پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

در پی خروج روسیه؛

ایالات متحده آمریکا در پی خروج روسیه از معاهده «نیروهای مسلح متعارف در اروپا» (CFE) در نیمه شب ۷ نوامبر (۱۶ آبان) و بی اعتبار خواندن این سند، اعلام کرد که تمام تعهداتش تحت این معاهده را با همه اعضای دیگر آن به حالت تعلیق در خواهد آورد.

منتشر شده در 16 آبان 1402
در سرویس

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد: امروز، روسیه از معاهده نیروهای مسلح متعارف در اروپا (CFE) خارج شد. خروج روسیه از این معاهده به همراه ادامه جنگ تجاوزکارانه همه جانبه آن علیه اوکراین اساساً شرایط ضروری درنظر گرفته شده در این معاهده را برای سایر اعضای آن تغییر داده است. با توجه به این تغییر اساسی شرایط، آمریکا کلیه تعهدات خود تحت معاهده سی اف ای را با همه اعضای دیگر آن به حالت تعلیق در خواهد آورد.

سالیوان تصریح کرد: این تصمیم با مشورت نزدیک متحدان آمریکا در ناتو اتخاذ شده است. آمریکا و متحدان آن معتقدند که محدود ماندن آمریکا و متحدان آن در ناتو بر اساس این معاهده، در حالی که روسیه دارای بزرگ ترین نیروهای مسلح در اروپا است و همچنان فعالانه به جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین ادامه می‌دهد، غیرقابل قبول است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: تعلیق تعهدات معاهده نیروهای مسلح متعارف در اروپا با حذف محدودیت‌هایی که بر برنامه‌ریزی، استقرار و رزمایش ها تأثیر می‌گذارد، توانایی بازدارندگی و دفاعی ائتلاف ناتو را تقویت می‌کند.

پیش از این، خبرگزاری تاس اعلام کرد: وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای ضمن اعلام این مطلب اعلام کرد فرایند خروج روسیه از معاهده «نیروهای مسلح متعارف در اروپا» (CFE) در نیمه شب ۷ نوامبر (۱۶ آبان) به پایان رسید و این سند دیگر برای مسکو فاقد اعتبار است.

در این بیانیه آمده است: مقامات ناتو و نمایندگان آنها به وضوح نشان دادند که توانایی مذاکره را ندارند. از امروز، هیچ گونه توافقی در زمینه کنترل تسلیحاتی با آنها ممکن نیست.

معاهده CFE در سال ۱۹۹۰ امضا و در سال ۱۹۹۷ به روز رسانی شد. اما کشورهای ناتو نسخه تغییر یافته این معاهده را تصویب نکردند و همچنان به مفاد معاده سال ۱۹۹۰ پایبند بودند که شامل هنجارهای مربوط به تسلیحات متعارف بر اساس توازن بین ناتو و سازمان توافق ورشو بود.

در نتیجه، روسیه مجبور شد اجرای این معاهده را در سال ۲۰۰۷ میلادی به حالت تعلیق در آورد. روسیه در ۱۱ مارس سال ۲۰۱۵ شرکت در نشست های گروه مشورتی مشترک درباره این معاهده را تعلیق و از این رو روند توقف عضویت خود در این معاهده را تکمیل کرد اما از جنبه حقوقی همچنان عضوی از آن است.

از آن زمان به بعد بلاروس به نمایندگی از روسیه در گروه مشورتی مشترک حضور دارد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ۲۹ مه (۸ خرداد) گذشته قانونی را در انصراف از عضویت در این معاهده امضا کرد که از ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) اجرایی شده است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/147123

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی