پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

رسانه عراقی اعلام کرد

نشست بغداد-2 امروز در اردن آغاز شد و طرفهای حاضر در این نشست تأکید کردند که به همکاری و هماهنگی با عراق ادامه خواهند داد تا همکاری منطقه‌ای گسترش پیدا کند.

منتشر شده در 29 آذر 1401
در سرویس

امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر، «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق و «احمد نواف الأحمد الصباح» نخست وزیر کویت به منظور شرکت در دومین دور کنفرانس «بغداد برای همکاری و شراکت»، وارد امان پایتخت اردن شدند.

پایگاه خبری بغداد الیوم گزارش داد، افراد حاضر در این نشست، گسترش مکانیزمهای همکاری منطقه‌ای با عراق را در زمینه‌های مختلفی بررسی خواهند کرد که شامل مبارزه با تروریسم، امنیت غذایی، آب و انرژی و سایر زمینه‌هایی است که می‌تواند به حمایت از این کشور منجر شود.  در این کنفرانس، راههای حمایت از عراق و تلاشها برای تقویت امنیت و حاکمیت این کشور و تضمین ثبات در آن بررسی خواهد شد.

رسانه

در این نشست مکانیزمهای همکاری منطقه‌ای بررسی خواهد شد که باعث امنیت و ثبات در منطقه می‌شود. این کنفرانس، در ساحل بحر المیت در ۵۰ کیلومتری غرب «امان» پایتخت اردن برگزار می‌شود. دور نخست این نشست، آگوست ۲۰۲۱ در بغداد برگزار شده بود.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) هم گزارش داد، نشستی بین محمد السودانی نخست وزیر عراق، عبدالله دوم پادشاه اردن و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر برگزار شد. دفتر السودانی با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که در این دیدار، ابعاد همکاری و گسترش شراکت بین عراق، اردن و مصر بررسی شد.

رسانه

عبدالله دوم در آغاز این نشست گفت: «ثبات عراق، رکن اساسی برای منطقه است. ما بر حمایت از تلاشهای عراق تأکید داریم و از امنیت و حاکمیت آن و همکاری منطقه‌ای حمایت می‌کنیم. نشت کنونی بر نقش مهم عراق تأکید دارد.

السودانی نیز ضمن نیز ضمن قدردانی از افراد حاضر در این نشست، تأکید کرد: دولت ما در پی شراکتهای منطقه‌ای و بین‌المللی مبتنی بر منافع مشترک است. بر این باور هسیتیم که اولویت کنونی، افزایش همکاری بین کشورهای ماست. 

وی با تأکید بر اینکه مبارزه با فساد مالی و اداری را در صدر اولویتهای خود قرار داده است، تصریح کرد: از کشورهای دوست و برادر می‌خواهیم که در بازپسگیری اموال غارت شده به ما کمک کنند و افراد تحت تعقیبی را که در این کشورها اقامت دارند، به ما تحویل دارند.

رسانه

نخست وزیر عراق با بیان اینکه باید به تلاش مشترک برای مبارزه با تفکر افراطی ادامه داد، خاطر نشان کرد: قصد داریم با همسایگان خود یعنی ایران و ترکیه تلاش جدی داشته باشیم تا برای مدیریت مشترک منابع آبی خود، بهترین راه را پیدا کنیم. عراق در تلاش است که همکاری متوازنی با همه شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی داشته باشد.

السودانی با اشاره به اینکه عراق خود را سیاست محوربندی و تنشزایی دور کند و سیاست کاهش تنش را در پیش بگیرد، عنوان کرد: عراق دخالت در امور داخلی خود یا تجاوز به خاک خود را نمی‌پذیرد.

السیسی رئیس جمهور مصر هم ضمن حمایت از تلاشهای عراق برای بازپسگیری جایگاه خود، این نشست را فرصتی برای گسترش همکاری و هماهنگی با عراق دانست.

رسانه

وی با بیان اینکه مصر صادقانه تمایل دارد مرحله جدیدی از شراکت را با عراق آغاز کند، تصریح کرد: عراق در مبارزه با تروریسم، دستاوردهای مهمی به دست آورد. موفقیت عراق، موفقیت برای منطقه است. ما اطیمانان داریم که می‌توانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم.

نخست وزیر کویت هم  با اشاره به اهمیت ثبات عراق، تصریح کرد: کشورهای عربی، به جایگاه و اهمیت عراق واقف هستند. ما برای حمایت از عراق در همه زمینه‌های تلاش خواهیم کرد. سفر نخست وزیر عراق به کویت هم نشانه واضحی بر تمایل برای گسترش روابط بود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/21931

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی