پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

فردا در تهران برگزار می‌شود

کنفرانس ایران و بریکس؛ گامی در جهت شناسایی ظرفیت‌های متقابل

کنفرانس ایران و بریکس که قرار است فردا در تهران برگزار شود در ادامه تلاش‌های دیپلماتیک کشورمان در راستای عضویت در بریکس و شناسایی ظرفیت‌های متقابل است.
منتشر شده در 16 مرداد 1402
در سرویس

معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان فردا سه شنبه میزبان کنفرانس ایران و بریکس «چشم اندازها برای شراکت و همکاری» است.

این کنفرانس به دنبال اعلام وزیر امور خارجه ایران در نشست وزرای خارجه دوستان بریکس در کیپ تاون آفریقای جنوبی برگزار می‌شود.

مقامات و سفرای پنج کشور عضو بریکس شامل هند، چین، برزیل، روسیه و آفریقای جنوبی به همراه سفرا و دیپلمات‌های سفارتخانه‌های خارجی مقیم تهران، مدیران و صاحبنظرانی از دستگاه‌های دولتی و خصوصی و نیز اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های کشور در این کنفرانس یک روزه حضور دارند.

کنفرانس با سخنان نماینده آفریقای جنوبی به عنوان رئیس دوره ای بریکس و مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه آغاز خواهد شد و در ادامه، سه نشست تخصصی برگزار خواهد شد.

در نشست اول تحت عنوان «بریکس و نقش آن در یک جهان چندقطبی در حال ظهور» نمایندگان کشورهای عضو بریکس ضمن معرفی بریکس و دستاوردهای آن، در خصوص نقش این بلوک قدرتمند اقتصادی در نظام بین الملل سخن خواهند گفت.

در پنل دوم تحت عنوان «ایرانِ چندجانبه گرا»، برخی مدیران و صاحبنظران ایرانی به ارائه عملکرد موفقیت آمیز جمهوری اسلامی ایران در برخی ساختارهای چندجانبه در حوزه هایی نظیر انرژی، تزانزیت و فنآوری و نوآوری خواهند پرداخت.

همچنین قرار است دبیرکل سازمان اکو و دبیرکل سامان همکاری اقتصادی دی هشت و وزیر همگرایی اتحادیه اقتصادی اورآسیا نیز در این پنل تجربیات سازمان‌های متبوع خود در همکاری با ایران را به اطلاع شرکت کنندگان برسانند.

در نشست سوم تحت عنوان «ایران و بریکس: حال و آینده» پانلیستهایی از ایران و کشورهای عضو بریکس به حوزه های بالقوه همکاری در ارتباط با وضعیت جاری گروه مزبور و ظرفیت ها و برنامه های آتی آن، فعالیت‌های چند جانبه و بین‌المللی ایران و زمینه‌های همکاری جمهوری اسلامی ایران با گروه کشورهای عضو بریکس در حوزه حمل و نقل و ترانزیت، انرژی، مالی و سرمایه گذاری، فناوری های نوین و… رایزنی و تبادل نظر بعمل می‌آید.

بر اساس این گزارش، قرار است وزیر امور خارجه در نشست پایانی این کنفرانس سخنرانی کند.

ایده ایجاد گروه بریکس با نزدیکی چهار قدرت اقتصادی در حال ظهور جهان شامل برزیل، روسیه، چین و هند در دوران اوج یکجانبه گرایی آمریکا در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی شکل گرفت.

اولین اجلاس رسمی سران چهار کشور در سال ۲۰۰۹ در روسیه برگزار شد. آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۱ با دعوت چین در اجلاس سران بریکس رسما حضور یافت و نشست سران این گروه در سال ۲۰۱۳ به میزبانی آفریقای جنوبی برگزار شد.

در سال ۲۰۱۵، بانک بریکس با نام بانک توسعه نوین تاسیس شد. در حال حاضر، گروه بریکس بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی جهان (۳۱.۵ درصد) را در مقایسه با سایر بلوک‌های اقتصادی از جمله گروه هفت (۳۰.۷ درصد) به خود اختصاص داده است.

همچنین پنج کشور عضو یک چهارم مساحت خشکی زمین و حدود ۴۰ درصد جمعیت جهان (۳ میلیارد و ۱۸۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۱) را دارا هستند.

پس از پیوستن آفریقای جنوبی به بریکس در سال ۲۰۱۰، تاکنون هیچ کشوری به عنوان عضو رسمی این گروه پذیرفته نشده و ترجیح کشورهای عضو در این سال ها، عمدتا متوجه تحکیم آن بوده است.

گفته می شود ۲۰ کشور متقاضی عضویت در بریکس هستند و قرار است در نشست سران بریکس در آفریقای جنوبی در خصوص معیارها و فرایند و زمانبندی پذیرش کشورهای مختلفِ متقاضی توافق کنند.

جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله کشورهایی است که در مناسبت‌های مختلف علاقمندی خود به همکاری نزدیک با بریکس و نیز عضویت احتمالی در آن را اعلام داشته است و آن را به نفع دو طرف می داند.

کنفرانس تهران گامی در راستای شناسائی ظرفیت‌های متقابل برای همکاری تلقی می شود.

اشتراک گذاری :

jahatpress.ir/?p=1640

لینک کوتاه

اخبار پیشنهادی

اخبار ویژه