پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

رویترز اعلام کرد

دخالت مستقیم دانمارک و هلند در جنگ اوکراین به دستور آمریکا

یک مقام آمریکایی می‌گوید واشنگتن به دانمارک و هلند مجوز داده که تعدادی از جنگنده‌های اف-۱۶ خریداری شده از این کشور را برای اوکراین ارسال کنند.
منتشر شده در 27 مرداد 1402
در سرویس

خبر امروز رویترز حاکی از بازیچه بودن دانمارک و هلند در دستان آمریکا را نشان می‌دهد که یکبار به دستور آمریکا مجبور به حتاکی به مقدسات مسلمانان هستند تا جنگ بین مسلمانان را آغاز کنند و از آن طرف به دستور آمریکا آتش بیار معرکه جنگ اوکراین و روسیه هستند. این کشورها از خود برای آرام کردن اتفاقات جهان هیچ اختیاری ندارند.

 باوجود مخالفت‌های تعداد زیادی از متحدان آمریکا با ارائه جنگنده به اوکراین برای جنگ با روسیه، واشنگتن دوباره در اقدام نمایشی دیگری، به دو کشور اجازه ارسال جنگنده‌های «اف-۱۶» به کی‌یف را داد.

یک مقام آمریکایی بامداد امروز (جمعه) گفت که کاخ سفید با ارائه جنگنده‌های اف-۱۶ توسط هلند و دانمارک به کی‌یف، بعد از اتمام برنامه آموزشی خلبانان اوکراینی برای پرواز با این هواپیماهای جنگی، موافقت کرده است.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از این شخص نوشت، واشنگتن به دانمارک و هلند تضمین‌های رسمی داده که درخواست‌های انتقال اف-۱۶ به اوکراین را تسریع خواهد کرد.

«ووپکه هوکسترا» وزیر امور خارجه هلند نیز در واکنش به خبر گفت: «ما از تصمیم آمریکا برای هموار کردن راه ارسال جنگنده‌های اف-۱۶ به اوکراین استقبال می‌کنیم. اکنون، این موضوع را با شرکای اروپایی خود بیشتر مورد بحث قرار می‌دهیم».

طبق این گزارش، دانمارک و هلند اخیراً این تضمین‌ها را درخواست کرده بودند و آمریکا نیز به‌عنوان سازنده و مالک فناوری اف-۱۶، باید انتقال این هواپیماهای جنگی از متحدان خود به اوکراین را تایید کند.

به نوشته رویترز، قرار بود ائتلافی متشکل از ۱۱ کشور در ماه جاری، آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز با جنگنده‌های اف-۱۶ را در دانمارک آغاز کنند که هنوز این اتفاق رخ نداده است. حتی «ترولس پولسن» سرپرست وزارت دفاع دانمارک در ماه جولای گفته بود که این کشور امیدوار است در اوایل سال ۲۰۲۴ نتایج این برنامه آموزشی را ببیند.

بر اساس آمار وزارت دفاع هلند، این کشور هم‌اکنون دارای ۲۴ فروند جنگنده اف-۱۶ عملیاتی است که تا اواسط سال ۲۰۲۴ از مدار خارج خواهند شد. ۱۸ فروند دیگر از این هواپیماهای جنگی هم‌اکنون برای فروش موجود است که ۱۲ فروند آنها به‌طور موقت فروخته شده است.

«مارک روته» نخست وزیر هلند در ماه می گفته بود که کشورش به طور جدی در حال بررسی ارائه اف-۱۶ به اوکراین است، زیرا قصد دارد این جنگنده‌ها را از نیروهای مسلح هلند حذف کند.

پیش از این، نشریه آمریکایی «پالتیکو» به نقل از منابع مطلع گزارش داد تلاش‌های غرب برای آموزش هدایت جنگنده‌های اف-۱۶ به خلبانان اوکراینی به دلیل ضعف آنها در زبان انگلیسی، به مانع خورده است.

 

اشتراک گذاری :

jhtp.ir/974

لینک کوتاه

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی