پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی مطرح کرد؛

ضرورت کمک به مردم مظلوم فلسطین در منظر قرآن و روایات

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی گفت: طبق آیات قرآن کریم و روایات رسیده از اهل بیت(ع) کمک به مردم مظلوم فلسطین امری لازم است.
منتشر شده در 6 آبان 1402
در سرویس

عصمت علی‌آبادی – حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی مفسر قرآن کریم در جلسه تفسیر قرآن کریم که در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد، در پاسخ به شبهه افکنی درباره کمک به مردم مظلوم فلسطین؛ اظهار کرد: آیات و روایات فراوانی در خصوص کمک به مظلوم وجود دارد. این درست نیست که برخی چنین وانمود می‌کنند که با وجود افراد بیکار و نیازمند در کشو نباید به مردم مظلوم فلسطین کمک کرد.
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با استناد به آیات قرآن کریم عنوان کرد: دفاع از مظلوم عین آیه قرآن کریم است، «وَمَا لَکُمْ لَا تُقَٰتِلُونَ فِى سَبِیلِ ٱللَّهِ وَٱلْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ ٱلرِّجَالِ وَٱلنِّسَآءِ وَٱلْوِلْدَٰنِ ….» « چرا در راه خدا جهاد نمی‌کنید و در راه (آزادی) جمعی ناتوان از مرد و زن و کودک که دائم می‌گویند: بار خدایا، ما را از این شهری که مردمش ستمکارند بیرون آر و از جانب خود برای ما (بیچارگان) نگهدار و یاوری فرست.» طبق این آیه قرآن کریم دفاع از مظلوم حتی اگر کافر باشد لازم است.
وی با استناد به آیاتی از سوره شمس؛ اظهار کرد: خداوند در آیات پایانی این سوره برای دختران زنده به گور که جزو مشرکان بودند اظهار ناراحتی می‌کند.
این مفسر قرآن کریم در ادامه با استناد به آیات دیگری از قرآن کریم بیان کرد: قرآن یک آیه به نام امت واحده دارد؛ طبق آیات قرآن همه مسلمانان در هر کجای کره زمین باشند یک امت هستند. در قانون اساسی بند 11 آن آمده است جمهوری اسلامی موظف است که هر کجای دنیا مظلومی فریاد دادخواهی زد کمک کند.
وی افزود: خداوند در قرآن کریم به پیامبر خود می‌فرماید زکات که می‌گیرد به هشت گروه بدهید یکی از گروه‌ها کافرانی هستند که اگر به آنها غذا و لباس بدهید به شما دلگرم می‌شوند و شاید به دین شما ایمان بیاورند. گاهی باید برای جذب قلوب هزینه مالی کرد.
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی گفت: طبق آیات قرآن کریم و دعای نماز ما حق نداریم فقط خود را دعا کنیم در دعاهای نماز هم همه را دعا می‌کنیم و به همه صالحان سلام می‌کنیم.
وی با استناد به فرازی از فرمایشات امیرمومنان امام علی(ع) در نهج البلاغه، ابراز کرد: همه مردم مثل تو هستند اگر دین آنها همچون دین تو باشد برادر هستید اگر دین او متفاوت باشد انسان است؛ در روایت است که پیامبر(ص) در مجلسی با اصحاب خود نشسته بودند جنازه شخص یهودی را تشیع می‌کردند پیامبر(ص) به احترام او ایستادند اصحاب تعجب کردند حضرت فرمودند اگرچه یهودی اما انسان است و انسان کرامت و مقام دارد برای انسانیت او ایستادم.
این مفسر قرآن کریم بیان کرد: امام حسین(ع) روز دوم محرم وقتی به کربلا رسیدند به اصحاب خود فرمودند آب برای ذخیره تهیه کنید زیرا حر با لشکر هزار نفری خود می‌آید که ما را محاصر کند، آنها تشنه خواهند بود. امام برای قاتل خود آب تهیه کردند. امروز درست نیست با وجود اینکه همه مراجع و امت اسلامی همه برای غزه یک صدا شدند ما برخلاف این جریان از کمک دریغ کنیم به بهانه اینکه برخی از مردم در کشور نیازمند هستند.
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با استناد به موارد عقلی کمک به مردم فلسطین؛ عنوان کرد: اسراییل دشمن و همواره در حال تهدید کردن ما است عقلانی است که دشمن را در خارج از کشور زمین گیر کنیم و اجازه ندهیم جنگ به داخل کشور کشیده شود.
این استاد حوزه علمیه با استناد به حدیثی از اهل بیت(ع) مبنی بر اینکه هر مسلمانی صدای مظلومی را بشنود و جواب ندهد مسلمان نیست. خاطرنشان کرد: طبق آیه قرآن اگر دو گروه از مسلمانان درگیر شدند آنها را آشتی دهید اگر از دو طرف یکی گردن کلفتی یا قلدری کرد همه کمک کنید و در مقابل ظالم جهت رسیدن به حق ایستادگی کنید.

اشتراک گذاری :

jhtp.ir/146044

لینک کوتاه

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه