پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گزارش‌های بسیاری نشان می‌دهند که حساب‌های فلسطینی مدت‌هاست که به‌ طور سیستماتیک در پلتفرم‌های متعلق به متا سانسور و حذف شده‌اند.

منتشر شده در 24 بهمن 1402

تحقیقات وبگاه خبری گاردین حاکی از آن است که متا در حال بررسی گسترش و بازبینی سیاست سخنان نفرت‌پراکنانه این شرکت نسبت به واژه «صهیونیست» است. متا روز جمعه با بیش از ۱۰ سازمان عربی، مسلمان و طرفدار فلسطین تماس گرفت و با آن‌ها ملاقات کرد، تا برنامه شرکت برای اطمینان از عدم استفاده واژه «صهیونیست» به جای عبارات «یهودی» یا «اسرائیلی» را با آن‌ها در میان بگذارد.

سازمان‌هایی، چون «۷ amleh» و «Jewish Voice for Peace» در این نشست نگرانی عمیق خود را نسبت به پیامد این تغییر در افزایش سانسور نظرات طرفداران فلسطین ابراز کردند. گزارش‌های بسیاری از جمله از طرف «۷ amleh» و «دیده‌بان حقوق بشر» نشان می‌دهند، حساب‌های فلسطینی مدت‌هاست که به‌طور سیستماتیک در پلتفرم‌های متعلق به متا سانسور و حذف شده‌اند.

در ایمیل نماینده متا برای سازمان‌های مدعو قید شده است که این سیاست اجازه استفاده از واژه «صهیونیست» در گفتمان سیاسی را می‌دهد؛ اما زمانی حذف می‌شود که صریحاً به یهودیان ساکن سرزمین‌های اشغالی به شیوه‌ای خشونت‌آمیز دلالت داشته باشد. در این ایمیل همچنین آمده است که شرکت در حال بررسی این موضوع با توجه به پست‌هایی است که کاربران و ذی‌نفعان اخیراً گزارش کرده‌اند.

نماینده متا در ایمیلی به سازمانی دیگر مدعی شد: «سیاست‌های فعلی شرکت به کاربران اجازه حمله به دیگران بر اساس ویژگی‌هایی چون ملیت یا مذهب را نمی‌دهد و این خط‌مشی نیاز به درک آنی از نحوه استفاده مردم از زبان برای ارجاع به مشخصات آن‌ها دارد.»

در این ایمیل آمده است: «در حالی که اصطلاح «صهیونیست» اغلب به ایدئولوژی یک فرد اشاره می‌کند و یک ویژگی دارای مصونیت نیست، می‌توان از آن برای اشاره به مردم یهودی یا اسرائیلی نیز استفاده کرد. با توجه به افزایش گفتمان دوقطبی‌شده عمومی به دلیل رویداد‌های جاری در خاورمیانه، بر این باوریم که ارزیابی رهنمودهایمان برای بررسی پست‌هایی که از اصطلاح «صهیونیست» استفاده می‌کنند، مهم است.»

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/159431

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی