پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

قهرمان پارالمپیک:

هاشمیه متقیان در واکنش به اتفاقات اخیر گفت: افتخار می‌کنم به عنوان یک دختر عرب در کشورم ایران زندگی می‌کنم، نباید تسلیم اغتشاشگرانی شد که باعث دامن زدن به این فتنه هستند.

منتشر شده در 7 مهر 1401
در سرویس

خیلی‌ها در اینستاگرام به او پیام دادند، تشویقش کردند و در آخر هم تهدید که فالوورهایت کم می‌شود اگر توی صف اغتشاشگرها نایستی و از آن‌ها دفاع نکنی، اما هاشمیه متقیان، آن بانوی مدالِ تاریخ‌ساز برای جمهوری اسلامی ایران، به سبک نیزه‌های شکافنده‌ی بادهایش جوابشان را داد و در صف مردمی ایستاد که خود، بخشی از آن‌ها بود.

وقتی با او تماس گرفتم مردد بودم از اینکه چه خواهم شنید، اینکه شاید او هم مثل خیلی از سلبریتی‌ها به فکر گرفتن تابعیت افتاده و به زودی دیگر او را نخواهیم داشت، این روزها آنقدر افتادن نقاب‌ها را دیدم که حقیقتا می‌ترسیدم از هاشمیه‌ی خوزستان هم جواب دیگری بشنوم غیر از آنچه همیشه بود و میگفت، اینکه بگوید دیگر نیست، خارج است، و از توی اینستگرام تمام فحش‌هایش را به اسلام و انقلاب داده! اما او گرم و صمیمی و از پشت تلفن به آغوشم کشید. حرف‌های دل متقیان، حتی از سوال‌های من هم بیشتر بود.

متاسفانه پیروزی اخیر شما همزمان با اغتشاشات بود؛ اغتشاشاتی که پرچم‌دار آن یعنی مسیح علینژاد مدعی‌ست که کرامت زن در ایران حفظ نمی‌شود و برای حفظ آن دست به دامان دولت آمریکا شده است؛ پاسخ شما به عنوان بانویی که گزافه نیست اگر بگویم روی سکوهای مختلف جهانی ایستاده به این ادعا چیست؟ آیا واقعا دیدگاه جهان به زن مسلمان و باحجاب ایرانی یک موجود ضعیف است که کرامتی در وطنش ندارد؟

اصلا اینطور نیست. اجازه بده گریزی به مسابقات پارالمپیک توکیو بزنم. قبل از این مسابقه خیلی‌ها من را نمی‌شناختند. می‌دانی دیگر، در توکیو بُعد رسانه‌ای پیروزی‌ام خیلی مهم بود چون شرایط ویژه‌ای داشتم که توجه‌ها را جلب کرد.

چه شرایطی خانم متقیان؟

من معمولا کلاه استفاده نمی‌کنم اما هنگام پرتاب، چون کل بدن و صورت و نیم‌تنه بالا باید پشت نیزه قرار بگیرد به علت کششِ صورت گرفته امکان افتادن حجاب ورزشکاران محجبه بالاست اما من سعی کردم علاوه بر پوشش مقنعه، کلاه را هم گذاشته باشم تا موهایم در حین پرتاب نیزه بیرون نریزد، یک جور محکم‌کاری.

ورزش

آخر هدف من هدفی بود که ده سال درگیر آن بودم، اینکه با حجاب روی سکوی جهانی بایستم و راستش هیچ‌کس فکر نمی‌کرد  بتوانم بیایم و در جایگاه اول طلا بگیرم، اما شاید باورت نشود، وقتی رکورد را زدم، واکنشی نشان دادم که از شدت خوشحالی‌ام بود، غرورِ اینکه ببینید با وجود محدودیت‌هایی که دیگران در حجاب می‌دیدند اما من توانستم چیز دیگری را نشان بدهم.

قطعا در اینچنین موقعیتی رسانه‌ها بی‌تفاوت نمی‌مانند، از بازخوردها برایمان بگویید.

خیلی از رسانه‌های کشورهای اسلامی اطراف ما و حتی خارجی در رابطه با رکورد من مطلب نوشتند که یک دختر ایرانی با حجابی اسلامی توانست رکورد دنیا را بزند و به مدال طلا برسد. مدالم تاریخی بود، یعنی در بخش دو و میدانی ایران، اولین مدال بود. حتی نوشته‌هایی را محضر رهبر عزیزم ارسال کرده بودند که یک دختر با این حجاب توانست رکورد بزند و نشان داد که با حجاب اسلامی هم میتوان ورزش کرد.

مثلا عربستان و کشورهای اسلامی حوزه‌‌ی خلیج فارس گفته بودند که بانوانشان در بعضی رشته‌های ورزشی فعال نبودند و وقتی دیدند که یک خانم با این محدودیتِ معلولیت توانست ضمن حفظ حجاب اسلامی در میدان پارالمپیک خوش بدرخشد برایشان الگو شده است.

و فکر می‌کنم آن رکورد کوبنده‌ترین پاسخ به معاندین حجاب بود

بله؛ عجیب‌تر اینکه پخش رسانه‌ای تا حدی پیش رفت که حتی شبکه‌ی من‌وتو هم خبرم را کار کرد و جوابی به مسیح علینژاد شد که ببین هاشمیه متقیان با تمام محدودیت‌های جسمی و با وجود حفظ حجابش توانست رکورد دنیا را بزند.

من هم چون اعتقاد قلبی دارم به اینکه باید همیشه حجاب داشته باشم وقتی با حجاب توانستم رکورد بزنم خیلی خیلی برایم لذت‌بخش‌تر بود. چون کاری را به سرانجام رساندم که مدعی بودند نمی‌شود.

البته که شما یک چهره ورزشی شاخص بین‌المللی هستید اما شاهد بودیم خیلی از سلبریتی‌های ملی با فعالیت‌های کج‌دار و مریضشان در فضای مجازی هیزم به آتش دشمن وطن ریختند و اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی را که تا حدودی هم شاید در بخش‌های به حق بود، به اغتشاشات تبدیل کردند اما شما چرا وارد گود این جریانات نشدید؟

اول اینکه من به عنوان یک خانم، آن هم در حوزه‌ی بین‌الملل که مدال‌آوری می‌کند و پرچم عزیز کشورم را به اهتزاز درمی‌آورم همیشه احساس می‌کردم که «سرباز وطن» هستم و به اعتقاداتم پایبندم.

ورزش

این کارهایی که در خیابان‌ها انجام شد به نظر من اعتراض نبود بلکه اغتشاشات است؛ ما در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم، به خدا ایمان داریم و نماز می‌خوانیم و قاعدتا مستلزم یک کشور اسلامی، حفظ حجاب است ولی این آشوبگری سلبریتی‌ها را حقیقتا من نفی می‌کنم و اصلا درست نبود، چون این اقدامات آن‌ها باعث شد یک سری آدم‌های منفعت‌طلب به دخالت در امور کشورمان جرأت پیدا کنند.

حتی اگر این آدم‌های منفعت‌طلب نیتشان کمک به مردم ایران بود اما ما در نهایت چیز دیگری را دیدیم؛ آن‌ها داستان درست کردند، برعلیه حکومت اسلامی اغتشاشات به راه انداختند، اموال عمومی مردم را تخریب کردند و به نیروی انتظامی حمله کردند، نیروی انتظامی‌ای که واقعا امنیت را برای جامعه به ارمغان آورده.

 اما خیلی‌ها تلاش کردند چهره‌ی خدوم نیروی انتظامی را به عنوان مخل امنیت کشور به جهان معرفی کنند

ببین، خیلی عذر می‌خواهم که به آن اشاره می‌کنم چون مسئله شخصی‌ست اما حالا گفتنش جنبه‌ی عمومی پیدا کرده و نیاز است؛ من وقتی از اهواز، سوار اتوبوس می‌شوم و به تهران می‌روم امنیت دارم، ده پسر جوان هم توی اتوبوس باشند من با وجود تنها سفر کردنم امنیت دارم چون می‌دانم در کل مسیر پاسگاه‌های نیروی انتظامی مستقر است و با خیال راحت مسافرت می‌کنم.

ورزش

نه تنها سفر به تهران که وقتی بخواهم به هر شهری از کشورم ایران بروم، با خیال راحت بار سفر می‌بندم چون می‌دانم امنیت تامین است اما الآن و با وجود اغتشاشاتی که صورت گرفته، خدا شاهد است نه فقط من، که خانواده‌ام نیز می‌ترسند تنها به سفر بروم، می‌گویند نرو، ممکن است خدای ناکرده اتفاقی بیفتد یا تو را بزنند. این یعنی چه؟ یعنی امنیتمان سلب شده. واقعا چه کسی می‌تواند حتی فکرش را بکند اگر نیروی انتظامی نبود چه می‌شد، ما امنیت داریم منتهی اگر آشوبش نکنند.

خیلی خودمانی بپرسم، شما صفحه‌ی اینستگرام پرطرفداری دارید، وسوسه نشدید برای روز مبادا هم که شده یک استوریِ ضدانقلاب بزنید؟

خیلی‌ها در اینستگرام به من پیام دادند که چرا استوری نگذاشتی، حتی یک سری از سلبریتی‌ها گفتند ورزشکارها و شخصیت‌های مشهوری که استوری نگذاشتند و از اغتشاشات حمایت نکردند را آنفالو کنید! اصلا من آنفالو شوم خیلی بهتر از این است که به اغتشاشات دامن بزنم. به خداوندی خدا وجهه خوبی ندارد حرف این سلبریتی‌ها و استوری‌هایشان. دودش در چشم خودشان که نرفت، همه‌ی دودش در چشم مردم است.

مطمئنم اخبار رسانه‌های معاند به گوشتان خورده و قطعا با شناختی که از شخصیتتان دارم می‌دانم تا چه اندازه از تجزیه‌طلبی که به جان قومیت‌های ایرانی انداخته‌اند آزرده خاطرید، ولی آیا با توجه به اینکه شما عرب هستید واقعا قومیت‌ها را در ایران محدود و آسیب‌دیده می‌بینید؟ آیا راه‌های پیشرفت به روی جوان کرد و بلوچ و لر و بختیاری و سایر قومیت‌ها بسته شده؟

نه نه، واقعا هیچ محدودیتی نیست، با اینکه در پایتخت ساکن نیستم و همچنان در استانم خوزستان و شهرم اهواز ساکنم اما هیچ محدودیتی ندارم. خدا شاهد است طی دوازده سالی که در تیم ملی هستم غیر از احترام و عزت هیچ حرفی از قومیت‌گرایی نبوده و افتخار می‌کنم به عنوان یک دختر عرب در کشورم ایران زندگی می‌کنم و همیشه با عزت و احترام رفته و آمده‌ام و تا به حال با هیچ برخورد نابهنجاری مواجه نشدم و به نظرم این تجزیه‌طلبی، فتنه‌‌ای بیش نیست و نباید تسلیم اغتشاشگرانی شد که به این موضوع دامن می‌زنند.

چگونه در حالی که اغتشاشگرها مردم معرفی می‌شوند تسلیم خودمان نشویم؟

ورزش

اغتشاشگرها مردم نیستند، مردم اصلی هیچ‌وقت نمی‌آیند خیلی عذر می‌خواهم جوانشان را در خیابان‌ها رها کنند که تو بیا و با امنیت جامعه بجنگ! مگر می‌شود؟ کجای دنیا به این شکل است که اگر بخواهیم اعتراضی داشته باشیم برویم عابربانک را بسوزانیم، فرمانداری را بسوزانیم، بانک را بسوزانیم، دود این آتش‌ها در چشم ما مردم می‌رود و املاک حقیقی ما نابود می‌شوند.

حرف آخر هاشمیه متقیان به جوان‌های ایرانی چیست؟

ببین ما همه سرباز وطن هستیم و نباید اجازه بدهیم جمعی از آدم‌های منفعت‌طلب که الآن کمین کرده‌اند و منتظرند اتفاقی بیفتد، هجوم بیاورند. ای مردم ایران، تمنا دارم به هوش باشید که این‌ها فقط و فقط یک مشت فتنه‌گرند.

در هر کشوری یک سری مسائل و اختلافات پیش می‌آید که کاملا طبیعی‌ست اما عده‌ای منفعت‌طلب می‌آیند و از این آب‌ گل‌آلود برعلیه مردم و به سود منافع خودشان ماهی می‌گیرند، ما باید به هوش باشیم چون همه سرباز وطنیم، چون برای حفظ این خاک خون عزیزانمان را دادیم، تنها کاری که باید انجام دهیم به هوش بودن و فریب منافقین کمین کرده را نخوردن است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/33348

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی