پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

این روزهای خبرهای زیادی از ارتقای دانش علمی در ایران به گوش میرسد اما به دلیل تحریم رسانه‌ای و القای خود تحقیری در بین مردم بازتاب خبری کمی را در جامعه به همراه دارد.

منتشر شده در 25 مهر 1402

ایران در چند سال اخیر به غیر از رشد نظامی و قرار گرفتن در بالاترین مقام نظامی در جهان، در زمینه علمی نیز رشد چشم گیری داشته است اما به دلیل تحریم رسانه‌ای و القای حس خود تحقیری در بین مردم پیشرفت چشم گیر ایران که در جهان دیده شده است دربین مردم نادیده گرفته شده است.

یکی از دریچه‌های پیشرفت علمی ایران راه اندازی شرکت‌های مستقل و خصوصی دانش بنیان بود که به دلیل آزاد بودن در تامین هزینه و فعالیت بهتر باعث ارتقای علمی کشور شدند.

این روزها خبر مهمی که دستاورد یکی از همین شرکت‌ها بوده و کمک رسان عالی برای مادران که نگران سلامت کودکان خود هستند نادیده گرفت شده لباس تب نمای کودکان بود.

این لباس که در شرکت دانش بنیان بیرانو تولید شده با استفاده از رنگ دانه‌های هوشمند و استفاده از علم نانو برای اولین بار در ایران به کمک مادران آمده است.

زهرا بهروزی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان از تولید برند «بیرانو» در زمینه تولید و تکمیل منسوجات پیشرفته و نوآورانه در خصوص فعالیت شرکت خودد گفت: شرکت ما، هسته‌های جدیدی با استفاده از دانش روز با هدف هوشمندسازی منسوجات با بهره گیری از نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی « B + Iran + O » ایجاد کرد که حاصل آن معرفی منسوجات آنتی باکتریال، ترموکرومیک، آبگریز و سوپرجاذب است. این شرکت دارای ظرفیتی معادل یکصدهزار دوجین انواع منسوجات هوشمند در سال است.

وی در ادامه صحبت خود در مورد تولید این لباس توضیح داد که: تب، واکنش دفاعی بدن و علامت یک بیماری است و ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود در کودکان می‌تواند علامت بیماری مهمی باشد، بخصوص در مواردی که تب طول بکشد یا تکرار شود و در زمان معین تشخیص داده نشود منجر به اتفاقات خطرناک برای کودکان شده و سلامتی ایشان را به خطر بیندازد.

بهروزی ضمن اشاره به اینکه این محصول نمونه مشابه داخلی نداشته است، افزود: با توجه به این‌که بچه‌ها قادر نیستند وضعیت جسمی خود را به خوبی توصیف کنند، شاید تشخیص تب داشتن یا نداشتن کودک، برای پدر و مادر کاری دشوار باشد؛ والدین می‌توانند به وسیله لباس کودک تب نما تب فرزند خود را بلافاصله تشخیص داده و بعد از آن برای درمان آن اقدام کنند.

این کارشناس فناور تصریح کرد: رنگ لباس‌های تب نمای بیرانو هنگامی که دمای بدن کودک از ۳۷ درجه سانتیگراد بالاتر می‌رود، به آرامی تغییر رنگ می‌دهد و با افزایش دما به بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد برسد، کاملاً سفید می‌شود، پس از معالجه کودک و رفع خطر تغییر رنگ لباس به حالت اولیه به والدین نشان می‌دهد که شرایط کودک به حالت طبیعی برگشته است.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان فناوران هوشمند نساج با بیان اینکه پروژه لباس کودک تب نما از بطن یک ضرورت اجتماعی ایجاد شده است و دارای ۳ بعد اصلی، بعد فیزیکی، بعد فناوری نوین و بعد هوشمندی است؛ بیان کرد: در خصوص بعد فیزیکی لباس کودک تب نمای بیرانو باید گفت این لباس بافته شده از مرغوب‌ترین نوع نخ است، که منسوج استفاده شده در این لباس ۱۰۰ درصد نخ پنبه بوده و کاملاً از بدن و پوست حساس کودکان محافظت کرده و مانع از بروز حساسیت می‌شود همچنین در بعد فناوری نوین نیز تکنولوژی ترموکرومیکی به کار رفته، با استفاده از بهترین مواد اولیه تهیه گردیده که با تلاش شبانه‌روزی گروه تحقیق و توسعه (R&D ) مجموعه بیرانو کاملاً بر روی منسوج تثبیت شده و با هیچ نوع شست وشویی ازبین نمی‌رود و در آخر بعد هوشمندی لباس تب‌نمای هوشمند بیرانو، شرایط محیط را حس کرده و خود را با آن سازگار می‌کند و قادر به انجام وظایف بر اساس یک طرح از پیش تعیین شده است.

وی لباس‌های تب‌نما را از جمله منسوج هوشمند تولیدشده نام برد و یادآور شد: این منسوجات قادرند در دمای بالای ۳۷ درجه سانتی‌گراد تغییر رنگ دهند. این منسوجات در قالب لباس‌ها، جوراب و کلاه تولید شده‌اند و به راحتی دمای بالای بدن را نشان می‌دهند.

مجری طرح با بیان اینکه این لباس برای کودکان تولید شده است، افزود: این لباس برای کودکانی که در دمای اتاق (۲۵ درجه سانتی‌گراد) هستند، پاسخ می‌دهد و در صورتی که کودک در کنار سیستم‌های حرارتی باشد، ممکن است پاسخ ندهد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/144761

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی