پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جهت پرس بررسی می‌کند

ویدیوهایی از جمعیت‌های میلیونی در شهرها و کشورهای مختلف برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین به خیابان‌ها آمدند.

منتشر شده در 16 آبان 1402
در سرویس

علی‌رغم تلاش جریان سیاسی و رسانه‌ای حاکم بر غرب برای سانسور اخبار جنگ غزه اما خیل عظیم تظاهرکنندگان حامی فلسطین روز شنبه در 5 قاره جهان در آسیا، اروپا، آفریقا‌، آمریکا و استرالیا و در پایتخت‌های مهم کشورهای اروپایی و شهر‌های سراسر آمریکا به خیابان‌ها ریختند تا گسترش بیش از پیش انزجار از جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها را در سراسر جهان به تصویر بکشند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، تصاویر پخش شده از لندن جمعیتی بزرگ از تظاهرکنندگانی که با اجرای تحصن، تقاطع خیابان‌های آکسفورد سرکس و پیکدیلی سرکس را مسدود کرده و در ادامه به سمت میدان ترافالگار راهپیمایی و در آنجا تجمع کردند را نشان داد.

در مرکز شهر پاریس نیز هزاران تظاهرکننده راهپیمایی کرده، خواستار آتش‌بس در غزه شده و پلاکاردهایی با مضمون «چرخه خشونت را متوقف کنید» به نمایش گذاشتند.

در شهر برلین نیز جمعیتی قابل توجه از تظاهرکنندگان پرچم‌های فلسطین را تکان داده و آتش‌بس در غزه را درخواست کردند.

شهرهای میلان ایتالیا، کپنهاگ دانمارک و آمستردام هلند نیز شاهد تظاهرات‌های مشابه در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی هستند.

ایتالیا علیه اسرائیل/ تظاهرات گسترده در رم در حمایت از فلسطین

در آفریقای جنوبی، تایلند، اندونزی، مالزی، تونس، الجزایر و مراکش نیز اعتراضات مشابهی در حمایت از مردم فلسطین برگزار شد. در اندونزی به نوشته رسانه‌های این کشور بیش از 2 میلیون تن از مردم این کشور با حضور در خیابان‌های پایتخت جنایت‌های رژیم صهیونیستی را محکوم کردند. این تظاهرات مسالمت‌آمیز به دعوت شورای علمای اندونزی (MUI)، عالی‌ترین مرجع اسلامی این کشور و با حمایت دولت و سازمان‌های اسلامی و بودایی و مسیحی برگزار شد. به گزارش منابع رسانه‌ای، از آغاز حملات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و بمباران این منطقه، این چندمین بار است که مردم اندونزی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین به خیابان آمده‌اند.

جمعیت گسترده‌ای از شهروندان آمریکایی نیز خیابان‌های مرکزی واشنگتن، پایتخت آمریکا در نزدیکی کاخ سفید را پر کرده بودند، اما این جمعیت گسترده توسط ون‌های پلیس محاصره شده بودند تا گروه‌های جدید معترض به دیگر معترضان ملحق نشوند. چند نفر از معترضان در ساعات ظهر پرچم فلسطین را به اهتزاز درآوردند و همزمان حمله پلیس به معترضان شروع شد. تظاهرات مشابه همزمان با واشنگتن در شهرهایی مانند نیویورک، نشویل، سینسیناتی اوهایو، لاس‌وگاس و حتی در اورونو مینیسوتا که دارای کمترین جمعیت مسلمان است، برگزار شد و معترضان خواستار آتش‌بس، ‌پایان محاصره غیرانسانی غزه و ارسال کمک به مردم فلسطین شدند.

این تظاهرات‌ها همچنان در پایتخت‌های آسیایی و اروپایی نیز برگزار شد و در همه آنها حامیان فلسطین خواستار آتش‌بس در نبرد علیه غزه شدند. فراتر از پایان سریع محاصره غزه که تلفات انسانی فزاینده‌ای را به ساکنان آن تحمیل کرده است، معترضان همچنین به دنبال قطع کمک‌های آمریکا به رژیم اسرائیل و محاکمه سران تل‌آویو به‌دلیل ارتکاب جنایات جنگی در غزه هستند. این گستردگی جهانی تظاهرات حمایت از فلسطین همچنین منعکس‌کننده مجموعه‌ای فراگیر از گروه‌هایی است که خود را با آرمان فلسطین همسو می‌دانند. فعالان سیاه‌پوست، سازمان‌های دانشجویی، اتحادیه‌های کارگری، گروه‌های ضد جنگ و محیط زیست در کنار سایر حامیان فلسطین به صورت مشترک و هماهنگ فریاد لغو محاصره غزه و رسیدگی به جنایات رژیم صهیونیستی را سر می‌دهند تا نشان دهند که آرمان آزادی فلسطین، یک آرمان جهان شمول برای آزادی ملل تحت سلطه و اشغال است.

تظاهرات حمایت از فلسطین در بروکسل بلژیک

تظاهرات در بلژیک علیه طرح الحاق کرانه باختری به اسرائیل

دستگیری 19 هلندی به دلیل اعتراض علیه جنایات رژیم صهیونیستی

دستگیری 19 هلندی به دلیل اعتراض علیه جنایات رژیم صهیونیستی

تظاهرات مردم ترکیه علیه صهیونیست‌ها

تظاهرات مردم اردن در حمایت از مردم غزه

حمایت از مردم مظلوم فلسطین در ورزشگاه الاهلی مصر

در عین حال این نکته را نیز باید توجه داشت که اعتراضات در حمایت از فلسطین در بسیاری از کشورهای اروپایی با محدودیت‌ها و سختگیری‌های زیادی از سوی پلیس رو‌به‌روست و حامیان فلسطین با وجود سختگیری‌ها و حتی احتمال بازداشت توسط پلیس به خیابان‌ها می‌آیند. پلیس متروپولیتن لندن، با استقرار بیش از 1000 افسر در اعتراضات حامیان فلسطین، نسبت به شعار حامیان فلسطین علیه رژیم اسرائیل هشدار داد و روز شنبه دستگیری حداقل 15 معترض حامی فلسطین در لندن تأیید شد. یک سازمان مستقل حقوق بشری در انگلیس نیز تأیید کرده است که حمایت از فلسطین به‌طور فزاینده‌ای جرم‌انگاری شده است و این جرم‌انگاری مخالف با آزادی بیان است. در شهرهای فرانسه و بویژه در پاریس نیز تظاهرات حمایت از فلسطین در شرایطی برگزار شد که فرانسه از حدود یک ماه پیش برگزاری حداقل 9 تظاهرات حامیان فلسطین را ممنوع کرده و 752 جریمه علیه اشخاص و نهادهای حامی فلسطین اعمال کرده است. در هلند و آلمان نیز محدودیت‌های مشابه و سخت‌گیرانه‌ای برای حامیان فلسطین وضع شده و در موارد متعددی پلیس تلاش کرده که تظاهرات‌ها برگزار نشوند، اگرچه در نهایت نیروهای پلیس و امنیتی مقهور جمعیت ده‌ها هزار نفری حامیان فلسطین شده و این اعتراضات با حضور جمعیت گسترده معترضان در مناطق مختلف برگزار شده است.

تلاش ناکام صهیونیست در نابودی حماس

ضربات سخت مقاومت به صهیونیست‌ها تحولات میدانی جنگ غزه نیز از شکست سنگین صهیونیست‌ها در جنگ زمینی حکایت دارد. صهیونیست‌ها در یک ماه گذشته نتوانسته‌اند به اهداف خود در غزه دست یابند و مقامات آمریکایی و صهیونیستی به روزنامه «نیویورک تایمز» گفتند که حملات تل‌آویو به نوار غزه تاکنون به نابودی صفوف رهبری ارشد و میانی حماس حتی نزدیک هم نشده است. روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا به نقل از مسئولان آگاه نوشت، میانگین کشته‌های سربازان صهیونیست در جنگ با حماس بیش از دو برابر میانگین کشته‌های آنها در جنگ ۲۰۱۴ رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه است.

آمار غلط صهیونیست‌ها در تعداد کشته‌شدگان نظامی برای مظلوم نمایی

رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز گزارش دادند که از زمان آغاز عملیات زمینی این رژیم در نوار غزه، 30 نظامی آن به هلاکت رسیده‌اند و مجموع تلفات نظامی صهیونیست‌ها در یک ماه گذشته بیش از 340 نفر بوده است. «ابوعبیده»، سخنگوی نظامی گردان‌های القسام هم روز شنبه گفت که رژیم صهیونیستی با بمباران غزه، جان بیش از60 اسیر اسرائیلی را گرفته است. ابوعبیده همچنین افزود که نیروهای این گردان‌ها در 48 ساعت گذشته ۲۴ خودروی نظامی صهیونیستی از جمله ‌تانک و نفربر را منهدم کرده‌اند. این مقام نظامی قسام به اشغالگران هشدار داده است که منتظر سربازان بیشتر خود باشید که در کیسه‌های مشکی [مخصوص جنازه] بازخواهند گشت. ژنرال ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی هم اعتراف کرده است که هر چه بیشتر در شهر غزه بمانیم، کشته‌های بیشتر و ضررهای اقتصادی هنگفتی خواهیم داشت. به گزارش خبرگزاری مهر، آموس هرئیل تحلیلگر نظامی روزنامه ‌هاآرتص با اشاره به خطرات حمله زمینی به غزه تصریح کرد که وجود تعداد بی‌شماری ادوات جنگی اسرائیلی در داخل نوار غزه موجب شده تا این ادوات و جنگ‌افزارها به اهدافی آسان برای مبارزان مقاومت تبدیل شوند. هرئیل اظهار داشت که مبارزان مقاومت فلسطین در غزه ضربات سختی به ارتش رژیم صهیونیستی وارد کرده و همچنان در تونل‌ها مشغول مبارزه هستند و به نظر نمی‌رسد دچار شکست و فروپاشی شوند.

لیلاخ شوبیل خبرنگار نظامی روزنامه عبری‌زبان یسرائیل هیوم نیز عنوان کرد: آمار اعلامی کشته‌های اسرائیلی قابل درک نیست و هر اندازه حمله زمینی به غزه گسترده‌تر و عمیق‌تر شود، نبردها نیز سخت‌تر و تعداد کشته‌ها هم بیشتر خواهد شد. «اسحاق بریک» ژنرال ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی نیز هشدار داده است هر چه بیشتر در شهر غزه بمانیم، کشته‌های بیشتری خواهیم داشت و ضررهای اقتصادی هنگفتی خواهیم دید. کارشناسان بر این باور هستند که با توجه به حجم بالای تخریب ‌تانک‌ها و ادوات زرهی صهیونیست‌ها در غزه احتمالاً رژیم صهیونیستی تا این لحظه از جنگ صدها تن از نیروهای خود را در عملیات زمینی از دست داده است. بمب اتم برای فرار از شکست در حالی که صهیونیست‌ها طی تقریباً یک ماه گذشته نتوانسته‌اند با وجود عملیات زمینی به اهداف خود در غزه دست یابند، برخی مقامات تل‌آویو اکنون شهروندان ساکن غزه را با بمب اتم تهدید می‌کنند. روز گذشته «عمیخای الیاهو» وزیر میراث فرهنگی رژیم صهیونیستی دومین مسئول در این رژیم بود که خواستار بمباران غزه با بمب اتم شد. پیشتر «موشه ویگلین»، عضو سابق پارلمان رژیم موقت نیز خواستار استفاده از بمب اتم علیه غزه شده بود. با این حال، نتانیاهو در واکنش به استفاده از بمب اتم در غزه ادعا کرد که ارتش طبق قوانین بین‌المللی عمل می‌کند و صحبت وزیر عمیخای الیاهو کاملا با واقعیت بیگانه است. ادعای نتانیاهو درباره عملکرد ارتش اشغالگر بر اساس قوانین بین‌الملل در حالی است که تاکنون بر اثر بمباران غزه، بیش از 9۷۷۰ نفر به شهادت رسیده‌اند که از این تعداد، حدود ۴۸۰۰ نفر کودک هستند. همچنین براساس گزارش‌ها، مجموع بمب‌هایی که رژیم صهیونیستی طی چهار هفته اخیر روی غزه ریخته به اندازه قدرت دو بمب اتمی است که آمریکا در جنگ جهانی دوم روی شهرهای ژاپن ریخته است. تحریم خودجوش علیه اسرائیل به نظر می‌رسد با ادامه جنایت علیه نوار غزه، کمپین‌ها و فراخوان‌های متعددی برای تحریم رژیم اسرائیل شکل گرفته است. پایگاه «العربی الجدید» هم در گزارشی نوشته است که کشورهای عربی شاهد تحریم گسترده کالاهای کشورهای حامی رژیم صهیونیستی درپی جنگ تجاوزگرانه این رژیم به نوار غزه و به خاک و خون کشیدن زنان و کودکان هستند. همچنین نشریه تایم در گزارشی با اشاره به اتخاذ سیاست‌های یکجانبه غرب برای حمایت از رژیم صهیونیستی و نادیده گرفتن مردم غزه، نوشت: «اتخاذ همین سیاست دوگانه موجب لغو اعتبار غرب نزد کشورهای جنوب در جهان شده است.»

مقام سابق صهیونیست: یمن توانایی ضربه زدن به «اسرائیل» را دارد

هشدار یمنی‌ها از سوی دیگر، روز گذشته سخنگوی جنبش انصارالله یمن با انتقاد از مواضع ضعیف کشورهای عربی در نشست اردن در قبال جنایات اشغالگران علیه غزه، به آمریکا هشدار داد که در صورت تداوم حمایت‌های این کشور از رژیم صهیونیستی برای ادامه تجاوزات در نوار غزه، دایره جنگ گسترش خواهد یافت. دیروز همچنین رسانه‌های عبری مدعی رهگیری موشک شلیک شده توسط ارتش یمن به سمت سرزمین‌های اشغالی توسط عربستان سعودی شدند. همزمان روز گذشته مقاومت اسلامی عراق پایگاه آمریکایی «کونیکو» واقع در شرق سوریه را هدف حمله موشکی خود قرار داد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/147056

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی