پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

روزنامه هاآرتص نوشت که سطوح نظامی و سیاسی رژیم اسرائیل از احتمال صدور حکم «ارتکاب نسل‌کشی» در دیوان بین‌المللی دادگستری به شکل عمیقی نگران هستند.

منتشر شده در 11 دی 1402
در سرویس

دولت آفریقای جنوبی اعلام کرده که علیه رژیم اسرائیل به دیوان بین‌المللی دادگستری در خصوص «ارتکاب نسل‌کشی» در غزه شکایت کرده است؛ اقدامی که موجب نگرانی عمیق سطوح امنیتی و سیاسی در تل آویو شده است.

به نوشته روزنامه هاآرتص، یک کارشناس حقوقی اسرائیل طی روزهای اخیر در خصوص احتمال صدور حکم در دیوان بین‌المللی دادگستری به فرماندهان عالی‌رتبه ارتش اسرائیل به ویژه «هرتزی هالوی» رئیس ستاد مشترک این رژیم هشدار داده و در خصوص خطرات چنین حکمی به آن‌ها گوشزد کرده است.

در این میان ارتش و دادستانی اسرائیل خود را برای مواجهه با شکایت آفریقای جنوبی آماده می‌کنند و وزارت خارجه اسرائیل نیز امروز قرار است نشستی را حول این موضوع برگزار کند.

روزنامه هاآرتص به نقل از کارشناسان حقوق بین‌الملل نوشت که این اقدام ممکن است به تأیید دعاوی پیشین مربوط به جنایات نسل‌کشی اسرائیل منجر شود و به این ترتیب منجر به انزوای بین‌المللی و تحریم و یا اتخاذ گام‌های تشدید کننده علیه این رژیم شود.

هاآرتص خاطرنشان کرد که بر خلاف دیوان کیفری بین‌المللی لاهه که به رویه‌ها علیه افراد و اشخاص رسیدگی می‌کند، دیوان بین‌المللی دادگستری به اختلافات حقوقی و قضایی بین کشورها رسیدگی می‌کند. دراین میان اسرائیل صلاحیت دیوان کیفری را که در حال انجام تحقیقات در خصوص ارتکاب جنایت جنگی از سوی این رژیم است را به رسمیت نمی‌شناسد، اما از سوی دیگر، یکی از طرف‌های امضاکننده کنوانسیون منع نسل کشی است که بر اساس آن دیوان دادگستری قرار است به شکایتی که آفریقای جنوبی ارائه کرده، بپردازد.

طبق قانون دیوان داگستری بین‌المللی، هر کشوری حق دارد علیه کشور دیگری که کنوانسیون را امضا کرده شکایت کند، حتی اگر خود طرف متضرر نباشد.

آفریقای جنوبی، شامگاه روز جمعه، از رژیم اسرائیل به علت کشتار مردم فلسطین به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد.

براساس گزارش منتشرشده از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری، آفریقا جنوبی اعلام کرده است: «اقدامات و کوتاهی‌های اسرائیل از ویژگی نسل‌کشی برخوردار است چراکه این اقدامات با مقاصدی خاص …. به منظور نابودی فلسطینیان غزه به عنوان بخشی از گروه ملی، نژادی و قومی بزرگ یعنی فلسطینیان همراه بوده است».

به دنبال این شکایت، تل‌آویو در بیانیه‌ای به این اقدام آفریقای جنوبی واکنش نشان داد و مدعی شد که شکایت آفریقای جنوبی «اساس حقوقی» ندارد. وزارت خارجه این رژیم مدعی شد: «آفریقای جنوبی با گروهی تروریستی که خواستار نابودی اسرائیل است همکاری می‌کند».

دکتر «چلی آویو ینی» کارشناس حقوق بین‌الملل در دانشگاه حیفا در این باره به روزنامه هاآرتص گفت که مقامات اسرائیل نباید شکایت دولت آفریقای جنوبی را بی اهمیت بشمارند. به گفته او آرای دیوان دادگستری بین‌المللی وزن بالایی در اساس قوانین بین‌المللی دارد و احکامش به دیدگاه جامعه بین‌المللی شکل می‌دهد.

۸۷ روز از جنگ در غزه می‌گذرد و رژیم اسرائیل از زمین و هوا و دریا در حال بمباران شدید منطقه غزه است؛ تاکنون بیش از ۱.۵ میلیون نفر آواره شده و حدود ۲۲ هزار نفر نیز به شهادت رسیده و هفت هزار نفر نیز مفقود هستند و زیر آوار مانده‌اند.

در این راستا چندی پیش ، «فرانچسکا آلبانیز» نماینده حقوق بشری سازمان ملل در اراضی اشغالی فلسطین، گفت که اسرائیل به بهانه نابودی حماس، ارزشی برای جان مردم غزه قائل نیست. او اقدامات و رفتار رژیم صهیونیستی در قبال فلسطینی‌ها، به ویژه در غزه را وحشی‌گری قرن توصیف کرد و با مخاطب قرار دادن کشورهای غربی گفت: سکوت غرب در قبال آن‌چه بر سر فلسطینی‌ها می‌گذرد، به مرحله همراهی [با اسرائیل] رسیده است.

منبع : فارس
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/153481

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی