژی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان مورد توافق دو کشور قرار گرفته است که در جریان سفر وزیر نیروی کشورمان نهایی خواهد شد.

وی افزود: درخصوص مسائل زیست محیطی پیرامون رود ارس با همکارم جیحون گفت‌وگو داشتیم؛ یکی از نگرانی‌های استان‌های مرزی ما آلوده شدن رودخانه مرزی و نگرانی‌های زیست‌محیطی که در بحث رود ارس ایجاد شده، است. بخشی از این آلودگی‌ها مورد بحث در حوزه تخصصی محیط زیست قرار گرفته و ریشه‌های آن هم در داخل ایران و هم در جمهوری آذربایجان مورد شناسایی قرار گرفته که امیدواریم در این مسیر هم بتوانیم اقدامات مؤثری را انجام دهیم.

وزیر امورخارجه کشورمان با تاکید بر اینکه از مرحله سوءتفاهمات عبور کردیم، گفت: در ماه‌های گذشته شاهد جهش در حجم تجارت بین دو کشور بودیم امیدواریم بخش‌های دولتی و خصوصی نسبت به افزایش حجم تجارت اقدام کنند.

وی تاکید کرد: توافق کردیم که مردم ایران و آذربایجان به طور ملموس از تفاهمات و توافقات و رفت و آمدهای مقامات دو کشور احساس پیشرفت کنند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/46929

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی