پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

رسانه انگلیسی:

قطر ماه آینده میزبان تبادل زندانیان بین آمریکا و ایران است

یک رسانه انگلیسی مدعی شده است که تبادل زندانیان بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده ماه آینده در کشور قطر صورت خواهد گرفت.
منتشر شده در 26 مرداد 1402
در سرویس

وبگاه انگلیسی «میدل ایست آی» در گزارشی به نقل از پایگاه خبری «امواج نیوز» گزارش کرد که مبادله زندانیان بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا ماه آینده به میزبانی کشور قطر انجام خواهد گرفت.

در این گزارش آمده است که زندانیان دو کشور به یک هتل منتقل شده‌اند و تا ماه آینده که زمان تبادل زندانیان انجام می‌گیرد، تحت بازداشت خواهند بود. زندانیان در اتاق‌های شخصی در یک طبقه امن مستقر هستند و تنها می‌توانند با اقوام نزدیک خود دیدار داشته باشند و تلفن‌های همراه با دسترسی به اینترنت در اختیار آن‌ها قرار داده شده است.

«ماجد الانصاری» سخنگوی وزارت امور خارجه قطر، بعدازظهر روز(سه‌شنبه ۲۴ مرداد ماه)، در نشست هفتگی با خبرنگاران به مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا گفت که کشور قطر به عنوان یک میانجی بین‌المللی مورد اعتماد در مذاکرات ایران و آمریکا نقش بسزایی ایفا کرده و دوحه همواره به لزوم حل اختلافات با شیوه‌های مسالمت‌آمیز باور داشته است.
 

وبگاه امواج در این خصوص گزارش کرده است: «برخلاف تبادل‌های گذشته بین ایران و آمریکا که بازداشت‌شدگان که یا به عمان، سوئیس یا امارات عربی متحده پرواز می‌کردند، این‌بار تبادل زندانیان در دوحه صورت می‌گیرد».

میدل ایست آی گزراش کرد که با وزارت خارجه آمریکا و سفارت قطر برای اظهارنظر درباره این خبر تماس گرفته است اما تا زمان انتشار این خبر، هیچ اظهارنظری در این باره نکردند.

منابع خبری روز ۱۹ مردادماه از توافق مبادله زندانی میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا خبر دادند. روزنامه نیویورک‌تایمز، به عنوان اولین رسانه‌ای که این خبر را منتشر کرد گزارش داده بود پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادی ایرانی‌هایی که به دلیل نقض تحریم‌ها مجرم شناخته شده‌اند از زندان آزاد خواهند شد.

مطابق ادعاهایی که تا کنون مطرح شده‌اند سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی سه نفر از زندانی‌های تبعه آمریکا هستند که قرار است از ایران آزاد شوند. به نام دو زندانی دیگر اشاره‌ای نشده است.

این روزنامه همچنین به نقل از منابعی که اشاره‌ای به نام آنها نشده بود مدعی شده حدود ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی ایران نیز آزاد خواهند شد. 

 علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه  (۱۹ مرداد ماه)، در پی انتشار اخباری مبنی بر آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی اعلام کرد که فرآیند آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی‌های ایران که چند سال است به‌ طور غیرقانونی توسط آمریکا توقیف شده، آغاز شد. ایران تضمین‌ لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خود را دریافت کرده‌است. آزادی چند ایرانی که به‌طور غیرقانونی در آمریکا بازداشت شده بودند در این چارچوب است».

اشتراک گذاری :

jahatpress.ir/?p=1025

لینک کوتاه

اخبار پیشنهادی

اخبار ویژه