پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله:

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله گفت که امارات متحده عربی عقب‌نشینی از یمن را آغاز کرده است.

منتشر شده در 19 فروردین 1402
در سرویس

محمد البخیتی عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در مصاحبه‌ای بامداد شنبه تصریح کرد که امارات عقب‌نشینی از یمن را آغاز کرده است.  

البخیتی در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی المیادین گفت: «امارات متحده عربی عقب‌نشینی واقعی با تمامی تشکیلات نظامی خود از یمن را آغاز کرده اما ما اطلاعات تقریباً دقیقی داریم که قصد دارد بعضی از جزایر یمنی را نگه دارد. اما ما تأکید می‌کنیم که ما ماندن یمن به اندازه یک اینچ را هم نمی‌پذیریم.»

این عضو انصارالله یمن از ادامه حصول توافق میان صنعا و عربستان سعودی را تأیید کرد اما گفت: «ما هنوز منتظریم عربستان سعودی این تفاهم را اجرا کند.»

او گفت تفاهم حاصل‌شده تمامی پرونده‌ها اعم از ترک مخاصمه یا رسیدن به صلح ماندگار و جامع را شامل می‌شود و این به نفع هر دو طرف است.»

او همچنین تصریح کرد انصارالله از هر گونه رویکرد توسط عربستان سعودی برای رسیدن به صلح با یمن یا هر یک از دیگر گروه‌های محور مقاومت حمایت می‌کند. 

البخیتی گفت که تفاهمات و راه‌حل‌های حاصل‌شده در دو مرحله خواهد بود یکی قبل از عید فطر و دیگری در زمانی دیگر. 

ساعتی قبل‌تر شبکه خبری المیادین به نقل از یک منبع آگاه خبر داد یک هیئت سعودی به سرپرستی سفیر این کشور به همراه هیئتی از عمان ظرف دو روز آینده وارد صنعا خواهند شد.

پیش از آن خبرگزاری رویترز در خبری به نقل از دو منبع مطلع از روند مذاکرات صلح در یمن اعلام کرد که یک هیأت سعودی – عمانی قصد سفر به صنعاء در هفته آینده برای توافق در خصوص آتش‌بس دائمی را دارد.

به گفته این منابع، مذاکرات در صنعاء بر روی بازگشایی کامل همه گذرگاهها و فرودگاههای یمن و پرداخت حقوق کارکنان و همچنین موضوع دوره انتقال سیاسی، متمرکز خواهد بود.

رویترز در ادامه به نقل از این دو منبع نوشت: «اگر توافق صورت گیرد، طرف‌های درگیر در یمن توافق آتش‌بس دائمی را تا قبل از تعطیلات عید فطر در بیستم آوریل اعلام خواهند کرد».

المیادین به نقل از منابع آگاهش نوشته بود: عربستان سعودی رئیس و اعضای شورای ریاستی یمن را در سالگرد اعلام این شورا در ریاض احضار کرده و آن‌ها را در جریان آخرین تصمیمات خود درباره بحران این کشور قرار داده است.

این پایگاه خبری ضمن تاکید بر غیرعلنی بودن این گفت‌وگوها، گزارش داد: «خالد بن سلمان» وزیر دفاع عربستان در جلسه دیروز خود با رئیس و اعضای شورای ریاستی، راه‌حل ریاض برای پایان بحران را برای آن‌ها تشریح کرد‌.

سفر هیأت سعودی به پایتخت یمن پس از هشت سال جنگ و محاصره در حالی است که وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی روز گذشته در پکن ضمن توافق برای بازگشایی نمایندگی‌های دو کشور در زمان مورد توافق، بر آمادگی خود برای از بین بردن موانع پیش روی گسترش همکاری‌ها تأکید کردند؛ پایان دادن به بحران یمن نیز از مهم‌ترین پرونده‌های منطقه‌ای است که ناظران تحولات امیدوارند بعد از توافق تهران-ریاض محقق شود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/10481

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی