پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سفیر سابق ایران در آذربایجان:

پاک آیین، سفیر سابق ایران در آذربایجان گفت: جمهوری آذربایجان در زمین غربی‌ها و اسرائیل بازی نکند و فرصت تخریب روابط خود با ایران را به رژیم صهیونیستی و سایر مخالفین روابط ایران و آذربایجان ندهد.

منتشر شده در 20 فروردین 1402
در سرویس

محسن پاک آئین، با اشاره به اقدامات خصمانه آذربایجان در قبال ایران، اظهار داشت: اقدامات اخیر جمهوری آذربایجان از جمله تعلیق فعالیت‌های سفرای خود در تهران پس از حمله مهاجم به سفارت این کشور و همچنین اخراج ۴ دیپلمات ایرانی از کشورش، نشان‌دهنده دور شدن این کشور با اقدامات دیپلماتیک است.

وی با بیان اینکه دیپلماسی در مقاطعی که اختلاف میان کشورها ایجاد می‌شود می‌تواند نقش ارزنده‌ای را ایفا کند و موجب حل مشکلات شود، ادامه داد: رویکرد ضد دیپلماسی جمهوری آذربایجان موجب تشدید اختلافات خواهد شد و در مجموع به نفع آنها نیست.

سفیر سابق ایران در آذربایجان افزود: امیدواریم جمهوری آذربایجان در زمین غربی‌ها و اسرائیل بازی نکند و فرصت تخریب روابط خود با ایران را به رژیم صهیونیستی و سایر مخالفین روابط ایران و آذربایجان ندهد.

پاک آئین تصریح کرد: افزایش تنش‌ها میان دو کشور بیش از همه به ضرر جمهوری آذربایجان که کشوری در حال توسعه است، خواهد بود.

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران تاکنون هوشمندانه عمل کرده و هرگز باب گفتگوها را نبسته اما این حق را دارد که به دنبال اقداماتی از جمله اخراج دیپلمات‌ها، اقدام متقابل انجام دهد و دیپلمات‌های جمهوری آذربایجان را از کنسولگری تبریز و تهران اخراج کند.

سفیر سابق ایران در آذربایجان با بیان اینکه در حال حاضر روابط تهران و باکو نیاز به میانجی ندارد، گفت: این دو کشور می‌توانند بدون میانجی با یکدیگر مذاکره کنند و مشکلاتشان را حل کنند.

پاک آئین اظهار داشت: اگر باکو عاقلانه عمل کند و تحت تأثیر القاعات رژیم صهیونیستی قرار نگیرد می‌تواند با ایران مذاکره و اختلافات را حل کند.

وی با تاکید بر اینکه ایران به دنبال تقویت روابط با همسایگان و حل اختلافات با این کشورهاست، تصریح کرد: آذربایجان به نوع رویکرد ایران با عربستان توجه کند، با وجود اختلافات بیشتر و جدی‌ای که میان ایران و عربستان وجود داشت اما امروز در حال حل مشکلات یکی پس از دیگری هستیم لذا این رویکرد را در قبال آذربایجان هم می‌توانیم اتخاذ کنیم اما مشروط بر اینکه این کشور به عنوان یک کشور مستقل تصمیم‌گیری کند و در زمین رژیم صهیونیستی بازی نکند و به دنبال انسداد روابط دیپلماتیک نباشد.

سفیر سابق ایران در آذربایجان افزود: بنظر می‌رسد رژیم صهیونیستی و آمریکا پشت سر تحریک آذربایجان هستند تا این کشور را وادار به درگیری با ایران کنند؛ درواقع همان طرح و تحریکاتی را که برای اوکراین داشتند.

پاک آئین در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم جمهوری آذربایجان عاقل باشد و در دام دسایس غربی‌ها و بویژه رژیم صهیونیستی گرفتار نشود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/10392

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی