پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

نامه اساتید دانشگاه‌های جهان به گوترش:

سازمان ملل مانع ادامه تمسخر قوانین بین‌الملل توسط اسرائیل شود

300 استاد دانشگاه‌های جهان در نامه‌ای از رئیس سازمان ملل خواستند مانع جنایات جنگی اسرائیلی ها از جمله بمباران اهداف غیرنظامی، استفاده از بمب های ممنوعه و محاصره غزه شود.
منتشر شده در 3 آبان 1402
در سرویس

300 استاد دانشگاه از سراسر جهان در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد، خواستار ممانعت از نسل‌کشی مردم غزه توسط صهیونیست‌ها شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: «تا زمانی که اسرائیل متوقف نشود و برای جنایاتی که در حال حاضر در غزه و کرانه باختری مرتکب می شود، پاسخگو نباشد، بدون ترس از مجازات  به کشتن و معلول کردن مردم، و تمسخر قوانین بین المللی ادامه خواهد داد.»

همچنین در این نامه تاکید شده است: «به گفته خود کارگران و مقامات سازمان ملل، هیچ مکان امنی در غزه وجود ندارد. غزه در محاصره کامل و بمباران مداوم است. با پر شدن بیمارستان ها، کمبود تجهیزات پزشکی، قطع برق و آب توسط اسرائیل و کاهش ذخایر مواد غذایی به دلیل محاصره، وضعیت انسانی در غزه برای غیرنظامیان ناامید کننده است.»

متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

عالیجناب آنتونیو گوترش
دبیر کل سازمان ملل متحد

این نامه را برای آن می نگاریم تا از سازمان ملل درخواست کنیم که برای پایان دادن به جنایات جنگی و قساوت بیرحمانه اسرائیل در حمله به غزه و کرانه باختری فورا مداخله کند.

این نامه را در حالی به شما ارسال می کنیم که ماشین جنگی اسرائیل تا کنون بیش از ۳۵۰۰ فلسطینی را در غزه کشته و بیش از ۱۲۰۰۰ نفر را زخمی کرده است.

اکثریت قریب به اتفاق قربانیان غیرنظامی هستند. در کرانه باختری نزدیک به ۷۰ نفر توسط نیروهای اسرائیلی کشته و ۱۳۰۰ نفر زخمی شده اند که باز هم اکثریت قریب به اتفاق آنها غیرنظامی هستند.

در جریان حمله به نوار پرجمعیت غزه، اسرائیل با هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی شامل ساختمان های مسکونی، مدارس، بیمارستان ها، آمبولانس ها، مساجد، جاده های پر از مردم در حال فرار و کارخانه های تولید مواد غذایی،  آگاهانه قوانین بین‌المللی را نقض کرده است. همچنین به طور مستقیم تجمعات غیرنظامیان را هدف قرار داده است، مثلا در ۱۷/۱۰/۲۰۲۳ بیمارستان باپتیست در غزه که در آن ساکنان آواره به دنبال پناهندگی بودند را بمباران کرد و در تاریخ ۱۳/۱۰/۲۰۲۳ کاروانی را که غیرنظامیان را به جنوب غزه حمل می کرد بمباران نمود.

علاوه بر این، به گفته چندین گروه حقوق بشری از جمله دیده بان حقوق بشر، اسرائیل از فسفر سفید در غزه و لبنان استفاده کرده است. فسفر سفید که استفاده از آن غیرقانونی است به هنگام انفجار در هوا در مناطق پرجمعیت شهری بدون هیچ تمایزی می تواند خانه ها را بسوزاند و صدمات فاحشی به غیرنظامیان وارد کند. فسفر سفید در دمای بیش از ۸۰۰ درجه سانتیگراد می سوزد، دمایی که برای ذوب فلز کافی است.

به گفته خود کارگران و مقامات سازمان ملل، هیچ مکان امنی در غزه وجود ندارد. غزه در محاصره کامل و بمباران مداوم است. با پر شدن بیمارستان ها، کمبود تجهیزات پزشکی، قطع برق و آب توسط اسرائیل و کاهش ذخایر مواد غذایی به دلیل محاصره، وضعیت انسانی در غزه برای غیرنظامیان ناامید کننده است.

کاملاً واضح است که اسرائیل با کنار گذاشتن الزام به رعایت کاربرد متناسب زور و عدم تمایز بین غیرنظامیان و نظامیان، قوانین بین‌المللی را به شدت نقض کرده است.

به گفته مارک گارلاسکو، مشاور نظامی در سازمان هلندی PAX برای صلح و بازپرس سابق جنایات جنگی سازمان ملل در لیبی، اسرائیل «در کمتر از یک هفته همان مقدار بمب بر سر مردم ریخته است که ایالات متحده در یک سال در افغانستان ریخته بود، و این در منطقه ای بسیار کوچکتر و بسیار متراکم تر، و جایی که اشتباهات بزرگتر می شوند.»

با توجه به جنایات جنگی که در حال حاضر علیه مردم غزه در حال انجام است، شما قصد دارید چه اقدامی برای محاکمه و مهار ماشین جنگی اسرائیل انجام دهید؟ سازمان ملل متحد در پی جنگ جهانی دوم با هدف صریح حفظ نظم جهانی مبتنی بر قانون و جلوگیری از تکرار وحشت آن درگیری تشکیل شد. با این فلسفه وجودی، سازمان ملل تا کی قرار است منتظر بماند و نظاره گر وقوع یک نسل کشی در برابر چشمان ما باشد؟

ما از شما می خواهیم و انتظار داریم که به وظیفه فوری خود قیام کنید و از هیچ تلاشی برای کمک به پایان دادن به این حمام خون با مهار اسرائیل، برقراری آتش بس فوری و تلاش برای ترتیب دادن ارسال فوری کمک های بشردوستانه به نوار غزه دریغ نکنید. تا زمانی که اسرائیل متوقف نشود و برای جنایاتی که در حال حاضر در غزه و کرانه باختری مرتکب می شود، پاسخگو نباشد، بدون ترس از مجازات  به کشتن و معلول کردن مردم، و تمسخر قوانین بین المللی ادامه خواهد داد.

متن این نامه که به زبان انگلیسی نوشته شده است به همراه اسامی اساتید امضا کننده را می‌توانید از اینجا  سازمان ملل مانع ادامه تمسخر قوانین بین‌الملل توسط اسرائیل شود   مشاهده کنید.

اشتراک گذاری :

jhtp.ir/145845

لینک کوتاه

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه