پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاخ سفید:

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرده است که به دلیل عدم همکاری کنگره، کمک‌رسانی دولت بایدن به اوکراین در نبرد با روسیه رو به اتمام است.

منتشر شده در 13 آبان 1402
در سرویس

«کارین ژان پیر» سخنگوی کاخ سفید گفته است که یکی از برنامه‌های مهم کمک مالی ایالات متحده به کی‌یف در حال حاضر رو به اتمام است.

بنا بر گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، سخنگوی کاخ سفید گفته است بودجه دولت بایدن به منظور تأمین هزینه ارسال تسلیحات به اوکراین در حال اتمام است.

وی سپس از کنگره درخواست کرد تا درخواست «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا برای تخصیص کمک‌های بیشتر به اوکراین را تصویب کنند. جمهوری‌خواهان کنگره تأکید دارند که اولویت فعلی کمک به رژیم صهیونیستی است و تمایلی برای تخصیص بودجه بیشتر برای جنگ اوکراین ندارند.

ژان پیر روز گذشته (جمعه) در جمع خبرنگاران سوار بر هواپیمای شماره یک نیروی هوایی آمریکا (ایرفورس وان) تصریح کرد که پنتاگون محموله‌های تسلیحاتی جدیدی را برای اوکراین اعلام کرده است و جدیدترین بسته که به ارزش ۴۲۵ میلیون دلار است شامل موشک‌های «هیمارس» و «NASAMS»، گلوله‌های توپخانه‌ای و دیگر تجهیزات نظامی می‌شود.

از این مبلغ، ۳۰۰ میلیون دلار از «ابتکار عمل کمک امنیتی آمریکا به اوکراین» (USAI) است که پنتاگون از آن برای قرارداد تجهیزات جدید برای کی‌یف استفاده می‌کند. ۱۲۵ میلیون دلار باقی‌مانده از «اختیارات برداشتی ریاست جمهوری» (PDA) بوده است که به دولت بایدن اجازه می‌دهد در شرایط اضطراری، بدون اجازه کنگره از ذخایر ذخایر ایالات متحده تسلیحات به اوکراین انتقال دهد.

ژان پیر تصریح کرد علی‌رغم آنکه کاخ سفید همچنان اختیارات PDA دارد تا نیازهای فوری میدان نبرد اوکراین را تأمین کند اما دولت بایدن به منظور افزایش توانمندی واشنگتن برای طولانی‌تر کردن کمک به اوکراین، استفاده از PDA را کمتر کرده است.

وی سپس از کنگره درخواست کرد تا درخواست بایدن برای کمک بیشتر به اوکراین را تأیید کنند و «پیام مهمی» به جهان ارسال کنند مبنی بر آن‌که ایالات متحده همچنان در کنار اوکراین ایستاده است.

ماه گذشته، دولت بایدن از نمایندگان کنگره درخواست کرد تا مجوز یک بسته امنیتی به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را صادر کنند که شامل ۶۱.۴ میلیارد دلار برای اوکراین و ۱۴.۳ میلیارد دلار برای رژیم صهیونیستی می‌شد اما برخی جمهوری‌خواهان با کمک به اوکرین مخالفت کردند و بایدن را به فقدان دیدگاه راهبردی درباره درگیری متهم کردند و خواستار پاسخگویی بیشتر وی شدند و تأکید کردند که موضوع کمک به تل‌آویو باید به صورت مجزا مورد بررسی قرار گیرد.

روز پنجشنبه هفته گذشته (دوم نوامبر ۱۱ آبان) مجلس نمایندگان آمریکا لایحه کمک به اراضی اشغالی در بحبوحه درگیری میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها را تصویب کرد که البته دموکرات‌ها به شدت با آن مخالفت کردند.

روسیه به طور مکرر به غرب درباره ارسال تسلیحات به اوکراین هشدار داده است و تصریح کرده است که این اقدام تنها به طولانی شدن جنگ اوکراین منجر می‌شود و غرب را به شرکت‌کننده مستقیم در درگیری‌های اوکراین تبدیل می‌کند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/146818

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی