پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

یک تیم تحقیاتی فناوری اطلاعات اعلام کرد

تولید یک نمایشگر شفاف (OLED) برای وسواسی‌ها

دانمشندان با فناوری نانو یک اُلِد (OLED) قابل شستشو، شفاف و انعطاف‌پذیر تولید کردند.
منتشر شده در 4 مرداد 1402
در سرویس

به نقل از فیس، نمایشگرهای شفاف و منعطف در زمینه‌های مختلف از جمله نمایشگرهای خودرو، نظامی و مد بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. اکنون تحقیقات فعالی بر روی بسیاری از مواد رسانای شفاف و انعطاف پذیر مانند نانولوله های کربنی، گرافن، نانوسیم های نقره و پلیمرهای رسانا در حال انجام است.

یک تیم تحقیقاتی از توسعه موفقیت‌آمیز یک اُلِد مقاوم در برابر آب، شفاف و انعطاف‌پذیر با استفاده از فناوری نانو MXene خبر دادند. این ماده حتی زمانی که در معرض آب قرار می گیرد می تواند نور را از خود عبور دهد.

MXene یک ماده دو بعدی با رسانایی الکتریکی و عبور نوری بالا است. با این حال، علی‌رغم این ویژگی‌های جذاب، کاربردهای MXene به‌عنوان یک دستگاه الکتریکی طولانی‌مدت محدود بود، زیرا خواص الکتریکی آن به راحتی توسط رطوبت و آب اتمسفر تخریب می‌شد. بنابراین نمی‌توان این ماده را به شکل ماتریسی که می‌تواند اطلاعات را نمایش دهد، سیستم‌بندی کرد.

تیم تحقیقاتی از یک تاکتیک کپسوله‌سازی استفاده کرد که می‌تواند از مواد در برابر اکسیداسیون ناشی از رطوبت و اکسیژن محافظت کند تا یک اُلِد مبتنی بر MXene با طول عمر طولانی و پایداری بالا در برابر عوامل محیطی خارجی تولید کند.

محققان نشان دادند که عملکرد آن حتی پس از 6 ساعت غوطه ور شدن در زیر آب حفظ می شود.

اشتراک گذاری :

jhtp.ir/2189

لینک کوتاه

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی