پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

دبیر اتحادیه بین‌المللی امت واحده در گفتگو با جهت پرس:

چرا دشمن از دیدار مردم سیستان و بلوچستان با رهبر معظم انقلاب ناراحت است؟

علیرضا کمیلی با اشاره به جوسازی‌های دشمن علیه دیدار مردم سیستان و بلوچستان با رهبر معظم انقلاب گفت: هدف دشمن این است که بگویند ایران اسلامی انسجام اجتماعی و ملی خود را ازدست‌داده اما این چنین نیست.
منتشر شده در 20 شهریور 1402
در سرویس | |

قرار است ۲ هزار نفر از مردم سیستان و بلوچستان امروز (۲۰ شهریور ۱۴۰۲) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کنند. دیداری که با استقبال مردم سیستان و بلوچستان مواجه شده و با هشتگ «شوق دیدار» به پیشواز آن رفته‌اند. خبری که آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در نشست علمای اهل سنت شهرستان خاش عنوان کرد.
خبری که ضمن استقبال مردم سیستان و بلوچستان از آن با واکنش‌های بسیاری در فضای مجازی از سوی مردم این استان مواجه شده و حالا هشتگ های شوق دیدار با متن شعر «اشتیاقی که به دیدار تو دارد دل من/ دل من داند و من دانم و دل داند و من» و عکس سخنرانی رهبر انقلاب با لباس بلوچی، در حال دست‌به‌دست شدن در شبکه‌های اجتماعی است؛ بسیاری از احساس خود نسبت به آن نوشته‌اند و البته بسیاری از کسانی که فرصت این دیدار را پیدا نکرده‌اند، ناراحتی خود را از حضور نداشتن در این دیدار ابراز کرده‌ و بسیاری هم این دیدار را وحدت‌آفرین و التیامی بر زخم‌های مردم سیستان و بلوچستان دانسته‌اند.

اهمیت استان سیستان و بلوچستان
اما درعین‌حال برخی جوسازی‌ها علیه این دیدار در فضای مجازی از سوی دشمن با اهداف پشت پرده و از پیش دیکته شده روال سابق به راه افتاده تا شوق دیدار را با فضاسازی‌های کذب و بی‌محتوا خراب کند. در همین خصوص علیرضا کمیلی، فعال فرهنگی و دبیر اتحادیه بین‌المللی امت واحده در گفتگو با جهت پرس به تحلیل آن پرداخته است.
کمیلی در تحلیل این دیدار در گفتگو با جهت پرس گفت: استان سیستان بلوچستان از این باب که هم تنوع بومی و هم‌مذهبی دارد و هم لب مرز کشوری است که ناامنی‌هایی در آن کشور وجود داشته که ما راهم تحت تأثیر قرار می‌دهد، استان مهمی است.
وی با تأکید بر اهمیت استان سیستان بلوچستان خصوصاً در امنیت و وحدت قومی و مذهبی ابراز کرد: دشمن خیلی دوست دارد در این استان مؤثر بوده و بتواند کار کند و مردم را از نظام و انقلاب دور کند.

چرا دشمن به سیستان و بلوچستان طمع کرده است؟
کمیلی با بیان وجود محرومیت این استان به نسبت استان‌های برخوردار عنوان کرد: در این استان‌ها برخلاف استان‌های مرکزی و برخوردار کشور احساس تبعیض قومیتی و مذهبی وجود دارد و از طرفی مشکلات اقتصادی که از قدیم‌الایام وجود داشته و هنوز هم پابرجاست شرایط استان را به‌گونه‌ای فراهم کرده که مستعد حضور دشمن باشد.
وی ادامه داد: برای دشمن خیلی مهم است که این دیدار به یک نقطه‌ضعف مبدل شود درحالی‌که این استان مردم بسیار مذهبی و مقیدی دارد که رابطه خیلی خوبی با جمهوری اسلامی دارند.

مردم سیستان و بلوچستان انقلابی اند
کمیلی با تأکید بر انقلابی بودن مردم استان سیستان و بلوچستان گفت: مردم این استان در سخت‌ترین شرایط مشارکت‌های بالایی در انتخابات دارند لذا این دیدار در شرایط خاص و حساس کنونی کشور دیدار مهم و با اهمیتی است.
وی در خصوص برخی جوسازی‌های به راه افتاده در شبکه‌های اجتماعی علیه این دیدار مهم رهبری با مردم مؤمن و مقید استان سیستان و بلوچستان و اهداف پشت پرده آن گفت: هدف دشمن از راه‌اندازی چنین جوسازی‌هایی در دیدار نکردن مردم با رهبری این است که بگویند ایران اسلامی انسجام اجتماعی و ملی خود را ازدست‌داده و قومیت‌ها از کشور ناراضی هستند و حتی اگر بتوانند زمینه‌های تجزیه را فراهم کنند، بدشان نمی‌آید لذا تلاش دارند در این عرصه نقش‌آفرینی کنند.

هدف جوسازی ها اثرگذاری بر نخبگان است
این فعال فرهنگی بابیان اینکه دشمن می‌داند که این اقدامات و جوسازی‌های مخرب آن‌قدرها که باید مؤثر و جدی نیست ادامه داد: بااین‌حال در حدی که بتوانند حتی بخشی از نخبگان استان را با فضاسازی‌های انجام‌شده تحت تأثیر قرار دهد و فضا را سنگین کند، وظیفه و اهداف شوم خود را انجام داده‌اند چراکه اقتضای طبیعت دشمنی‌شان است.

نگاه رهبر معظم انقلاب به سیستان و بلوچستان
کمیلی با اشاره به نگاه خاص رهبری به مردم استان سیستان بلوچستان و حضور فعال و نقش خاص مردم مقید این استان در عرصه‌ها و برهه‌های مختلف تاریخی انقلاب اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب در صحبت‌هایی که تاکنون در خصوص این استان داشته‌اند خصوصاً به دلیل اینکه رهبری خودشان هم پیش از انقلاب و در رژیم طاغوت در این استان تبعید بوده‌اند و شناخت خوبی از مردم سیستانی و بلوچی دارند ویژگی اصلی مردم این استان را دین‌داری و تقید آن‌ها به مذهبشان می‌دانند؛ چه سیستانی و چه بلوچ در این استان ویژگی‌شان همین تقید و مذهبی بودنشان است.

مردم سیستان و بلوچستان با اغتشاشات پاییز همراهی نکردند
وی با اشاره به اغتشاشات و اتفاقات پائیز سال گذشته در کشور ابراز کرد: شاهد بودیم که در این اتفاقات که برخی شهرها تظاهراتی برای مسائل حجاب و … برپا می‌شد در این استان هیچ خبری نبود چراکه مردم سیستان و بلوچستان به‌شدت مذهبی و مقید به دین‌داری خود هستند و این مهم همواره مورد تأکید رهبری به‌عنوان یک ویژگی بارز و مثبت بوده است.

حمایت مردم سیستان و بلوچستان از دین و حجاب
این فعال فرهنگی عنوان کرد: مردم استان سیستان و بلوچستان به دلیل پایبندی جدی که به دین و شریعت دارند حاضر نبودند با یک جریان معاند همراه شوند هرچند اکثر مردم کشور هم همین‌طور بودند ولی در سیستان بلوچستان خیلی بیشتر بود و حاضر نبودند با جریانی که مطالبه‌اش حرف‌هایی علیه دین و حجاب است همراهی کنند و همراهی هم نکردند.
کمیلی در تحلیل نقش مردم سیستان و بلوچستان در عرصه‌های مختلف از انقلاب تاکنون گفت: مردم این استان با وجود کمبودها و محرومیت‌های موجود خیلی به‌نظام و انقلاب وفادار بوده‌اند؛ از طرفی مرزبانان خوبی بوده و امنیت کشور را حفظ کرده‌اند که اگر فداکاری‌های مردم این استان نبود با توجه به خبرهایی که گاهی از کشته و شهید شدن مردم این استان در راه این مرزبانی می‌شنویم، نمی‌توانیم به این راحتی در دیگر شهرها و استان‌ها از تهران و مشهد و اصفهان تا دیگر نقاط کشور زندگی کنیم.

نقش مردم در تامین امنیت کشور
وی تأکید کرد: مردم ایران برای حداقل چیزی که باید قدردان مردم استان سیستان و بلوچستان باشند، همین نقش جدی و پررنگ در امنیت کشور است که انشالله اگر برنامه‌های توسعه و پیشرفت اقتصادی هم در این استان اتفاق بیافتد و نقشی که در آینده چابهار و مکران و … می‌تواند در کریدورها بازی کند، نقش مردم در رشد کشور مضاعف خواهد بود.

اشتراک گذاری :

jahatpress.ir/?p=182

لینک کوتاه

اخبار پیشنهادی

اخبار ویژه