پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

با بیان ادعاهای حقوق بشری؛

رئیس جمهور آمریکا «دانیل اورتگا» رئیس جمهور نیکاراگوئه را به همراه همسر و برخی وزرایش مورد تحریم قرار داد.

منتشر شده در 26 آبان 1400
در سرویس

 «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا «دانیل اورتگا» رئیس جمهور نیکاراگوئه را تحریم کرد.

بر اساس این گزارش، بایدن ورود اورتگا، «رزاریو موریو» همسر وی و شماری از وزرا و مسئولان نیکاراگوئه را به آمریکا ممنوع کرد.

رئیس جمهور آمریکا با بیان ادعاهای حقوق بشری علیه اورتگا و وزرایش، مدعی شد که اقدامات سرکوبگرانه دولت نیکاراگوئه و حامیانش ایالات متحده را وادار به تحرک می‌کند.

این در حالی است که وزارت خزانه داری آمریکا روز دوشنبه از اعمال تحریم علیه ۹ تن از مقامات نیکاراگوئه و دفتر دادستان کل فدرال این کشور خبر داده بود.

لازم به ذکر است که کاخ سفید پیش از این با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا قانون وضع تحریم علیه دولت نیکاراگوئه را تائید و امضای نهایی کرده است.

نام این قانون، «وادار کردن نیکاراگوئه به رعایت شروط ضروری برای اصلاحات انتخاباتی» عنوان شده که اخیراً در کنگره آمریکا به تصویب رسیده بود و بایدن نیز آن را امضا کرد.

دولت نیکاراگوئه یک دولت ضدآمریکایی و ضدغربی است که باردیگر در انتخابات این کشور به پیروزی رسیده است.

مخالفان و منتقدان دانیل اورتگا رئیس جمهور فعلی این کشور، وی را متهم به تلاش برای ماندن در قدرت برای چهارمین بار متوالی می‌کنند.

دانیل اورتگا پیش از آنکه در سال ۲۰۰۷ مجدداً رئیس جمهور شود، بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ رئیس جمهور این کشور بود. او اخیراً همسرش رزاریو موریو را که بانوی اول و معاون رئیس جمهور نیز هست، به عنوان «همکار رئیس جمهور» معرفی کرد.

علت دخالت‌های آمریکا در امور نیکاراگوئه و به طور کلی کشورهای آمریکای لاتین این است که این منطقه زمانی به عنوان حیاط خلوت ایالات متحده محسوب می‌شد اما امروز برخی دولت‌ها از جمله کوبا، ونزوئلا، بولیوی و نیکاراگوئه به دلیل سیاست‌های ضداستکباری، به چالش جدی برای پیشبرد سیاست‌های توسعه طلبانه واشنگتن در آمریکای لاتین تبدیل شده اند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/84366

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی