پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تحلیل‌های مختلفی درباره‌ی علت این سانسور خبری درباره‌ی وضعیت جسمانی و مرگ احتمالی سلمان رشدی مطرح شده اما چیزی که مشخص به نظر می‌رسد، اهمیت این پرونده برای جریان رسانه‌ای در غرب است.

منتشر شده در 30 مهر 1401
در سرویس

ماجرا از یک حرکت انقلابی شروع شد؛ زمانی که سلمان رشدی، نویسنده‌ی مرتد هندی – بریتانیایی در حال سخنرانی در ایالت نیویورک بود که با حمله‌ی یک جوان 24 ساله‌ی مسلمان به نام «هادی مطر» مواجه شد و پس از اصابت ضربات متعدد چاقو، به زمین افتاد.

حالا بیشتر از دو ماه از این ماجرا می‌گذرد و هیچ خبری از وضعیت جسمانی سلمان رشدی در دست نیست. سانسور رسانه‌ای در ایالات متحده تا اندازه‌ای بالاست که اساسا هیچ رسانه‌ای حتی به خود اجازه نمی‌دهد که به سراغ این پرونده برود و از سرنوشت نویسنده‌ی «آیات شیطانی» کسب اطلاع کند.

جستجوی نام سلمان رشدی در اینترنت و در میان اخبار منتشر شده در رسانه‌های معتبر بین‌المللی و محلی هم دستاوردی برای محققین ندارد و صرفا مطالبی درباره‌ی تاریخچه زندگی و خشمی که در میان مسلمانان جهان ایجاد کرد، بازنشر شده است. هیچ رسانه غربی در این مدت، نه تصویری از رشدی منتشر کرده و نه کوچکترین اطلاع رسانی درباره شرایط او در بیمارستان “هاموت” در ایالت پنسلوانیا. حتی برخی خبرنگاران مستقل هم از حضور در محل و اطلاع‌رسانی در این زمینه منع شده‌اند؛ موضوعی که در روزهای ابتدایی این ماجرا تلاش شد تا به سمت بهبودی و عدم آسیب جدی سلمان رشدی سوق داده شود.

آخرین خبر رسمی که درباره‌ی وضعیت جسمانی سلمان رشدی در رسانه‌های آمریکایی منتشر شده، مربوط به مشکلات جدی تنفسی اوست که امکان زندگی بدون دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) را نداشته و با دامنه‌ی آسیب شدیدی که به دستگاه تنفسی او وارد شده بود، پزشکان امید چندانی برای بهبودی سریع و کامل سلمان رشدی نداشتند.

تحلیل‌های مختلفی درباره‌ی علت این سانسور خبری درباره‌ی وضعیت جسمانی و مرگ احتمالی سلمان رشدی مطرح شده اما چیزی که مشخص به نظر می‌رسد، اهمیت این پرونده برای جریان رسانه‌ای در غرب است. پنهان کردن خبر هلاکت احتمالی سلمان رشدی (و یا رو به موت بودن او) به ویژه با توجه به اهمیت نمادینی که او برای جهان غرب دارد؛ می‌تواند فرضیه‌ای منطقی به نظر برسد؛ زیرا رُشدی فراتر از یک فرد و یک نویسنده، نماد تقابل جهان‌بینی ماده‌‌گرای مذهب‌ستیز با جهان‌بینی غیرمادی و معادمحور دنیای اسلام است. از این لحاظ، زنده ماندن یا زنده نشان دادن سلمان رشدی برای جهان غرب اهمیتی فراتر از یک فرد دارد و او نماینده یک جریان برنامه‌ریزی‌شده و هدف‌دار است.

برخی تحلیلگران هم معتقدند که هراس رسانه‌ها و جریانات فرهنگی غربی از پذیرش پیروزی نگاه گفتمانی اسلام و خشم مقدس مسلمانان بر تلاش هتاکانه علیه مفاهیم دینی، زمینه‌ساز پنهان‌کاری در این زمینه و عدم اطلاع‌رسانی درباره‌ی وضعیت جسمانی سلمان رشدی شده است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/29608

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی