پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

در بررسی اعتراضات اسرائیلی‌ها اعلام شد

رهبران ائتلاف عضو کابینه بنیامین نتانیاهو گفته‌اند حاضر به عقب‌نشینی جزئی از مفاد یکی از جنجالی‌ترین بندهای تغییرات سیستم قضائی هستند.

منتشر شده در 1 مرداد 1402
در سرویس

در شرایطی که اعتراضات در سرزمین اشغالی به لایحه تغییرات بنیادین در سیستم قضایی به اوج خود رسیده است، تعدادی از رهبران ائتلاف تشکیل دهنده کابینه بنیامین نتانیاهو گفته‌اند که حاضر هستند تغییراتی در این لایحه اعمال کنند.

به نوشته وبگاه خبری عرب ۴۸، این رهبران در دیدار با کارمندان دفتر «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی گفته‌اند که حاضرند تغییراتی در لایحه قانون موسوم به «عدم معقولیت» اجرا کنند و همزمان تصویب نهایی آن را شش ماه به تأخیر بیاندازند. هرچند معترضان خواستار به تعویق انداختن این لایحه به مدت یک سال و نیم هستند.

طبق این لایحه جنجالی، قضات دیوان عالی دیگر نمی‌توانند مصوبات کابینه از جمله انتخاب وزرا را با استناد به قانون «عدم معقولیت» وتو کنند که به گفته معترضان موجب دیکتاتوری کابینه خواهد شد.

این لایحه سه قرائت دارد که یک قرائت آن تصویب شده و قرار است مذاکرات در خصوص قرائت دوم و سوم آن نیز فردا (دوشنبه) در جلسه عمومی کنست به رأی گذاشته شود که با توجه به اکثریت اعضای ائتلاف حاکم در کنست، به احتمال زیاد تصویب شود. هرچند در صورت چنین رخدادی باید منتظر شرایط انفجاری و اعتراضات شدیدتر از پیش باشیم.

در این میان «رووین ریولین»رئیس سابق رژیم صهیونیستی (۲۰۱۴-۲۰۲۱) که خود نیز عضو حزب راستگرای لیکود است، به جمع معترضان پیوسته و قرار است امروز عصر در خلال تظاهرات قدس اشغالی سخنرانی کند.

از سوی دیگر اتحادیه تجارت اسرائیل که شامل رؤسا و مدیران ۱۵۰ شرکت بزرگ در این رژیم اسرائیل است، اعلام کرده طی یک مذاکرات اضطراری تصمیم گرفته است تا بهره‌برداری از طرح‌های اقتصادی را متوقف کند.

این اتحادیه در اطلاعیه‌ای گفت: «ما هرکاری می‌کنیم تا مانع از قانون گذاری یکجانبه که آسیب جدی برای اقتصاد دارد، جلوگیری کنیم».

اعضای این اتحادیه شامل مقاماتی از جمله مدیران کل بانک‌های بزرگ، مدیر کل شبکه بازاریابی «چاپرسال»، رئیس شرکت بیمه «هارل» و شبکه مجتمع‌های تجاری «عزرائیلی» است. این اتحادیه همچنین روز شنبه در قدس اشغالی اقدام به برپایی یک خیمه اعتراضی کرد و از کابینه نتانیاهو خواست تا قانونگذاری طرح قضایی را متوقف کند و با مخالفان به تفاهم برسد.

همزمان هرزی هالوی رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در پیامی به نظامیان این رژیم درباره تبعات عدم خدمت هشدار داد و گفت: «خدمت در ارتش اسرائیل وظیفه و یک امتیاز بزرگ است چه به صورت رسمی یا ذخیره».

وی در ادامه اضافه کرد: «من از شما می‌خواهم که به خدمت بازگردید. اگر افراد کارآمد در ارتش اسرائیل خدمت نکنند، اسرائیلی دیگر در منطقه وجود نخواهیم داشت».

مجموع این شرایط موجب شده است تا رژیم صهیونیستی در یکی از بدترین موقعیت‌های داخلی از بدو تشکیل در سال ۱۹۴۸ قرار گیرد، تا جایی که «اوریت فرکاش هکوهن» نماینده پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست)،‌ امروز (یکشنبه)، به علت اوضاع ناآرام رژیم صهیونیستی در پارلمان گریست.

اوریت فرکاش نماینده پارلمان رژیم صهیونیستی که به‌شدت از وضعیت موجود شکایت داشت، اوضاع ناآرام رژیم صهیونیستی را ظهر امروز به باد انتقاد گرفت و گریه‌کنان در پارلمان گفت: «این یک کابینه بی‌نظم و ترتیب است. چنین وضع فاجعه‌باری قبلا رخ نداده است. من نمی‌توانم چیزهایی را که در حال رخ دادن است، باور کنم.»

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/2396

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی