پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

با تصویب نمایندگان مجلس؛

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تعیین ساعات تدریس تمام وقت معلمان دوره ابتدایی به میزان ۲۵ ساعت در هفته موافقت کردند.

منتشر شده در 10 دی 1402
در سرویس

در جلسه علنی روز یکشنبه ( ۱۰ دی ماه) مجلس شورای اسلامی، ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی در دستور کار قرار گرفت و با تصویب نمایندگان، ماده (۱۴) این طرح به تصویب رسید.

طبق ماده ۱۴ این طرح، در ماده (۲۵)، قانون قبل از کلمه «کارکنان» عبارت معلمان و در تمامی موارد اضافه می شود و تبصره های (۱) و (۲) آن به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۱ – موسسان (کارفرمایان مهدهای کودک پیش دبستانی ها مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیر دولتی مکلفند فهرست اسامی و حق بیمه ماهیانه، مربیان کارکنان و معلمان خود را مبتنی بر اشتغال تمام وقت و پاره وقت مندرج در این ماده به سازمان تأمین اجتماعی ارسال و پرداخت نمایند. صندوق حمایت از توسعه مدارس غیر دولتی میتواند با اولویت مناطق محروم بخشی از حق بیمه پرداخت شده از سوی موسسان (کارفرمایان مدارس غیر دولتی را به حساب آنان یا کارکنان شاغلی که هفت درصد (۷) حق بیمه سهم خود را طبق فهرست های ارسالی پرداخت نمودهاند واریز نماید. سازمان تأمین اجتماعی مکلف است ظرف شش ماه پس از ابلاغ این قانون ترتیبی اتخاذ نماید تا سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک بتوانند دسترسی برخط به سامانه مربوط به سوابق فهرست و پرداخت حق بیمه کارفرمایان مذکور را داشته باشد.

تبصره ۲ – ساعات تدریس تمام وقت معلمان دوره، ابتدایی (۲۵) ساعت در هفته، می باشد. ساعات تدریس و حضور سایر معلمان و کارکنان آموزشی تمام وقت غیر رسمی مدارس و مراکز (۳۰) ساعت در هفته، ساعات کار مدیران، معاونان و کارکنان اداری دفتری و خدماتی مدارس و مراکز (٣۶) ساعت در هفته با حضور در جلسات و شوراهای آموزشی پرورشی و اداری مدرسه تعیین می شود.

پیش از رای گیری، علیرضا سلیمی در اخطاری طبق اصل ۳ و بند ۹ قانون اساسی گفت: در تبصره (۲) ساعت تدریس معلمان غیردولتی را بیش از سایر معلمان قرار داده که ابهام دارد و تبعیض محسوب می‌شود.

نماینده مردم محلات در مجلس در اخطاری طبق اصل ۷۵ قانون اساسی تصریح کرد: طبق این بند قرار است از صندوق حمایت از توسعه مدارس دولتی کار انجام شود که بخشی از منابع صندوق از منابع دولت است و اگر دولت با آن مخالفت کند، مخالف اصل ۷۵ قانون اساسی خواهد بود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر سلیمی توضیح داد: این اخطار وارد نیست. چرا که موضوع ۲۵ ساعت، مصوبه شورای عالی برنامه ریزی آموزش و پرورش است. در مدارس دولتی هم باید به ۲۵ ساعت ارتقاء داده شود.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در یک ساعت اضافی که معلمان مدارس دولتی حضور دارند، اضافه کار برای این یک ساعت در نظر گرفته شده است. به عبارتی مغایرتی با سیاست های کلان ندارد. همچنین از آنجا که معلمان تحت بیمه اجتماعی قانون کار هستند، باید وقت های پراکنده آنها با یکدیگر جمع شوند و به نحوی در این طرح به عدالت نزدیک شدیم و به دفاع از معلمان اقدام شده است.

وی درباره صندوق حمایت از توسعه مدارس دولتی گفت: باید برای صندوق نیز اعتبار لازم در نظر گرفته شود و در این باره دولت و مجلس کم لطفی کرده است و اگر این کار انجام نشود، با افزایش شهریه فشار بر مردمی که در این مدارس ثبت‌نام کرده‌اند بیشتر می‌شود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/153059

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی