پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

دبیر چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر در واکنش به گلایه‌های فیلم‌نامه‌نویس «بی‌بدن» به ارائه توضیحاتی پرداخت.

منتشر شده در 14 بهمن 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ مجتبی امینی همزمان با سومین روز برگزاری جشنواره فیلم فجر، شامگاه شنبه -۱۴ بهمن- با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در برج میلاد (خانه جشنواره)، درباره ارزیابی خود از کیفیت برگزاری این رویداد توضیح داد: خدا را شاکریم که بالاخره قطار چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به حرکت درآمده و وارد فصل جدیدی از فعالیت سینمای ایران هستیم.

وی افزود: تولد دوباره سینمای ایران را با چشم خود دیدیم. جشنواره امسال، جشنواره‌ای پرشور، پررونق و پرمخاطب است. هم در خانه جشنواره که مختص اهالی رسانه و منتقدان است و هم در سینماهای مردمی شاهد استقبال ویژه‌ای بودیم که در برخی سالن‌ها به سانس‌ها ویژه هم منتهی شد. این اتفاقی بزرگ است.

وی ادامه داد: بعد از چند سالی که همه دنیا درگیر ویروس کرونا بود، صنعت سینما و چرخه اکران در همه کشورها با مشکل جدی مواجه شده بود و شاهد خلوتی سالن‌های سینما بودیم. شکر خدا اوضاع سینما باردیگر پررونق شده است و شاهد احیای اقتصاد سینما هستیم. امسال شاهد جشنواره‌ای پرشور و پرنشاط هستیم و حال همه اهالی سینما و مخاطبان سینما بسیار خوب است. جشنواره امسال را در اوج شکوه خود می‌بینیم که یادآور خاطرات گذشته ما از این رویداد است.

امینی تاکید کرد:‌ آثار متنوعی را امسال در جشنواره داریم که در ژانرها و مضامین و موضوعات مختلف تولید شده‌اند و از این منظر می‌توان گفت سبد جشنواره امسال پررنگ‌تر است و این اتفاق ویژه‌ای است. امسال در گونه‌های مختلف فیلم‌های خوبی داریم و این ترکیب گرافیک خوبی را برای سبد اکران جشنواره رقم زده است. این حال خوب را باید قدر بدانیم.

واکنش دبیر جشنواره به گلایه عوامل «بی‌بدن»

دبیر جشنواره در ادامه در واکنش به اظهارات کاظم دانشی فیلم‌نامه‌نویس فیلم بی‌بدن در نشست خبری این فیلم، هم گفت: ابتدا جا دارد از همه اهالی رسانه تشکر کنم که با دغدغه و با همت پیگیر همه موضوعات جشنواره هستند. چه عزیزانی که ما را نقد می‌کنند و چه عزیزانی که اطلاع‌رسانی می‌کنند، همه در راستای دلسوزی و عرق نسبت به جشنواره عمل می‌کنند.

وی افزود: به همین دلیل از همه آنها استقبال می‌کنیم. درباره این صحبت‌ها باید این توضیح را بدهم که هر جشنواره‌ای قانون، آیین‌نامه و دستورالعمل مشخصی دارد. همه جشنواره‌ها ضوابطی دارند که همه صاحبان آثاری که می‌خواهند در آن رویداد حضور داشته باشند، نسبت به آن اثر خود را ارائه می‌کنند.

وی افزود: همه باید پایبند ضوابط و قوانین جشنواره باشیم. وقتی اثری در یک جشنواره حضور پیدا می‌کند، باید همه ضوابط را رعایت کند و اینگونه نیست که مثلا بگوییم از میان ۱۰ ضابطه فقط ۸ ضابطه را قبول داریم!‌ همه ضوابط جشنواره محترم است و همه ما موظفیم به آن احترام بگذاریم.

امینی گفت: همه صاحبان آثاری که فرم جشنواره را پر کردند و تمایل به حضور در بخش ملی جشنواره بودند، سال‌هاست در این رویداد حضور داشته‌اند و برخی هم برای اولین‌بار این حضور را تجربه می‌کنند، اما همه می‌دانند که ضوابط حضور در جشنواره چیست. امسال ۱۰۶ اثر مطالبه حضور در جشنواره را داشتند که نیمی از آنها فیلم‌اولی بودند.

وی تاکیدکرد: هیات انتخاب طی ۴۵ روزی که به‌صورت شبانه‌روزی این آثار را دیدند، با توجه به تعداد بالای فیلم‌اولی‌ها، بخش نگاه نو را مجدد به جشنواره بازگرداندند. دوستان کانون کارگردانان هم پیگیر بودند که با توجه به تلاش فیلمسازان فیلم‌اولی، این بخش در جشنواره احیا شود. ما هم به این موضوع احترام گذاشتیم.

دبیر جشنواره فیلم فجر تأکید کرد: یازده فیلم‌اولی برای حضور در بخش «نگاه نو» باید انتخاب می‌شد و بازهم به دلیل تعداد بالای آثار فیلم‌اولی، هیات انتخاب پیشنهاد اضافه کردن یک فیلم دیگر دادند و ۱۲ فیلم برای این بخش معرفی شد. طبق ضوابط باید تنها ۴ فیلم اولی در بخش سودای سیمرغ هم پذیرفته می‌شدند که بازهم با پیشنهاد اعضای هیات انتخاب، یک سهمیه دیگر هم به این بخش افزوده شد و ۵ فیلم‌اولی به سودای سیمرغ راه پیدا کردند.

مجتبی امینی از کاظم دانشی و دیگر عوامل «بی‌بدن» خواست به ضوابط احترام بگذارند

وی افزود: فیلم‌ها در همان بازه زمانی مورد ارزیابی قرار گرفتند و به جمع‌بندی رسیدند، ما هم باید به این جمع‌بندی احترام بگذاریم. حالا ۳۳ اثر به جشنواره راه‌پیدا کرده است که ۱۲ اثر در بخش فیلم‌اولی‌ها بوده است. برخی دوستان هم نتوانستند در این ترکیب حضور داشته باشند. فیلم «بی‌بدن» که دوستان عواملش تلاش بسیاری کردند آن را به جشنواره برسانند و تا چند روز قبل از جشنواره فیلمبرداری‌اش ادامه داشت، در زمان بازبینی هیأت انتخاب به‌صورت کامل ارائه نشده بود. حدود نیمی از فیلم آماده بود و می‌توان گفت هیأت انتخاب، به‌صورت ناقص فیلم را دیدند.

امینی در ادامه توضیح داد: جمع‌بندی هیأت انتخاب این بود که این فیلم تلاش کند تا در بخش فیلم‌اولی‌ها حضور داشته باشد و به جشنواره برسد اما از میان ۱۲ فیلم این بخش، ۵ فیلم کامل دیگری که شرایط آن‌ها کاملا مشخص بود برای بخش سودای سیمرغ معرفی شدند.

دبیر جشنواره تأکید کرد: ما امروز خدمت همه فیلم‌اولی‌ها هستیم. خواهشم از همه فیلمسازان عزیز این است که به ضوابط و آیین‌نامه جشنواره احترام بگذارند. به نظر هیأت انتخاب و داوری باید احترام بگذاریم. وقتی یک جمع‌بندی اتفاق می‌افتد، محترم است. در یک بازه زمانی هم این جمع‌بندی حاصل شده و وقتی نتیجه نهایی اعلام می‌شود، باید همه به آن احترام بگذاریم. کمااینکه در ادامه باید به جمع‌بندی هیأت داوران احترام بگذاریم.

وی افزود: صاحبان آثار وقتی وارد جشنواره می‌شوند باید به همه قواعد احترام بگذارند. از حضور در نشست‌های رسانه‌ای و فوتوکال فیلم‌ها گرفته تا قرعه‌کشی و دیگر بخش‌های مرتبط با برگزاری رویداد. جشنواره فجر همواره به همین شکل بوده و عادلانه و شایسته خدماتش را به همه اهالی رسانه و فرهنگ داده است. همه صاحبان آثار سهمیه مشخص حضور در جشنواره را دارند. تهیه‌کنندگان آثار عوامل اصلی خود را معرفی و برای آن‌ها کارت دریافت کرده‌اند که با این کارت‌ها امکان دسترسی به خانه جشنواره وجود دارد.

به شعار «تکریم هنرمندان» عمل کرده‌ایم

امینی ادامه داد: تریبون ما آزاد است و هر کس هر سوالی دارد می‌تواند در این تریبون مطرح کند. نشست‌های خبری متعلق به صاحبان آثار است تا بتوانند بعد از اکران اثر خود به سوالات اهالی رسانه و منتقدان پاسخ بدهند. حضور همه عوامل فیلم که برای آن صندلی در نظر گرفته شده، در نشست‌های رسانه‌ای آزاد است و همه آن‌ها می‌توانند در نشست‌ها حاضر باشند. هم سال گذشته و هم امسال، سوال اصلی ما اخلاق‌مداری، تکریم و احترام به هنرمندان بوده و هست. عمل به این شعار را هم، هم سال گذشته ثابت کرده‌ایم و هم امسال.

وی افزود: امسال بعد از چند سال، به احترام صنوف سینمایی، خانه‌ای را به اهالی خانه سینما اختصاص دادیم تا بتوانند در پردیس ملت به تماشای آثار بنشینند. برای اولین‌بار برای صنوف کارت صادر کردیم. برای تهیه‌کنندگان سهمیه در نظر گرفتیم و می‌توان گفت امسال برای همه اهالی سینما کارت صادر شده است و امکان دسترسی به جشنواره برای همه فراهم است. همه صاحبان آثار حق دسترسی دارند و با استقبال ویژه، در خدمت همه آن‌ها هستیم. همه را هم تکریم می‌کنیم. در واقع ما مهمان هستیم و اهالی سیما، اصحاب رسانه و صاحبان آثار، صاحب‌خانه هستند.

دبیر جشنواره تأکید کرد: خواهشم این است که با اخلاق‌مداری و احترام به جشنواره، با مهربانی و امید گردهم بیاییم و قدر این فضای خوب و نعمتی که در قالب جشنواره فیلم فجر به‌عنوان یک میراث به ما رسیده است را بدانیم. جشنواره فجر برای همه ما عزیز است و باید از آن مراقبت کنیم. نباید مسائل حاشیه‌ای به‌وجود بیاوریم. ما با تمام توان خود در خدمت صاحبان آثار هستیم و شرایط هم برای همه عادلانه است.

امینی در ادامه درباره مهمترین دستاورد جشواره چهل‌ودوم فجر گفت:‌ اتفاق ویژه جشنواره امسال، حضور پررنگ کارگردانان فیلم‌اولی است که نویدبخش نشاط و خط تولیدی جدید در صنعت سینمای ایران است. از طرف دیگر تنوع آثار تولید شده و حاضر در جشنواره‌ هم اتفاق ویژه‌ای در خط تولید سینمای ایران در طول سال گذشته محسوب می‌شود.

دبیر جشنواره فجر درباره اکران بازی تیم ملی فوتبال در برج میلاد هم گفت: پخش زنده بازی تیم ملی فوتبال، اتفاق ویژه‌ای در برنامه امروز خانه جشنواره بود و خدا را شاکریم که این بازی با برد ایران به پایان رسید. این پیروزی را به همه مردم ایران و اهالی فرهنگ و هنر تبریک می‌گویم. امیدوارم بتوانیم شرایطی فراهم شود که در بازی‌های بعدی هم همین حال خوب در خانه جشنواره جاری و ساری شود و همه از آن لذت ببرند.

منبع : ایرنا
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/157902

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی