پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رئیس جمهور:

رئیس جمهور گفت: پروژه احداث سد نمرود در فیروزکوه که از سال 84 شروع شده است، باید تا یک سال تکمیل و به بهره برداری برسد.

منتشر شده در 28 دی 1402
در سرویس

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز در جمع اقشار مختلف و فرهیختگان و نخبگان شهرستان فیروزکوه در رابطه با سفرهای شهرستان‌های استان تهران اظهار کرد: هر طرف از تهران به لحاظ جمعیت و ظرفیت‌ها و جاذبه‌های بسیاری که دارد، یک استان حساب می‌شود. در سفرهایی که به اطراف تهران داشتم شهرستان‌های اطراف تهران ظرفیت‌های زیادی در زمینه‌های مختلف دارند و کمبودهایی نیز وجود دارد که باید رفع شود.

وی گفت: دنبال این نیستیم که در چه تاریخی چه کاری باید انجام می شد و نشده است، دنبال این هستیم که هرچه کاستی هست شناسایی و اولویت‌بندی شود و این کاستی‌ها را با کمک مسؤولان و فرهیختگان استانی و شهرستانی رفع کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه فیروزکوه نزدیک به تهران است و همچنین طریق الرضا بوده و در مسیر حرم رضوی قرار دارد، گفت: این شهرستان مردمان سخت کوش و ظرفیت‌های مادی و معنوی بسیار خوبی دارد و جوانان پرتلاش و اخلاقمداری دارد که این فرهنگ سرمایه بزرگ است و باید پاس داشته شود.

کشاورزی و دامداری فیروزکوه حمایت می‌شود

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: از ظرفیت‌های مادی در فیروزکوه، کشاورزی است که زمین حاصلخیز آن برای کشاورزی مناسب است و باید در این زمینه سرمایه گذاری شود تا کشاورزی پرمحصول و با کیفیت در این منطقه داشته باشیم و بازار فروش فراهم شود.

وی با بیان اینکه مشکلی در صنایع تبدیلی نباید وجود داشته باشد، افزود: بنای ما حمایت از کشاورزی و دامداری است. فیروزکوه در دامداری نیز ظرفیت‌های خوبی دارد و از قدیم مردم این منطقه به کشاورزی و دامداری مشغول بوده اند و تلاش مردم برای توسعه کشاورزی و دامداری بوده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: با کمک شما مردم و با حمایت های دولت، وضعیت دامداری و کشاورزی می تواند در این منطقه متفاوت شده و شرایط متحول شود.

پروژه سد نمرود تا یک سال تکمیل شود

آیت‌الله رئیسی در ادامه به بازدید از سد نمرود در شهرستان فیروزکوه اشاره کرد و افزود: پروژه احداث سد نمرود 20 سال طول کشیده که نباید اینطور می شد. بازدید ما از شهرستان ها فقط بخاطر بهره برداری و افتتاح نیست و در بعضی موارد سرکشی می کنیم تا مشکلات را بررسی و رفع کنیم.

وی بیان کرد: نهضتِ به پایان رساندن پروژه های نیمه تمام در دستور کار دولت سیزدهم است و باید پروژه های نیمه تمام به پایان برید و اینکه پروژه چه زمانی و در زمان کدام دولت شروع شده مهم نیست بلکه مهم این است که پروژه انجام شود.

رئیس جمهور در رابطه با موانع پروژه سد نمرود تصریح کرد: روستایی در بستر رودخانه و سد قرار گرفته که باید سریعا جابجایی آن انجام شود و مشکلات و موانع با کمک مردم منطقه برطرف شود و راه برای آبگیری کامل سد انجام شود و مخازن بتواند کامل آبگیری کند و آب شرب و آب کشاورزی برای مردم به بهره برداری برسد.

آیت‌الله رئیسی اضافه کرد: این پروژه از سال 84 شروع شده که نباید تا الان طول می کشید، در بازدیدی که امروز داشتیم قرار شد تا یک سال به بهره برداری برسد و استاندار و فرماندار نیز نظارت خواهند داشت تا زودتر به سامان برسد.

اقتصاد گردشگری در فیروزکوه فعال شود

وی در ادامه با بیان اینکه گردشگری در فیروزکوه فعال است، ابراز کرد: خداوند طبیعت زیبایی به این منطقه بخشیده است و اگر اقتصاد گردشگری در منطقه فیروزکوه فعال شود موجب اشتغالزایی و ثروت خواهد شد که حمایت از این موضوع از برنامه های دولت است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه علاوه بر دامداری، کشاورزی و گردشگری، صنایع نیز در فیروزکوه فعال است، عنوان کرد: صنایع خوب و فعالی در این منطقه وجود دارد و تامین زیر ساخت های صنعتی از برنامه های دولت در این‌ منطقه است که زیرساخت های برق از جمله آن است که از طریق وزارت نیرو دنبال خواهد شد.

سلامت مردم در اولویت دولت است

آیت‌الله رئیسی در ادامه اظهار کرد: مساله مهمی که در این منطقه وجود دارد، مساله سلامت مردم است که بسیار اهمیت دارد. در زمینه سلامت کارهای بسیاری در کشور انجام شده است از جمله احداث بیمارستان شهریار که بیش از 30 سال زمان برده بود و امسال به بهره برداری رسید.

وی با بیان اینکه جمعیت متغیر این منطقه بیشتر از جمعیت ثابت است، گفت: مساله سلامت برای جمعیت ثابت و متغیر بسیار مهم است، کارهایی انجام شده اما کافی نیست و کارهای بیشتری باید برای تامین سلامت مردم انجام شود.

نیروی انسانی کارآمد مهمترین سرمایه است

رئیس جمهور، نیروی انسانی کارآمد را از مولفه های مهم این منطقه دانست و خاطرنشان کرد: مهمترین سرمایه ما در کشور و در مناطق نیروی انسانی است و جوانان این منطقه نیروی انسانی کارآمدی هستند که از هر سرمایه ای برای ما با ارزش تر است و باید از ظرفیت آنها برای رشد و توسعه شهرستان استفاده شود.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه رفع بیکاری مساله کشور است، افزود: اشتغال در اینجا از مناطقی است که مشکلی برای بکارگیری کارگر ساده وجود ندارد اما برای نیروی تحصیلکرده نیز باید اشتغال فراهم شود.

حضور مردم در صحنه از مولفه‌های قدرت است

وی ادامه داد: حضور مردم در عرصه های مختلف پشتوانه ای مهم و عظیم برای انقلاب اسلامی و اجرای سیاست های جمهوری اسلامی ایران و پیشبرد اهداف نظام در زمینه های مختلف است.

رئیس جمهور اظهار کرد: قدرت در کشور فقط قدرت نظامی نیست ضمن اینکه قدرت نظامی قابل افتخار است، قدرت و توان علم و فناوری در کشور هم قدرت مهمی است قدرت اقتصادی و پیشرفت های اقتصادی کشور هم توانایی مهمی است و از همه مهمتر حضور مردم در صحنه و عرصه ها از مولفه های قدرت است. مردمی که همواره خود را یاور نظام می دانند.

مسؤولان اداری باید جهادی کار کنند

آیت‌الله رئیسی خطاب به مسؤولان اداری تاکید کرد: کارها باید جهادی و با روحیه بسیجی انجام شود. شهدا به ما یاد دادند کارها به شکل جهادی بهتر پیش می رود. گرفتار کارهای اداری و کارتابلی شدن ممکن است مسؤولان را آنقدر احاطه کند که دچار روزمرگی شود و این یکی از آفات کار اداری و سازمانی است.

وی در تکمیل این مطلب عنوان کرد: مراقب باشید مراجعه افراد به شما جنبه عادی پیدا نکند و صدای کسی که حقی را می طلبد برایتان عادی نباشد، اگر عادی شود کار بسیار سخت‌ می‌شود. زمانی که در دستگاه قضا بودم تاکید داشتم که اگر کسی دادخواهی کرد نباید دادخواهی او عادی تلقی شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه گره ها با اقدام و عمل باید باز شود، تصریح کرد: کار مردم باید سریع و دقیق انجام‌گیرد. دل مردم با تنها با سخن شاد نمی شود بلکه با عمل و اقدام دل مردم شاد می شود.

بستر رودخانه باید تعریف شود

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه ساخت و ساز در بستر رودخانه اشکال دارد، گفت: بستر رودخانه را باید تعریف کنیم تا رودخانه دور از ساخت و ساز غیرمجاز باشد و محیط زیست و زندگی مردم و مجاری آب حفظ شود.

وی اضافه کرد: تعریف بستر رودخانه اگر نیازی به مصوبه دولت یا قانون مجلس دارد که باید انجام شود و آقای منصوری معاون اجرایی ریاست جمهوری و آقای فخاری استاندار تهران با جدیت این مساله را دنبال کنند. ان‌شاءالله در سفر بعدی این موارد در زمان بندی مناسب انجام شده باشد.

منبع : فارس
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/155529

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی