پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رسانه غربی اعلام کرد

نخست وزیر سوئد هتک حرمت «قرآن» در استکهلم را محکوم کرد و آن را اقدامی «شدیدا گستاخانه» خواند.

منتشر شده در 2 بهمن 1401
در سرویس

به نقل از فرانس۲۴، اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد در توییتی هتک حرمت کتاب آسمانی مسلمانان در پایتخت این کشور را به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی «عمیقا گستاخانه» خواند.

راسموس پالودان، رئیس دانمارکی-سوئدی و اسلام‌ستیز حزب افراطی «تندرو» سوئد، در ادامه اقدامات اسلام‌ستیزانه و هتاکی به کتاب آسمانی مسلمان، دیروز(شنبه) یک نسخه از قرآن را مقابل سفارت ترکیه در استکهلم به آتش کشید.

آنکارا خشمگین از صدور مجوز توسط پلیس سوئد برای برگزاری چنین اعتراضاتی که با مفهوم «آزادی بیان» هیچ قرابتی نداشت، سفر وزیر دفاع سوئد به ترکیه را لغو و سفیر استکهلم در آنکارا را فراخواند.

نخست وزیر سوئد در واکنش به هتک حرمت قرآن، در توییتی نوشت: آزادی بیان جزوی اساسی از دموکراسی ما است اما هر چیز قانونی لزوما درست نیست. به آتش کشیدن کتبی که برای بسیاری مقدس محسوب می‌شود، اقدامی عمیقا گستاخانه است.

وی افزود: با تمام مسلمانانی که از اتفاقی که در استکهلم رخ داد، آزرده شدند، ابراز همدردی می‌کنم.

اقدام پالودان روابط نه چندان مطلوب استکهلم و آنکارا را بیش از پیش مخدوش کرد. سوئد برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) به تایید ترکیه نیاز مبرمی دارد.

پیشنهاد استکهلم برای پیوستن به ناتو در بحبوحه درخواست‌های آنکارا برای تحویل دادن فعالان کرد به ترکیه و ممانعت از برگزاری تظاهرات علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در استکهلم، به بن‌بست خورده است.

هتک حرمت قرآن، خشم بسیاری از مسلمانان سراسر جهان را برانگیخت و مراکش در واکنش به این اقدام، اعلام کرد از اینکه مقامات سوئد اجازه داده‌اند که چنین هتک حرمتی مقابل چشم نیروهای پلیس رخ بدهد، «حیرت‌زده» هستند!

اندونزی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز همچون شورای همکاری خلیج فارس و سازمان‌ همکاری‌های اسلامی، این اقدام را محکوم کردند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز در واکنش به این اقدام شنیع گفت: تکرار هتک حرمت به کتاب آسمانی یک و نیم میلیارد مسلمان، مصداق بارزی از نفرت پراکنی و ترویج خشونت علیه تمام مسلمانان است و اینگونه اقدامات هیچ نسبتی با آزادی بیان و عقیده ندارد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/18081

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی