پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

در مسیر انتخابات/

شهید سلیمانی می‌گفت فرصت‌های ما در دل تهدیدهاست. اولویت من در دیپلماسی سیاست‌ها و مصوبات نظام است. ده‌ها پرونده بازنشده داریم. اولویت ما این است که دیگر پرونده بازی نداشته باشیم.

منتشر شده در 4 تیر 1403

به گزارش جهت پرس؛  

این مناظره با محوریت «فرصت ها و ظرفیت های سیاست خارجی» انجام می شود.

سوالات کارشناسان:

برنامۀ دولت شما برای بهره‌مندی از فرصت‌های توافقنامه‌های بلندمدت مطرح‌شده با کشورهایی مثل چین و روسیه چیست؟

چگونه توازن و تعادل در سیاست خارجی را دنبال می‌کنید؟

برنامۀ شما برای پیمان تجارت آزاد با کشورها چیست؟

برنامۀ شما برای تثبیت و تقویت جبهۀ مقاومت چیست؟

در دولت شما سهم ما از بازار ۱۲۰۰ میلیارد دلاری کشورهای همسایه چقدر خواهد بود؟

همه به مردم قول بدهیم که دغدغهٔ اول‌‌مان حل مشکلات اقتصادی آن‌هاست

محمدباقر  قالیباف: شهید سلیمانی می‌گفت فرصت‌های ما در دل تهدیدهاست. اولویت من در دیپلماسی سیاست‌ها و مصوبات نظام است. ده‌ها پرونده بازنشده داریم. اولویت ما این است که دیگر پرونده بازی نداشته باشیم. ما در داخل و خارج نیاز به اجماع داریم. ما حتما حتما مذاکره می‌کنیم؛ همان‌طور که شهید رئیسی مذاکره را ادامه داد. هر توافقی که درش انتفاع اقتصادی داشته باشد را دنبال می‌کنیم. در برنامه‌های آقای پزشکیان کمتر اجماع و وحدت دیده می‌شود. این باعث می‌شود که مردم در مقابل مردم قرار بگیرند و به مشکلات مردم توجه نشود. اگر مشاور آقای پزشکیان می‌گوید قانون اقدام راهبردی مانع است، چطور می‌خواهد با وجود این قانون کار کند؟ این‌ حرف‌ها دوباره مردم را به دهه نود برمی‌گرداند.

باید FATF را یک روز نهایی کنیم

پزشکیان: اگر می‌خواهیم مشکلات بین‌المللی و اقتصادی خود را حل کنیم باید اجماع داشته باشیم. برجام مال همان دولتی است که برادران می‌گویند بد است ولی دنبال این هستند که نهایی‌اش کنند.

حامیان پزشکیان تک‌چشمی به دنیا نگاه می‌کنند

قاضی‌زاده هاشمی: ضمن اینکه باید با همسایگان رابطه داشته باشیم، باید از دخالت بیگانگان هم جلوگیری کنیم. جریان رسانه‌ایِ برخی آقایان در زمان روی‌کارآمدن طالبان تلاش کردند کشور را وارد یک جنگ خسارت‌بار کنند. دولت شهید رئیسی با همراهی و دلاوریِ رزمندگان سایهٔ جنگ را از کشور برداشت. علی‌اف اواخر دورهٔ روحانی برای ایران خط‌ونشان می‌کشید و تاجیکستان و ازبکستان با ما قهر بودند. بحرین و جیبوتی در زمان روحانی روابطشان را با ایران قطع کردند. در دولت شهید رئیسی هم تنش جمهوری آذربایجان تمام شد، هم روابط ما با عربستان احیا شد، هم یخِ روابط ما با مصر بعد از ۴۵ سال آب شد.

سیاست خارجی در امتداد سیاست داخلی است

پورمحمدی: اگر در داخل توانمند باشیم می‌توانیم اهدافمان را در عرصۀ بین‌المللی تثبیت کنیم. چرا نمی‌خواهیم روی سیاست داخلی حرف بزنیم؟ رهبری فرمودند با مشارکت اقتدار ملی تولید می‌شود. انتخابات ناموس سیاسی کشور است. تا امروز قانون انتخابات کامل نوشته نشده. هم مجلس دهم و هم مجلس یازدهم این کار را نکردند. آقایان جهانگیری، لاریجانی و حسینی تایید نشدند و این مسئله است. چرا آن‌ها باشند و ما نباشیم؟ ما نباید قوانین انتخاباتی و تایید صلاحیت‌هایمان شناور باشد. تا این مسائل حل نشود وفاق و اجماع شکل نمی‌گیرد و یخی که امروز در فضای سیاسی جامعه می‌بینیم آب نمی‌شود. تا این موضوعات باقی بماند نه مسائل سیاسی‌مان حل می‌شود نه مسائل بین‌المللی‌مان.

ایراد این است که فقط به چند کشور توجه کنید

جلیلی:  بخش عمدهٔ فرصت‌ها در سیاست خارجی است. از اشتراک‌ها تعامل و از تعامل، فرصت‌ها پیش‌ می‌آید. ایراد این است که فقط به چند کشور توجه کنید که بیشترین اختلاف‌ها را هم با همان‌ها دارید. اشتغال و ارزآوری باید خودش را در سیاست خارجی نشان دهد. در پایان دولت باید مشخص شود چقدر اشتغال و ارزآوری تغییر کرد. هر سفارت باید سکوی صادرات باشد. شهید رئیسی در آخرین سفرش به سریلانکا همین موضوع را به رخ کشید. در منطقهٔ مقاومت بیشترین فرصت را داریم. باید بیشترین روابط اقتصادی را با این کشورها داشته باشیم.

ایده‌های سیاست خارجی‌ام را در یک کتاب معرفی کرده‌ام

زاکانی: در یک کتاب با عنوان «سیاست خارجی ایده‌محور، مبتنی بر دیپلماسی منزلت طلبانه» ایده‌های خود را ترسیم کرده‌ام. جهان در حال تغییر است و با مدل‌های قبلی و سوختی نمی‌توان جایابی درستی برای قدرت در منطقه و جهان داشته باشیم. حصاری که دور ایران کشیده است باید شکسته شود.
چطور می‌خواهید تحریم را رفع کنید؟
قالیباف: وقتی قانون راهبردی مجلس را مانع رفع تحریم می‌دانید، چطور می‌خواهید تحریم را رفع کنید؟ غنی‌سازی ۶۰ درصدیِ اورانیوم براساس قانون راهبردیِ مجلس انجام شده اما اگر آن‌ها چند تحریم را رفع کنند، ما هم غنی‌سازی را کاهش می‌دهیم. ایجاد پایتخت اقتصادیِ کشور در چابهار جلوی دورزدن کشور توسط کریدورهای منطقه‌ای را خواهد گرفت.

در حکمرانی یک تشخیص غلط میلیون‌ها نفر را متضرر می‌کند

جلیلی:۳۹ بند از اف‌ای‌تی‌اف در کشور اجرا شده اما سخنگوی دولت وقت به‌غلط می‌گفت اجرانشدنِ اف‌ای‌تی‌اف مانع خرید واکسن شده. مگر نمی‌گفتند با یک توافق مشکلات را حل می‌کنیم؟ آژانس انرژی اتمی ۱۵ بار اعلام کرد ایران به تعهداتش عمل کرده و بعد طرف مقابل خارج شد. در کرسنت یک فساد صورت گرفت و وزیری که باعث این پرونده بود باز هم در دولت به‌کار گرفته شد.
صحبت‌هایی که برخی افراد می‌کنند از بی‌برنامگی است
 زاکانی:مشکل ما این است که گدایی غرب را می‌کنیم تا مشکل داخل کشور را حل کنیم. مشکل ما جریان تحریف است. تا جریان تحریف شکست نخورد جریان تحریم هم خنثی نخواهد شد. کارنامۀ من ادارۀ کمیسیون برجام در مجلس است. آقای پزشکیان در آن کمیسیون برجام را نخوانده بودند اما از آن دفاع می‌کردند. خودشان می‌گفتند برجام را نخواندم اما اطمینان می‌کنم. آقای ظریف در سال ۹۵ در گزارش به مجلس مدام می‌گفت: «نشد، نشد، نشد». آقای رئیسی توانست قدرت منطقه‌ای ما را افزایش دهد. خیانت بزرگی در کرسنت صورت گرفته. کرسنت دستپخت آقای خاتمی و زنگنه است. اسناد SFO را آقای پورمحمدی در دفتر خودش باشگانی کرده است.
هیچ نقشی در کرسنت نداشتم 
پورمحمدی: نظام ما با مردم به اینجا رسیده اما عده‌ای هنوز نقش مردم را باور ندارند. احزاب و گروه‌ها باید شناسنامه داشته باشند. وقتی وزیر کشور بودم و می‌خواستم سازمان‌های مردم‌نهاد را سامان بدهم آقای جلیلی معاون من را خواست و گفت می‌خواهی انقلاب رنگی راه بیندازی؟ سه سال است که زنگنه درخواست مناظره با جلیلی در بحث کرسنت کرده، اما جلیلی قبول نکرده؛ یا ایشان خائن است یا نیست.
وزیری که اینترنت جهانی را بست الان در ستاد آقای پزشکیان است
قاضی‌زاده هاشمی: وزیری که اینترنت جهانی را بست الان در ستاد آقای پزشکیان است آقای پزشکیان مطالب درستی می‌گوید. اما حداقل با حرف‌های کارشناسان و دوستان‌شان مرزبندی کنند. پیشرفت کشورهای همسایه، پیشرفت کشور ماست. روزگاری وقتی رئیس‌جمهور ایران به ترکیه می‌رفت خیابان‌های ترکیه بسته می‌شد. مردم ترکیه به دولت‌ می گفتند این شعار ما می‌توانیم را هم شما عمل کنید. در دولت یازدهم در سرازیری افتادیم. بعد از درگیری با پاکستان ببینید چه استقبالی از شهید رئیسی شد. قبل از دهه نود موضوع قهر مردم با صندوق رای را نداشتیم. حالا دوستان آقای پزشکیان با ترساندن از چیزهایی خودشان عاملش هستند می‌خواهند رای جمع کنند. وزیر مسکنی که الان در ستاد آقای پزشکیان است خودش در باستی‌هیلز زندگی می‌کرد و برای مردم مسکن نمی‌ساخت. کسی که اینترنت جهانی را بست الان قائم مقام ستاد پزشکیان است. اینها پناه آورده‌اند؟
من یک اصولگرا هستم اما کاملا به اصلاحات معتقدم
 پزشکیان:  برای اینکه همۀ مردم در مسائل مشارکت کنند از روندی که کشور را یک دسته و گروه اداره می‌کنند خارج شویم. چه کسی از سفارت انگلیس بالا رفت؟ چه کسی سفارت عربستان را آتش زد؟ اصلاح‌طلبان این کار را کردند؟ همان آدم‌هایی که از دیوار سفارتخانه بالا رفتند الان پست دولتی گرفتند. من نجات کشور را در سیاست‌های کلی رهبر انقلاب می‌بینم. مگر نمی‌گفتند گوشت و مرغ به برجام ربط ندارد؟ پس چرا قیمت این‌ها این‌قدر بالا رفت؟ باید در داخل اختلافات را حل کنیم. در مجلس قرار بود مشکل زندگی مردم را حل کنیم. چرا نکردیم؟ حرف‌زدن که هزینه ندارد. چه کسی این روند را ایجاد کرده که نخبگان ما از کشور خارج شوند؟ ما باید دست‌به‌دست هم دهیم و مشکلات را حل کنیم.
سوالات نوبت دوم از نامزدها:
اگر تلاش‌های شما برای رفع تحریم‌ها با چالش مواجه شود، برنامۀ دولت شما هم با چالش مواجه خواهد شد؟
روابط با همسایه‌ها در اولویت دولت شماست یا روابط جهانی؟
برنامه دولت شما برای رفع و خنثی‌کردن تحریم‌ها چیست؟
برنامهٔ شما برای مقابله با ایران‌هراسی چیست؟ مواجه با استکبار و صهیونیست جهانی در دولت شما چطور خواهد بود؟
با پیشنهاد آقای پزشکیان موافقم که پشت تریبون‌ها حرف نزنیم
 قالیباف: مردم می‌گویند هنوز به قدرت نرسیدند، سر چه چیزی دعوا می‌کنند. شهید سلیمانی الگوی مناسبی در حوزه خنثی‌سازی تحریم، رفع تحریم، مذاکرات منطقه‌ای و… الگوی ماست. شهید سلیمانی به‌دنبال دوقطبی‌های کاذب نمی‌رفت و قدرت حل مسئله داشت و موضوعات را استحاله نمی‌کرد. برای خنثی‌سازی تحریم در وهلۀ اول باید به سراغ رشد اقتصادی برویم. برخی مدعی بودند که نباید روی موشک شعار مرگ بر اسرائیل نوشت؛ در مقابل اما جریان دیگری عملیات وعدۀ صادق را انجام می‌دهد که چقدر برای کشور افتخار آفرین شد.
کار را باید با کارشناسان حل کرد
 پزشکیان: هر برنامه‌ای با کارشناسان قابل حل است. اگر برجام بد است، الان هم بگویند برجام را نمی‌پذیریم اما بگویند چه راه جایگزینی دارند. باید اجماع کارشناسی شکل بگیرد و کارشناسان بگویند درست و غلط چیست. همچنان نظرم این است که باید برجام را پیگیری می‌کردیم.
آقای پزشکیان ستادهایشان را کنتراتی به کابینۀ روحانی داده‌اند
 قاضی‌زاده هاشمی:  آقای پزشکیان بگویید چه کسی به سفارت آمریکا حمله کرد در کدام دولت به سفارت عربستان تعرض شد و دولت وقت چرا ماجرا را مدیریت نکرد؟ آقای ظریف گفتند بگذارید ترامپ بیاید تا ببینیم چقدر نفت می‌فروشید. چرا بایدن پیچ تحریم را برای دولت روحانی شُل نکرد؟ آیا این یک اعتراف تاریخی نیست که رئیسی عرضۀ شُل‌کردن پیچ تحریم‌ها را داشت اما شما نداشتید؟ آقای ظریف و روحانی شما گفتید ما زبان دنیا را بلد نیستیم اما شما زبان مردم خودتان را هم بلد نیستید. چه کسی ملت را در سال ۹۲ از تحریم‌های دموکرات‌ها ترساند تا رای بگیرد؟ این‌ها کاسب تحریم‌اند یا بچه‌های انقلاب؟ این ما هستیم که می‌توانیم با ترامپی که شما مردم را از او می‌ترسانید مذاکره کنیم و خواست خودمان را به او تحمیل کنیم.
چرا حاضر نیستید با متهم اصلی کرسنت مناظره کنید
پورمحمدی: شما مانع اجرای قرارداد کرسنت شدید. برای هیچ‌کس پرونده‌ای را نبستم. بروید و در دادگاه بحث کنید. در این پرونده درحال پرونده‌سازی ۱۸ میلیارد دلاری علیه ایران هستند. اینجا جای بزن و بگو در رو نیست! شما که دولت سایه تشکیل داده‌اید، شما که علامهٔ دهر هستید بگویید یک‌جا عمل کردید؟ در رشتهٔ خودتان هم موفق نبوده‌اید. برای همین است که مردم اعتماد نمی‌کنند.
آقای پورمحمدی باید جواب دهد که چرا فساد کرسنت را پیگیری نکرد؟
جلیلی: من پیگیری می‌کنم و می‌دانم صدای امثال شما در می‌آید اگر می‌خواهید کار کنید باید برنامه داشته باشید. آقای پورمحمدی حاضریم برنامه‌ها را بدهیم تا اگر ندارید اجرا کنید.اگر می‌خواهید کار کنید باید برنامه داشته باشید. آقای پورمحمدی حاضریم برنامه‌ها را بدهیم تا اگر ندارید اجرا کنید. ۸ سال فرصت اشتغال و ارزآوری را از بین بردید. جای متهم در دادگاه است نه در تلویزیون. کدام یک از جلسات ما دربارۀ برجام غلط از آب درآمد، گفتیم تحریم برداشته نمی‌شود؛ حالا شد یا نشد؟ متاسفانه عده‌ای در ۸ سال به بهانه‌های مختلف فرصت سیاست خارجی را از بین بردند.
من در کمیسیون برجام دوطرف را دعوت کردم
زاکانی: من در کمیسیون برجام دوطرف را دعوت کردم و حرفِ همه را شنیدیم در کمیسیون برجام یک جمع‌بندی کردیم که صددرصد درست از آب درآمده و آقای پزشکیان به این گزارش می‌گوید «کار غیرکارشناسی». در برجام همهٔ چیزی که ما تشخیص دادیم و تشخیص کارشناسان بود، درست از آب درآمد. در پروندهٔ کرسنت ما در مرز پیروزی بودیم و وزیر نفت وقت مانع شد.
این‌ها همان حرفی را می‌زنند که ترامپ و اسرائیل می‌زدند
پزشکیان: این‌ها همان حرفی را می‌زنند که ترامپ و اسرائیل می‌زدند اگر برجام را نپذیریم می‌خواهیم چه کنیم؟ اتاق بازرگانی را ببینید، می‌گویند نمی‌توانیم با این وضع کار کنیم. همان حرفی را می‌زنند که ترامپ و اسرائیل می‌زد. نفت و گازمان را قطر و امارات برده‌اند و ما عقب افتاده‌ایم. مدینه فاضله را در تئوری می‌شود ساخت اما در عمل چه؟ قدرت دفاع ما باعث افتخار ماست. کاری که سپاه انجام داد باعث افتخار ماست.
آقای پزشکیان به جای پاسخ  سوال طرح می‌کند
 قاضی‌زاده هاشمی: مشکل ما این است آقای پزشکیان به جای اینکه جواب سوال بدهد، سوال طرح می‌کند ما آن‌قدر مرد هستیم که از دولت منتسب به خودمان حمایت می‌کنیم، شما چرا حمایت نمی‌کنید؟ مردمی‌سازی دولت در دورۀ شهید رئیسی قابل مقایسه با دولت‌های قبل نیست. ما مردمی‌سازی کرده‌ایم. کسانی که واکسن فایزر زده بودند اجازه واردات واکسن را ندادند. دیپلماسی فقط خندیدن و لبخند زدن نیست.
چرای جلوی قرارداد کرسنت را گرفتید؟
پورمحمدی:  از دادگاه تقاضا می‌کنیم زودتر به پروندهٔ کرسنت رسیدگی کند. باید به فسادهای قرارداد رسیدگی شود اما نباید قرارداد زمین‌گیر شود. نباید قطعنامه‌ها علیه ایران صادر می‌شد که مجبور شویم با دریوزگی برجام و اف‌ای‌تی‌اف را بپذیریم.
باید دشمن را از تحریم پشیمان کنیم
 جلیلی:  دوستان از قطعنامه‌ها صحبت می‌کنند اما ۳ قطعنامۀ اول در زمان آقای لاریجانی و مسئولیت آقای پورمحمدی در کمیتۀ هسته‌ای صادر شد اما آقای پورمحمدی یادشان نیست. می‌گویید برجام چرا ادامه داده می‌شود؟ برجام طلب ملت ایران است و طرف مقابل باید به تعهدش عمل کند. چرا حتی در زمان تصویب برجام رشد اقتصادی ما صفر شد؟ دلیل اینکه ترامپ از برجام خارج شد این بود که دولت وقت می‌گفت حتی اگر شما خارج شوی باز هم من می‌مانم. حالا همین‌ها دوباره دارند مردم را می‌ترسانند.
چیزی که دولت روحانی آرزو داشت، شهید رئیسی در بریکس و شانگهای انجام داد
زاکانی: همه اقوام کشور عزیزند، ما نمی‌خواهیم دیوار بکشیم. مردم ما از عدالت خوششان می‌آید. همه خوششان می‌آید، جز یک عده زالو صفت. حرف‌های تفرقه‌افکن نزنیم. در یک روز ۲۳۰ هزار مسکن را شروع کردیم. یارانه طلا را که گفتم حق مردم است که به آن‌ها داده نمی‌شود. کسی جلوی برجام را نگرفته، ما به دنبال اجرای برجامید. آنها برجام را اجرا نکردند و ما طلب‌کاریم. آمریکایی ها گفتند مذاکره کنندگان ایران در برجام دقت نداشتند.  مردم ما همان‌هایی هستند که پای شهید سلیمانی و رئیسی آمدند. چرا به مردم می‌گویید نمی‌توانید. دنیا در حال تغییر است. تازه برگشتید به ۲۰ سال قبل؟ چیزی که دولت روحانی ارزو داشت شهید رئیسی در بریکس و شانگهای انجام داد.
برای همۀ ما مشخص است که ستاد پزشکیان همان ستاد روحانی است

 قالیباف: این ترکیب ستاد پزشکیان یعنی بازگشت به دهۀ نود. برگشت به دهۀ نود، یعنی برگشت به تنش‌ها با رهبری و برخی موضوعات دیگر و اختلال در حکمرانی کشور است. مردم عزیز ما به گونه‌ای تصمیم خواهند گرفت که رو به جلو حرکت کنیم. ۱۲ سال توفیق خدمت در شهرداری تهران را داشتم؛ اما سه دولت وقت با بنده مخالف بودند و حتی یک جلسه بنده را به جلسه دعوت نکردند.

مبنای سیاست خارجهٔ من عزت، حکمت و مصلحت است
 پزشکیان: مبنای سیاست خارجهٔ من عزت، حکمت و مصلحت است من حکمت و مصلحت را وسیله‌ای برای رسیدن به عزت می‌دانم. یکی از اهداف سیاست خارجیِ دولت من فرونشاندن موج مهاجرت و فراهم‌کردن فرصت بازگشت مهاجران خواهد بود. من سیاست خارجی را ابزاری برای پاسداری از منزلت ایرانی در جهان می‌دانم.
سیاست خارجی جای خیال‌پردازی و شاعرمسلکی نیست
 قاضی‌زاده هاشمی: سیاست خارجی جای خیال‌پردازی و شاعرمسلکی نیست کسانی که می‌خواهند دوبارۀ با وعدۀ لغو تحریم رای بیاورند هرگز نمی‌توانند تحریم‌ها را لغو کنند چون تحریم بخشی از راهبرد امنیتی آمریکاست. تحریم نه بی‌تاثیر است و نه آخر دنیا. هم باید مذاکره کرد و هم تلاش کرد آثار تحریم را به قدری از بین ببریم که انگیزه و طمع دشمن از طرف دشمن بخشکد. رئیسی زبان دنیا را دقیقاً می‌شناخت. اگر می‌خواهید پیچ تحریم‌ها شُل بماند، این کشور محتاج به تداوم راه زیرکانه و واقع‌بینانه و دلسوزانۀ شهید رئیسی دارد. سیاست خارجی عرصۀ عمل است. به ستاد آقای پزشکیان بهتر است بگوییم ستاد روحانی.
اولویت ما رفع تحریم در خارج و خنثی‌سازی در داخل است
پورمحمدی:  ۱۵ سال است که در دام تحریم گرفتار شده‌ایم. برجام یک تلاش ملی برای رفع تحریم. برای از این افراد تحریم و رنج و عذاب را فرصت می‌دانستند. پایان دهیم به موش و گربه بازی فیلتر و فیلترشکن. لرزه اندازیم بر تن انحصارطلبان. من به شما قول می‌دهم ایران از بازی‌های سیاسی رها و حزب‌های واقعی داشته باشیم. می‌دانم شما به دوستان‌تان گفته‌اید پورمحمدی می‌تواند؛ اما رای ندارد. نگویید پورمحمدی رای ندارد؛ اگر شما بخواهید رای دارد!
کار سیاست خارجی دفاع از منافع ملت است

جلیلی: کار سیاست خارجی دفاع از منافع ملت و دانشمندان کشور است تحریم باید رفع شود و تحریم‌کننده از تحریم پشیمان شود. با هوش مصنوعی می‌توانیم برای جوانان بازار ایجاد کنیم.  

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/174485

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی