پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

در جلسه ای به ریاست مخبر انجام شد

مشکل تامین آب شرب مناطق وابسته به حقآبه هیرمند حال می‌شود؟

در جلسه ای به ریاست معاون اول رئیس جمهور راهکارهای تامین آب شرب مورد نیاز برای مناطقی از استان سیستان و بلوچستان که تحت تاثیر عدم پرداخت حقآبه هیرمند قرار گرفته اند، مورد بررسی قرار گرفت.
منتشر شده در 17 مرداد 1402
در سرویس

محمد مخبر در این جلسه با تاکید بر لزوم سرعت بخشیدن به روند تخصیص اعتبارات مصوب طرح های تامین آب استان سیستان و بلوچستان، گفت: لازم است در کنار پیگیری های مجدانه دستگاه دیپلماسی کشور برای تامین حقآبه هیرمند، منابع مالی مورد نیاز اجرای طرح های آبرسانی استان نیز در اسرع وقت تخصیص پیدا کند تا از وضعیت اضطراری به شرایط اطمینان بخش در تامین آب شرب مورد نیاز مردم برسیم.

وی افزود: به لحاظ راهبردی تامین آب شرب مردم در این نواحی از کشور نباید وابسته به تصمیمات کشورهای همسایه باشد و دولت تلاش می کند ضمن ایجاد آسودگی خاطر برای مردم در خصوص تامین آب مصرفی، حقآبه های لازم بر اساس معاهدات بین المللی را نیز با جدیت پیگیری کند.
وی در این خصوص وزارت خارجه و سفیر ایران در افغانستان را مکلف کرد تا با انجام مذاکرات و پیگیری های حقوقی در مسیر استیفای حقوق مردم ایران در آن مناطق تمام تلاش خود را بکار گیرند، چرا که حتی درصورت تامین آب شرب برای مردم، مصرف آب برای کشاورزی و صنعت همچنان وابسته به تامین حقآبه هیرمند است.
 مخبر ضمن تقدیر از اجرای فوری کلان پروژه اضطراری تامین آب شرب برای مناطقی از سیستان و بلوچستان که تحت تاثیر عدم پرداخت حقآبه هیرمند قرار گرفته اند، بر تسریع و پیگیری مجدانه همه دستگاه های درگیر برای بهره برداری طبق برنامه زمانبندی تاکید کرد.
در این جلسه که وزیر نیرو و سفیر ایران در افغانستان نیز حضور داشتند، گزارشی از مذاکرات و اقدامات انجام شده برای تامین حقآبه هیرمند ارائه شد و طرح های اضطراری تامین آب شرب مورد نیاز سیستان و بلوچستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
بر این اساس مقرر شد اعتبارات لازم برای تکمیل شبکه آبرسانی جدید از جمله حفر ۱۱۵ حلقه چاه و سیستم انتقال و شیرین سازی آب به سرعت تامین و فاز نخست پروژه مذکور در پاییز امسال به بهره برداری برسد.

اشتراک گذاری :

jahatpress.ir/?p=1582

لینک کوتاه

اخبار پیشنهادی

اخبار ویژه