پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

رسانه علمی اعلام کرد

دانشمندان استرالیایی با استفاده از دارویی که قبلاً برای استفاده انسان‌ها تولید شده، روش جدیدی را برای احیای تولید انسولین در سلول‌های پانکراس ابداع کرده‌اند.

منتشر شده در 4 مرداد 1401

به نقل از نیواطلس، استفاده از انسولین تولیدی سلول های پانکراس برای درمان دیابت می تواند یک پیشرفت بزرگ در جهت درمان این بیماری باشد.

سطح گلوکز خون توسط هورمون انسولین کنترل می شود که در سلول های بتا در پانکراس تولید می شود. با این حال، این سلول‌ها در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 کم کم از بین می روند و در نتیجه تولید انسولین کم یا متوقف شده و نیاز مادام‌العمر به تزریق انسولین برای مدیریت بیماری ضروری خواهد بود.

محققان دانشگاه موناش در یک مطالعه جدید، روش جدیدی را برای احیای تولید انسولین در پانکراس شناسایی کردند. آزمایش‌های متعدد بر روی سلول‌های بنیادی پانکراس اهداکنندگان مبتلا به دیابت نوع 1، نشان داد احیای تولید انسولین با قرار دادن این سلول ها در معرض ترکیب دارویی به نام GSK126 ممکن است.

جالب اینجاست که این سلول‌های پیش‌ساز به طور معمول انسولین تولید نمی‌کنند، اما دارو به آنها اجازه می‌دهد تا وارد سلول‌های بتای از کار افتاده شوند. در اصل، یک دوره استفاده از این نوع دارو در طی چند روز می تواند جایگزین نیاز به تزریق منظم انسولین در بیماران دیابتی شود. امید می رود در آینده نزدیک برای تجاری سازی این روش درمانی اقدام شود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/42681

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی