پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رهبر انقلاب:

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری دومین کنگره ملی شهدای همدان فرمودند: امثال شهیدان «چیت‌سازیان‌ها» و «سُلگی‌ها» بودند و نشان دادند ایرانیت و اسلامیت یک حقیقت واحد است.

منتشر شده در 16 مهر 1402
در سرویس

 متن بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری دومین کنگره ملی بزرگداشت شهدای استان همدان که در تاریخ چهار‌شنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ برگزار شده بود، امشب در محل برگزاری همایش در همدان منتشر شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار با اشاره به درخشش استان همدان در مقاطع مختلف تاریخ تاکنون به‌ویژه در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفتند: مهمترین وظیفه، زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا با کارهای فاخر هنری و رساندن پیام آن‌ها به دل‌ها است.

رهبر انقلاب اسلامی اقتضای نام شهدا و فداکاری در راه خدا را ماندگاری دانستند و افزودند: البته این بدین معنا نیست که اگر عوامل معارض وارد میدان شوند این استمرار، دچار آسیب نمی‌شود، بنابراین وظیفه همه، تلاش برای زنده نگه داشتن نام و راه شهیدان است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأثیرگذارترین روش برای زنده نگه داشتن نام شهدا را استفاده از شیوه‌های هنری برای تولید آثار فاخر برای معرفی این الگوها، برشمردند و خاطرنشان کردند: یک نمونه از این الگوها، مرحومه خانم دباغ از همدان است که همچون شهدا بود و وی می‌تواند به عنوان الگوی برجسته یک زن اسلامی به جامعه معرفی شود.

ایشان با اشاره به مبارزات و فعالیت‌های گسترده اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی نظامی خانم دباغ، پیش از انقلاب اسلامی و بعد از آن، گفتند: خانم دباغ شخصیتی بود که در دوران مبارزات، همچون یک چریک مبارزه می‌کرد و در دوران حضور امام (ره) در پاریس، همراه امام مشغول فعالیت و تلاش بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز فرمانده سپاه همدان شد و در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی تا آنجا پیش رفت که امام وی را به عنوان یکی از اعضای هیأت سه نفره اعزامی به مسکو برای دادن پیام به «گورباچف» انتخاب کردند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه خانم دباغ با طیف عظیمی از فعالیت‌ها نمونه یک زن اسلامی و انقلابی است، افزودند: همین یک نمونه می‌تواند مضمون و محتوای چندین کار هنری فعال باشد که تصویر واقعی از زن در نظام اسلامی را ارائه کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: بارها تأکید شده که جمهوری اسلامی در موضوع زن در موضع تهاجم است و نه دفاع زیرا غرب باید پاسخگوی لگدمال کردن عزت و شرافت زن باشد.

ایشان یکی دیگر از مصادیق کارهای هنری را نشان دادن نبود تقابل میان اسلامیت و ملیت با استفاده از نام و راه شهیدان، دانستند و افزودند: از ابتدای انقلاب برخی تلاش داشتند تا اسلامیت و ملیت را دوقطب مقابل هم قرار دهند در حالی که شهدا به‌طور واضح، نادرست بودن این وسوسه باطل را نشان دادند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: هنگامی که ایران مورد تهاجم بین‌المللی قرار گرفت کسانی که مدعی طرفداری از ایران بودند، یا در خانه‌های خود خزیدند و یا از ایران خارج شدند، اما کسانی که از ایران دفاع کردند همان «بچه مسلمان‌ها» و «نماز شب خوان‌ها» و امثال شهیدان «چیت‌سازیان‌ها» و «سُلگی‌ها» بودند و نشان دادند ایرانیت و اسلامیت یک حقیقت واحد است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه هرکسی ایمان داشته و انقلابی باشد به طور طبیعی از میهن دفاع می‌کند، گفتند: باید توجه به زاویه هنری در رساندن این پیام‌ها به دل‌ها، چندین برابر شود و به کارهای شکلی رضایت داد نشود.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود تاریخ استان همدان را درخشان خواندند و با اشاره به اینکه همدان مرکز نخستین تمدن کشوری است، افزودند: همدان مرکز علم، دین، جهاد، هنر و مرکز همه ارزش‌های تمدنی یک کشور است.

رهبر انقلاب اسلامی نقش مردم، جوانان و روحانیون نامدار همدان در مبارزات پیش از انقلاب و بعد از آن به‌ویژه در دوران دفاع مقدس را یادآور شدند و از رشادت‌های لشکر پر افتخار انصارالحسین (ع) و ستارگانی همچون شهید سردار همدانی، شهید خوش‌لفظ، شهید سُلگی وشهدای مدافع حرم و شهدای امنیت به‌ویژه شهید نظری تجلیل کردند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/143703

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی