پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

یک خلف وعده دیگر از طالبان در برابر تعهدات سازمان ملل

گروه طالبان در یک بیانیه رسمی دستور داد تا اطلاع ثانوی زنان و دختران از تحصیلات دانشگاهی منع شوند و درهای دانشگاه‌ها به روی دختران بسته باشد. سخنگوی گوترش این اقدام را محکوم کرده و آن را خلف وعده دیگری از سوی طالبان عنوان کرد.

منتشر شده در 30 آذر 1401
در سرویس

به نقل از اسپوتنیک، شیخ مولوی ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان در یک بیانیه رسمی به همه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی دستور داده تا دستور بعدی و تا اطلاع ثانوی آموزش دختران دانشجو به حالت تعلیق درآورده شود.

او همچنین افزود، این دستور باید فورا اجرایی شود و وزارتخانه باید از تلاش‌ها و اقدامات دانشگاه‌ها در این زمینه اطمینان حاصل کند.

در همین حال، حافظ ضیا هاشمی سخنگوی این وزارتخانه با مخابره این دستور، صدور آن را تایید کرد.

این ممنوعیت آموزش عالی برای زنان و دختران دست‌کم سه ماه بعد از برگزاری آزمون قبولی هزاران دختر در دانشگاه‌های افغانستان است.

در پی تسلط طالبان در اوت سال گذشته میلادی دانشگاه‌ها مجبور به پیاده کردن قوانین جدید از جمله اختصاص فصول درسی خاص، تفکیک جنسیتی شدند و همچنین تنها به اساتید زن و مردان با سن بالا اجازه تدریس و آموزش دانشجویان دختر داده شد.

سازمان ملل در اولین واکنش ممنوعیت نامحدود تحصیلات دانشگاهی برای زنان افغان توسط طالبان، را محکوم کرد. استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت: «به وضوح این یک خلف وعده دیگر از سوی طالبان است. “این یک حرکت بسیار نگران کننده دیگر است.”

وی افزود: «تصور این که چگونه یک کشور می تواند توسعه یابد و بدون مشارکت فعال زنان و آموزش زنان بتواند با تمام چالش هایی که دارد مقابله کند، دشوار است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/21868

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی