پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بارش باران و جاری شدن سیلاب سبب محاصره شدن ۳۸۷ روستا در شهرستان‌های دشتیاری، چابهار و قصرقند سیستان و بلوچستان شده است.

منتشر شده در 10 اسفند 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ بر اساس اعلام مسوولان و تماس های تلفنی مردم، وضعیت بیش از ۱۱۰ هزار نفر از مردم روستای جنوب سیستان و بلوچستان بحرانی است. بدلیل نبود راه و شکسته شدن پل و آبنما فقط امدادرسانی هوایی امکانپذیر است.

سیلاب سبب طغیان رودخانه های فصلی و بارش سنگین در قصرقند، بخش تلنگ، دشتیاری، بخش پلان، پیرسهراب و خسارت سنگینی به بخش کشاورزی، واحدهای مسکونی خشتی و گلی، راه‌های روستایی و زیرساخت های شهری و روستایی شده بطوریکه راه تمام روستاها بسته شده و هیچ ارتباطی به سایر شهرستان‌های همجوار و حتی یک روستا به روستای دیگری وجود ندارد.

 سد زیردان و شی کلگ قصرقند سیستان و بلوچستان سرریز شد/ بیش از 110 روستا در محاصره سیل

فرماندار قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: ۲ سد بزرگ زیردان در بخش ساربوک و سد شی‌کلگ در بخش تلنگ این شهرستان بر اثر بارندگی‌ها و سیلاب چند روز اخیر سر ریز شده است.

احمدرضا هاشمزهی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهارکرد: فعالیت سامانه بارشی ‌در جنوب استان سیستان و بلوچستان آغاز و موجب طغیان چند باره رودخانه بزرگ «کاجو» شده است.

وی با اشاره به اینکه سد “شی کلگ” بخش تلنگ با حجم ۱۰ میلیون مترمکعبی است، بیان کرد: سد زیردان نیز در مجموع با ظرفیت ۲۰۷ میلیون مترمکعب ذخیره آب با هدف آبیاری مزارع کشاورزی پایین دست و تامین آب آشامیدنی روستاهای چابهار ساخته شده و هم اینک ظرفیت آن تکمیل شده است.

فرماندار قصرقند گفت: با توجه به اعلام هشدار سطح نارنجی هواشناسی، مدیریت بحران شهرستان قصرقند در حال آماده باش قرار دارد.

وی با اشاره به هشدار نارنجی هواشناسی، تصریح کرد: تمامی تمهیدات برای کم کردن خسارت اندیشیده شده وتمامی اعضای ستاد موظف به آماده کردن امکانات مورد نیاز هستند.

شهروندان اخطارهای هواشناسی را جدی بگیرند

هاشمزهی از تمامی قشرهای مختلف مردم بویژه کشاورزان و دامداران خواست که اخطارهای هواشناسی را جدی گرفته تا کمترین خسارت را در داشته باشیم.

وی ادامه داد: بارندگی و طغیان رودخانه علاوه‌ بر بستن مسیر قصرقند – تلنگ – کاجو راه ارتباطی ۱۱۰ روستا در محدوده حاشیه رودخانه کاجو، پایین دست دهستان حمیری ساربوک و محدوده عزیز آباد تا کلمت و بگ و هزاره‌ای و همچنین بخش تلنگ تا محدوده سد زیردان و دپ و سارتاپ را نیز قطع کرده و هیچ راهی برای امدادرسانی به جز هوایی از آنها وجود ندارد.

فرماندار قصرقند بیان کرد: باران راه ۱۳ روستای محدوده بالا و پایین دست سد زیردان ساربوک و ۲۳ روستای حاشیه رودخانه کاجو و ۷۴ روستای بخش تلنگ را قطع کرده و این روستاها همچنان از چهار روز گذشته در محاصره سیل قرار دارند.

وی افزود: هم اینک ۲۴ هزار نفر در بخش تلنگ قصرقند و بیش از ۶ هزار نفر در محدوده حاشیه رودخانه کاجو و ۱۳ هزار نفر در محدوده بخش ساربوک در محاصره سیل هستند و فقط امدادهوایی برای کمک رسانی امکانپذیر است.

هاشمزهی گفت: تا زمان فروکش کردن سیلاب امکان تردد در این محور و سایر روستاهای حوزه بخش ساربوک و پایین دست منطقه چندوکان و کاجو وجود ندارد.

منبع : ایسنا
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/161712

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی