پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

در گزارش جهت پرس بخوانید

با اتمام انتخابات ریاست جمهوری و گذشت 4 روز از این زمان دو گروه اصلاحات و نام آشنا در دولت‌های قبلی برای سهم خواهی از این دولت به جان هم افتاده‌اند.

منتشر شده در 19 تیر 1403
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ زهرا لایق حقیقی؛ بعد از اتمام انتخابات سهم‌خواهی‌ها از رئیس جمهور منتخب مردم آغاز شد.

آقای پزشکیان که در تمام مراحل تبلیغات کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری ادعای سپردن امورات کشوری را به دست مشاوران داشت اکنون باید پاسخگوی این ادعای خود باشد.

سهم‌خواهان دولت پزشکیان چه کسانی هستند؟

مسلما در هر دوره انتخاباتی کسانی که به عنوان افراد برجسته کشور از کاندید خود حمایت می‌کنند مسلما بعدها نیز منتظر دریافت مقامی از سوی کاندید خود هستند.

با نگاهی به 50 روز گذشته دوران انتخابات مشخص می‌شود که حامیان آقای پزشکیان چه کسانی هستند.

اکثریت دولت آقای روحانی و خاتمی تمام قد برای حمایت از پزشکیان پا به میدان رقابت انتخاباتی گذاشتند. اکنون زمان سهم خواهی این دو گروه است.

حلقه روحانی و حلقه خاتمی با توجه به اختلافاتی که دارند در یک دیدگاه مشترک هستند و آن اینکه معتقدند با توجه به ضعف مدیریتی پزشکیان و واگذاری امور از سوی او به دیگران ، قدرت در دولت چهاردهم در دست جریانی است که بتواند پست های مهم را اشغال کند. بر همین اساس هر جریانی که بتواند در مرحله اول ، کابینه را تصاحب ‌کند عملا دولت را در اختیار دارد.

ادعای سهم خواهی دولت‌های پیشین کم‌کم به فضای رسانه کشیده شد و دعوای بین این دو گروه در رسانه‌ها منتشر شد.

آذری‌جهرمی با مخاطب قرار دادن افراد با لفظ مشتاقان خدمت در صفحه شبکه اجتماعی خود در این خصوص نوشت:

آغاز استفاده از مشاوران

پزشکیان که قدم برداشتن در مسیر دولت داری خود را بااتکا بر فکر مشاوران میداند گویا از همین ابتدا و برای انتخاب وزیران خود و معرفی به مجلس گروهی از مشاوران را جمع کرده است تا در این زمینه اورا یاری کنند.

روزنامه همین میهن رسانه خاتمی در این خصوص گزارش را منتشر کرده که قرار است مسعود پزشکیان در زمینه انتخاب وزرای پیشنهادی خود به مجلس تشکیل شورای موقت راهبردی بدهد و مقرر است اعضای پنج کمیته را به او معرفی کنند. کمیته‌های سیاست داخلی و خارجی به ریاست محمدجواد ظریف، اقتصادی به ریاست علی طیب‌نیا، اجتماعی به ریاست علی ربیعی، زیربنایی به ریاست علی عبدالعلی‌زاده، فرهنگی به ریاست سیدرضا صالحی‌امیری از اعضای این کمیته هستند.

نا امیدی یاران اصلاح طلب پزشکیان

باز شدن پای این نزاع‌های به رسانه مشخص است که دو گروه خاتمی و روحانی نتوانستند دعوای بین خود را بریا رسیدن به مقام در این دولت را حل و فصل کنند.

اما تا کنون گفته‌ها از تصویب برخی افراد نام دار اصلاحات در سمت‌های مهم این دولت دارد.

بازگشت همتی با آن سابقه فساد در بانک مرکزی و گران کردن دلار و کمک در خالی کردن خزانه دولت سابقه درخشانی نیست که وی را برای امورات اقتصادی کشور انتخاب کنند. اما باید دید این دعواها و نتیجه کار مشاوران پزشکیان برای چیدمان هیئت دولت وی به کجا خواهد رسید.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/177397

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی