پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

آمریکا بانکهای عراقی را به دلیل ارتباط با ایران تحریم کرد

نیویورک - ایرنا- روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز چهارشنبه اعلام کرد که واشنگتن ۱۴ بانک عراقی را به اتهام انجام معاملات دلاری با ایران تحریم کرده است.
منتشر شده در 28 تیر 1402

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز چهارشنبه به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که واشنگتن ۱۴ بانک عراقی را به اتهام انجام معاملات دلاری با ایران تحریم کرده است.

این گزارش می افزاید، این تحریم ها که توسط وزارت خزانه داری و بانک مرکزی آمریکا در نیویورک اعمال شده، بخشی از تلاش گسترده ایالات متحده برای جلوگیری از ارسال ارز دلار به ایران است.

به گزارش ایرنا، این مطلب وال استریت ژورنال در حالی است که یک مقام آمریکایی روز گذشته اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت بایدن معافیت تحریمی جدیدی را برای پرداخت بهای برق عراق به ایران امضا کرده است که بر اساس این مجوز ۱۲۰ روزه، برای اولین بار دولت بغداد می تواند این وجوه را به حساب های بانکی غیرعراقی واریز کند.

یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشد، روز سه شنبه به وقت محلی به خبرگزاری رویترز  گفت آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا معافیت تحریمی جدیدی ۱۲۰ روزه ای  امضا کرده است  که به کشور عراق اجازه می‌دهد بهای برق خریداری شده خود را به ایران  بپردازد. 

خبرگزاری رویترز نوشت که برای اولین بار است که اجازه داده می‌شود چنین پرداخت هایی وارد حساب های بانکی غیرعراقی شود.

این مقام آمریکایی ادعا کرد: ایالات متحده امیدوار است این معافیت ۱۲۰ روزه،  فشارهای ایران بر عراق را برای دسترسی به پول کاهش دهد؛ پول هایی که قبلا فقط می‌توانست به حساب‌های محدودی در عراق واریز شود.

به گزارش ایرنا، متیو میلر (مت میلر) سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ۱۹ تیرماه  در پاسخ به سوالی درباره  درخواست جریان سیاسی «ائتلاف چارچوب هماهنگی» عراق که خواستار عدم بهره برداری سیاسی واشنگتن از موضوع پرداخت بهای برق از سوی عراق به ایران شده بود،  گفت: از سال ۲۰۱۸ تاکنون وزارت خارجه آمریکا چندین معافیت صادر کرده است که به عراق اجازه می دهد از ایران برق خریداری کند.

وی افزود: بدهی عراق به ایران در یک حساب بانکی با دسترسی محدود ذخیره می شود که ایران از آن برای خرید کالاهای غیر تحریمی مانند غذا و دارو استفاده می کند. در ماه مارس نوزدهمین معافیت صادر شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه ما در موقعیتی نیستیم که تصمیم های آینده در خصوص این معافیت ها را توضیح دهیم،  گفت: آمریکا از استقلال عراق در زمینه انرژی کاملا حمایت می کند و در حال همکاری با همکاران عراقی برای رسیدن این کشور به این هدف است. امروز عراق یک توافق انرژی با شرکت توتال به ارزش ۲۷ میلیارد دلار امضا کرد. ما معتقدیم این یک توافق مهم بود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/2573

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی