پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

22 دی دنیای اقتصاد با تیتری عجیب از حمله آمریکا به یمن صدای مردمان حامی یمن و فلسطین را درآورد تا اینکه بعد از دو روز مسئول این روزنامه مجبور به عذرخواهی شد.

منتشر شده در 23 دی 1402
در سرویس

زهرا لایق حقیقی؛ بعد از شروع جنگ غزه با اسرائیل یمن نیز به کمک فلسطین آمد و با حملاتی به اسرائیل یاریگر فلسطین بود. بعد از مدتی که فشار یمن بر اسرائیل تاثیر گذار نبود یمن دست بر روی پاشنه آشیل اسرائیل یعنی تنگه باب المندب گذاشت. با این کار یمن اقتصاد اسرائیل دچار مشکل بزرگی شد و کشتی‌هایی که از سوی آمریکا و انگلیس برای اسرائیل ادوات جنگی ارسال میکردند موذد حملات پهپاد‌های یمنی‌ها بود که این کار هم از نظر حمایت نظامی اسرائیل را دچار مشکل کرد. بارها اسرائیل و آمریکا به یمن هشدار داده بودند که دست از این حملات بردارد و اجازه حرکت آزادانه به کشتی‌های به اصطلاح تجاری را بدهد اما یمن همچنان مسمم بر سر تصمیم خود ایستاده است. تا اینکه رسانه‌های بین‌المللی بامداد جمعه ۲۲ دی ماه ۱۴۰۲ از حملات مشترک آمریکا و انگلیس علیه اهدافی در چند استان یمن خبر دادند. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در پی این حملات در بیانیه‌ای گفت که «با دستور من و همکاری انگلیس و حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند حملات موفقیت آمیزی علیه اهداف حوثی‌ها در یمن انجام دادیم.» بایدن مدعی شد: این حملات پاسخ مستقیم به حملات بی‌سابقه حوثی‌ها (انصارالله) علیه کشتی‌های بین‌المللی در دریای سرخ است.

واکنش گروههای مقاومت به حمله آمریکا و انگلیس

در پی این حملات گروه‌های مقاومت نیز به حمایت همه جانبه از یمن برخواسته و با بیانیه‌ای‌هایی آمریکا و انگلیس را محکوم و خواستار پایان داد به ظلم‌ شدند.

حزب‌الله: آمریکا شریک تمامی جنایت‌هاست

در این راستا حزب‌الله لبنان امروز (۲۲ دی) در واکنش به حمله موشکی بامداد امروز آمریکا و انگلیس به مناطقی در یمن، گفت که این تجاوزات صرفا موجب افزایش عزم و اراده و قدرت یمن خواهد شد.

به نوشته وبگاه شبکه المنار، در این بیانیه آمده است: «حزب‌الله به شدت تجاوز آشکار آمریکایی انگلیسی به یمن را محکوم می‌کند؛ یمنی که با تمامی شجاعت و مسئولیت‌پذیری در کنار مردم فلسطین و مقاومت قهرمان ایستاده است».

حزب‌الله تأکید کرد که این حمله نشان داد که آمریکا شریک تمامی جنایت‌هایی است که در منطقه و به خصوص در حق مردم فلسطین صورت می‌گیرد».

در ادامه بیانیه حزب‌‌الله آمده است: «حزب‌الله به یمن عزیز و ارتش ملی و مردم قهرمان و رهبری بزرگوارش درود می‌فرستد و در کنار آن‌هاست».

حماس: حمله به یمن تروریستی است

جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز حمله بامداد امروز به یمن را «تروریستی» خواند و گفت که این حمله تنها موجب شعله‌ورتر شدن و بحرانی‌تر شدن منطقه خواهد شد.

حماس گفت که حمله آمریکا و انگلیس به یمن به خواسته و سفارش رژیم صهیونیستی رخ داده است و واشنگتن و لندن باید تبعات کار خود را بپذیرند.

در این بیانیه آمده است: «موضع یمن عزیز را به جهت ایستادگی در کنار مردم فلسطین در نبرد طوفان الاقصی ارج می‌نهیم و قدر می‌دانیم…منطقه جز با پایان اشغالگری صهیونیستی در اراضی فلسطینی و عربی روی آرامش و ثبات را نخواهد دید».

جهاد اسلامی: امت عربی و اسلامی اقدام کند

جهاد اسلامی فلسطین نیز در بیانیه‌ای حمله بامداد امروز به یمن را «پوشش نظامی استعمار غربی برای گماشته نظامی خود در فلسطین» خواند و از امت عربی و اسلامی خواست تا برای محکوم کردن این حمله اقدام کنند.

در بیانیه جهاد اسلامی فلسطین آمده است: «موضع شرافتمندانه و شجاعانه یمن را قدر می‌دانیم و تمامی مواضع ذلیلانه عربی را محکوم می‌کنیم و تأکید می‌کنیم که در کنار برادران یمنی خود هستیم و مقاومت ملت‌های اسلامی است که در نهایت پیروز خواهد شد.

پیام رزمندگان یمنی به عبدالملک الحوثی

در پی حمله موشکی آمریکا و انگلیس به مناطقی در یمن، جمعی از رزمندگان یمنی مستقر در خط ساحل غربی یمن نیز در بیانیه‌ای خطاب به عبدالملک الحوثی، رهبر انقلاب یمن گفتند تا آخر پای آرمان‌ها و مفاهیم بزرگ انقلاب ایستاده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «سیدی القائد، در حالی که درگیر نبرد فتح موعود و جهاد مقدس هیتم، با خدا و شما تجدید پیمان می‌کنیم که شمشیر خداوند در دستان شما باشیم… با شما عهد می‌بندیم که با نبرد و ایستادگی کنار شما باشیم و همه اعمالمان گواه عظمت باشد».

کتائب سیدالشهدا: آمریکا به خون‌ریزی معتاد شده است

گروه مقاومت «کتائب سیدالشهدا» عراق نیز در بیانیه‌ای گفت رژیم صهیونیستی و آمریکا دو عامل مهم نا امنی در غرب آسیا است و تا ریشه‌های آن‌ها زده نشود، منطقه روی آرامش نخواهد دید.

در این بیانیه آمده است: «تا زمانی که این دو غده سرطانی همچنان در بدن امت اسلام هستند، تجاوز به کشورها و ریختن خون بیگناهان ادامه خواهد داشت و تنها راه از بین بردن این غده سرطانی از ریشه است».

کتائب سیدالشهدا با اعلام ایستادگی در کنار یمن، گفت: «یمن شریف و بزرگوار همچون گذشته، علیه ظالمان و متجاوزان ایستادگی خواهد کرد».

دبیرکل عصائب اهل الحق: به طور کامل در کنار مردم یمن هستیم

شیخ قیس الخزعلی، دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق نیز حمله امروز آمریکا و انگلیس به یمن را تنها موجب افزایش عزم و اراده یمن دانست و این حملات را «تلاش‌های بیهوده» توصیف کرد.

او با بیان اینکه عصائب اهل الحق به طور کامل همبستگی خود را با مردم یمن اعلام می‌کند، از جامعه جهانی و تمامی آزادگان خواست تا این تجاوز را محکوم کرده و از حق مردم یمن برای دفاع از حاکمیت و آزادی خود حمایت کنند.

حزب «التیار الشعبی» تونس: حفاظت از جریان آزاد دریانوردی بهانه است

حزب «التیار الشعبی» تونس نیز به حمله موشکی بامداد امروز به یمن واکنش نشان داد و گفت که این حمله نشان داد که اسرائیل، یک پایگاه اصلی برای حفظ «منافع استعماری» غرب در منطقه است.

در این بیانیه آمده است: «حمله به یمن برای حفاظت از جریان آزاد دریانوردی در دریای سرخ بهانه است و هدف اصلی آن حمایت از امنیت رژیم صهیونیستی است».

جنبش الوفاق بحرین مشارکت آل خلیفه در حمله یه یمن را محکوم کرد

«حسین الدیهی» معاون دبیرکل جنبش الوفاق بحرین نیز در واکنش به مشارکت منامه در حمله بامداد امروز به یمن،  همدستی آل خلیفه با آمریکا و انگلیس را به شدت محکوم کرد.

او گفت: «مشارکت حکومت بحرین در حمله به یمن، رویکر خصمانه آن را روشن می‌کند و نشان از انزوای فزاینده رژیم در میان مردم بحرین و ملت‌های عربی و اسلامی است».

الدیهی همچنین حمله به یمن را بخشی از پروژه خصمانه رژیم صهیونیستی در منطقه دانست.

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین: تاریخ موضع یمنی‌ها را با طلا خواهد نوشت

گروه فلسطینی «جبهه مردمی برای آزادی فلسطین» نیز با صدور بیانیه‌ای گفت که حمله بامداد امروز، تنها تجاوز علیه مردم یمن نبود، بلکه حمله به فلسطین و ملت‌های عرب و تمامی آزادگان جهان به شمار می‌رود.

در این بیانیه آمده است: «پاسخ سریع یمن به اهداف آمریکایی و انگلیسی نشان داد که ادعاهای جریان رسانه‌ای و عملیات روانی آمریکا و انگلیس در خصوص موفقیت‌آمیز بودن این حملات دروغ است و این حمله نتوانسته موجب کاهش توانایی‌های یمن شود».

این گروه فلسطینی در بخشی از بیانیه بلند خود، گفت: «تاریخ مواضع شرافتمندانه یمنی‌ها را با طلا خواهد نوشت…حملات متجاوزانه آمریکا و انگلیس نه برای حفاظت از دریانوردی آزاد بلکه به سفارش رژیم غاصب و برای تأمین امنیت این رژیم انجام شده است».

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین همچنین به کشور بحرین اشاره کرد و همراهی منامه با حمله به یمن را «خائنانه» و ضربه به امت عربی دانست و تأکید کرد که رژیم آل خلیفه روزی تاوان خیانت خود را خواهد داد.

متوقف نمی‌شویم

روز 23 دی مردم یمن با شعار متوقف نمی‌شوم در حمایت از انصارالله به شجاعت تمام به خیابان آمده و تجمع اعتراضی علیه آمریکا و انگلیس برپا کردند.

استان صعده در شمال این کشور مرکز راهپیمایی بوده، اما این تجمعات در شهر‌ها و مناطق دیگر از جمله المرازم، شعاره و الجرشه در حمایت از مردم فلسطین و محکومیت تجاوزات آمریکا و انگلیس برگزار شده است.

حامیان مجازی یمن

با حمله به یمن اهالی فضای مجازی نیز با استفاده از صفحات خود و اتشار مطالبی در این صفحات صدای مظلوم شدند و یاریگر یمن و آمریکا را محکوم به ارباب ظلم‌های جهان کردند.

دنیای اقتصاد، صدای آمریکا یا صدای مظلومین؟

بعد از حمله آمریکا و انگلیس به یمن، بیشتر روزنامه‌های داخلی با تیترهایی که نشان دهنده حامی بودن از کشور یمن بود مطالبی را منتشر کردند اما روزنامه‌ای که در این بین به چشم‌ها آمد روزنامه اصلاح طلب دنیای اقتصاد بود که با تیتری که نشان از خوشحالی حمله آمریکا به یمن را دارد صدای حامیان فلسطین را درآورد.

واکنش مجازی‌ها به تیتر دنیای اقتصاد

با انتشار این تیتر صدای همه حامیان فلسطین از این خوشحالی علنی دنیای اقتصاد به صدا درآمد و با اشاره به گردهمایی تمامی افراد تاثیر گذار در اقتصاد کنونی کشور به اسم جشن تولد چنین تیتری را از این روزنامه اصلاح طلب بعید نداسته و رفتاری مطابق ذات اصلی این روزنامه قلمداد کردند.

عذرخواهی دیر دنیای اقتصاد

دنیای اقتصاد اجبارا توضیحاتی را در مورد این تیتر منتشر کرد و در خصوص این اتفاق اعلام کرد؛ خبر فوق در ساعت دو و ‌نیم بامداد و در بخش سایت خوان منتشر شده است. بخش سایت خوان به منظور اطلاع رسانی سریع از وقایع، منعکس کننده اخبار از سایر رسانه ها است و  تولید محتوای مستقلی ندارد. تیتر انتخاب شده به هیچ عنوان مورد تایید مدیران و سردبیران مجموعه دنیای اقتصاد نیست و به محض اطلاع، اصلاح شد. بخش سایت خوان دنیای اقتصاد با عذر خواهی از دغدغه مندان  و همکاران رسانه ای خود به دلیل چنین قصوری، تاکید می کند این اشتباه تنها ناشی از سرعت  در خبررسانی در پی وقوع این تجاوز نظامی بوده است.

بعد از فشارهای زیاد و مطالب منشر شده در مجازی درباره این موضوع مسئول این روزنامه مجبور به عذرخواهی شد و در توضیحات خود در این خصوص در صفحه توییتری خود نوشت:

در زمان‌های بحرانی دوست و دشمن و خط مشی‌های هر رسانه به خوبی مشخص می‌شود، حواسمان به رسانه‌هایی که برای خواندن مطالب روز انتخاب می‌کنیم باشد. در ایران بسیاری از رسانه صدای ظالم هستند تا صدای مظلوم.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/154696

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی