پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رسانه‌های صهیونیست:

رسانه‌های رژیم صهیونیستی با تشریح پیامدهای سنگین عملیات طوفان الاقصی بر اقتصاد این رژیم می‌گویند، طوفانی تمام‌عیار علیه بازارهای مالی اسرائیل به راه افتاده است.

منتشر شده در 16 مهر 1402
در سرویس

تحلیل‌های اقتصادی منابع عبری‌زبان حاکی از آن است که عملیات فلسطینی‌ها از نظر تأثیر آن بر اقتصاد اسرائیل نظیر قبلی‌ها نیست و انتظار می‌رود که این بارعواقب شدید بر سرمایه گذاری‌ها داشته و موجب ضعف شکل و افزایش خطرات برای رتبه اعتباری اسرائیل شود.

اوری گرین‌فیلد، استراتژیست ارشد شرکت سرمایه‌گذاری پساگوت رژیم صهیونیستی، در مصاحبه‌ای که توسط وب‌سایت تخصصی اسرائیلی «مارکر» منتشر شد، گفت: برخلاف عملیات‌های مختلف در جنوب اسرائیل طی سال‌های اخیر که کمترین تأثیر را بر بازارها داشته است، انتظار می رود که این جنگی که شروع شده در پایان هفته تاثیر بیشتر خود را بر اقتصاد اسرائیل نشان دهد و این بار، بازارهای محلی احتمالاً برای بهبود سریع، مشکل خواهند داشت.

گرین‌فیلد تخمین می‌زند که آسیب‌های مورد انتظار به فعالیت‌های اقتصادی اسرائیل از دو کانال وارد می‌شود: نخست اینکه جنگ غزه احتمالاً برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت و در طی آن بخش بزرگی از اسرائیل در معرض تهدید موشکی باقی خواهد ماند و این تهدید منجر به کاهش مصرف خصوصی می‌شود.

به گفته این استراتژیست ارشد، جدای از مورد اول، حجم سرمایه‌گذاری‌ها در اقتصاد اسرائیل نیز احتمالاً کاهش می‌یابد، چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی،و این تأثیرات با افزایش تعداد مناطقی که اسرائیل در آن درگیر جنگ می‌شود، قوی‌تر خواهد شد.‌

وی افزود: علاوه بر این در جنگ فعلی، اسرائیل در شرایطی قرار می‌گیرد که مجبور به اتخاذ تصمیماتی می‌شود که لزوماً مورد قبول جامعه بین المللی نخواهد بود و به وجهه این کشور در جهان لطمه بیشتری خواهد زد.

به گفته گرین‌فیلد، این وضعیت ممکن است به سرمایه‌گذاری بین‌المللی در اسرائیل و روابط تجاری آن با سایر کشورها آسیب برساند و بر نرخ ارز شکل و فعالیت اقتصادی در اسرائیل تأثیر بگذارد و احتمالاً شیکل در برابر دلار و سایر ارزها بیشتر تضعیف خواهد شد.

به گفته گرینفیلد، ضعف شِکِل در تقویت فشارهای تورمی نیز منعکس می‌شود، در حالی که قرار است آژانس رتبه بندی اعتباری مودیز هم رتبه اعتباری اسرائیل را روز جمعه به روز کند.

وی افزود: اگرچه شرکت‌های رتبه‌بندی تمایلی به ایجاد تغییرات اساسی در مواقع عدم اطمینان ندارند، اما جنگ بر بحث‌های مودیز تأثیر می‌گذارد و با ادامه جنگ خطرات برای رتبه اعتباری اسرائیل افزایش خواهد یافت.

خبرگزاری بلومبرگ آمریکا هم گزارش داد، عملیات فلسطینی‌ها در شرایط دیپلماتیک حساسی برای اسرائیل رخ داد به‌خصوص که در داخل اسرائیل بر سر ائتلاف نتانیاهو با جناح راست افراطی و همچنین بر سر طرح اصلاحات قضایی اختلاف و شکاف وجود دارد.

بلومبرگ افزود: در همین حال شکِل اسرائیل به پایین ترین سطح خود در هفت سال گذشته سقوط کرده است.

حسنین مالک، استراتژیست مستقر درشرکت Telemer دبی شرکتی که تحقیقات و داده‌های مربوط به بازارهای نوظهور را ارائه می‌کند، می‌گوید: شکاف در سیاست‌ها و معماری امنیتی اسرائیل با ادامه جنگ نظامی در غزه پنهان خواهند شد، اما برای سرمایه‌گذاران ناپدید نمی‌شوند و این موضوع نقطه ضعفی برای تمام قیمت دارایی های اسرائیل خواهد بود.

همچنین به نوشته سایت اسرائیلی «گلوبوس»، این جنگ میلیاردها شکل هزینه دارد و فراتر از تأثیرات مستقیم بر بودجه دفاعی اسرائیل، این عملیات همچنین می‌تواند برای وزارت دارایی از طریق چالش‌های ناشی از ضعیف بودن شکل و رتبه اعتباری آتی اسرائیل دردسرهایی ایجاد کند.

این وب سایت تاکید می‌کند که این وضعیت مستلزم آمادگی در صحنه اقتصادی است، زیرا در عملیات نظامی قبلی، رتبه اعتباری اسرائیل آسیبی ندیده بود و شکل نیز ثابت بود، اما به نظر می رسد که این بار ممکن است روند طولانی‌تر و دشوارتری وجود داشته باشد، بخصوص که اقتصاد اسرائیل دوران حساسی را پشت سر می‌گذارد.

به گزارش گلوبس، به دلیل اصلاحات قضایی در حال انجام توسط کابینه نتانیاهو، سرمایه گذاران در حال حاضر به هر حال از بازارهای اسرائیل دورشده‌اند و نگرانی کنونی در بازارها در حال حاضر نسبت به یک طوفان تمام عیار است، به نحوی که ترکیبی از وضعیت امنیتی ژئوپلیتیکی و شکاف سیاسی-اجتماعی در اسرائیل، ارزش شکل را بیشتر کاهش می‌دهد و منجر به خطرات بیشتر در اسرائیل می‌شود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/143707

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی