پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رهبر دموکراتهای سنای آمریکا:

رهبر اکثریت مجلس سنای آمریکا گفت، به اعتقاد مقام‌های آمریکایی اشیاء پرنده‌ای که در چند روز گذشته بر فراز خاک این کشور و کانادا سرنگون شدند بالُن بودند.

منتشر شده در 24 بهمن 1401
در سرویس

به گفته «چاک شومر»، رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا، واشنگتن اعتقاد دارد اشیاء پرنده‌ای که در چند روز گذشته بر فراز خاک آمریکا و کانادا سرنگون شدند بالُن بوده‌اند.

شامگاه شنبه 15 بهمن رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، دو جنگنده «اف-22» آمریکایی بعد از کشف یک بالُن اطلاعاتی چینی که مدتها‌ در حریم هوایی این کشور گشت‌زنی کرده بود، آن را بر فراز اقیانوس اطلس سرنگون کردند.

بعد از جنجال آفرینی آمریکا بر سر این مساله، مجددا رسانه‌های آمریکایی روز جمعه 21 بهمن از کشف و سرنگونی یک شی ناشناس دیگر در حریم هوایی این کشور در ایالت آلاسکا نوشتند. اوایل امروز یکشنبه نیز مرکز فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی اعلام کرد یک شئ پرنده ناشناس در ارتفاع بالا در آسمان کانادا کشف شده که به گفته «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر این کشور، دقایقی بعد از شناسایی سرنگون شد. رسانه‌های آمریکا در گزارش‌های اولیه خود اشاره‌ای به ماهیت این اشیای پرنده نکردند.

پایگاه «هیل» نوشت، چاک شومر امروز با استناد به یک گزارش «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت، به اعتقاد واشنگتن این اشیای جدیدی که در حریم هوایی آمریکا و کانادا توسط جنگنده‌های آمریکایی و کانادایی سرنگون شدند نیز بالُن بودند.

به گفته شومر، اندازه بالُن هایی که در روزهای اخیر کشف شدند «خیلی کوچکتر» از بالُن اطلاعاتی چینی که روز شنبه 15 بهمن در نزدیکی سواحل «کارولینای جنوبی» آمریکا سرنگون شد بود.

شومر در مصاحبه‌ای با یک برنامه شبکه «ای.بی.سی» در پاسخ به این سوال که آیا اشیای پرنده کشف شده در سه روز گذشته نیز بالُن بودند اظهار کرد: «آنها (مقام‌های دولت آمریکا) معتقدند که بالُن بودند. بله. اما اندازه آنها خیلی کوچکتر از بالُن اول بود.»

به گفته چاک شومر، هر دو شی پرنده در ارتفاع حدودا 12000 متری در حال پرواز بودند و مقام‌ها آنها را به عنوان یک ریسک برای پروازهای تجاری شناسایی کردند.

مقام‌های نظامی آمریکا اطلاعات کمی درباره اشیای سرنگون شده در سه روز گذشته منتشر کرده‌اند. شومر ادعا کرد، سرنگونی بالُن چینی اول یک «ضربه شست» در حوزه جمع‌آوری اطلاعات برای آمریکا محسوب می‌شود.

او مدعی شد: «ما احتمالا می‌توانیم کل این بالُن تجسسی را سر هم کنیم و دقیقا بفهمیم چه اتفاقی افتاده است. بنا براین این یک ضربه شست بزرگ برای آمریکا به حساب می‌آید.»

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/15573

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی