پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رییسی در نشست خبری با اردوغان مطرح کرد؛

رییس جمهور گفت: نسبت به مسائل اقتصادی و در حوزه تجاری مصمم هستیم که سطح روابط تجاری و اقتصادی را توسعه دهیم و هدف گذاری کردیم در گام اول ۳۰ میلیارد دلار باشد.

منتشر شده در 4 بهمن 1402
در سرویس

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان در جریان نشست خبری مشترک با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت: بسیار خرسندم از اینکه امروز در کشور دوست، برادر و همسایه ترکیه بنده و همکارانمان هستیم. نشست عالی همکاری‌های اقتصادی دو کشور با حضور رئیس جمهور محترم کشور ترکیه و وزرای محترم و مسئولین محترم و همکاران من از جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد و در این جلسه ما نقطه نظرات مشترکی با دولت محترم ترکیه داشتیم. بنای ما توسعه و ارتقای سطح روابط است. معتقدیم ظرفیت جمهوری اسلامی ایران و ظرفیت کشور همسایه و دوست و برادر ترکیه ظرفیت بالایی است و با این ظرفیت‌هایی که بین دو کشور وجود دارد می‌تواند سطح روابط ما توسعه پیدا کند و در همه حوزه‌ها جهش داشته باشیم.

وی افزود: نسبت به مسائل اقتصادی و در حوزه تجاری مصمم هستیم که سطح روابط تجاری و اقتصادی را توسعه دهیم و هدف گذاری کردیم در گام اول ۳۰ میلیارد دلار باشد که با تلاش همکاران من در ایران و همه فعالان اقتصادی و تجاری و عزیزان در کشور همسایه ما، ترکیه، سطح روابط تجاری و اقتصادی توسعه پیدا کند و این کار کاملاً انجام شدنی است.

رئیس جمهور گفت: امروز در حوزه انرژی ظرفیت بسیار خوبی در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و ما تصمیم گرفتیم که نسبت به کار در حوزه انرژی، نفت و گاز با کشور ترکیه روابط را توسعه دهیم و این امکان کاملاً وجود دارد.

وی افزود: در حوزه جاده‌های مواصلاتی و ارتباطی ما در جلساتی که داشتیم تصمیم گرفتیم در این حوزه نیز گام‌های بیشتری را در جهت توسعه روابط بین دو کشور برداریم.

رئیسی با اشاره به اهمیت همکاری‌های فرهنگی گفت: با توجه به حوزه تمدنی تاریخی و پیشینه کهنی که هر دو کشور دارند و هر دو کشور و ملت در یک حوزه تمدنی واقع شدند، می‌توانیم گام‌هایی در جهت توسعه فرهنگی که هویت این منطقه و هویت مردم مسلمان در ایران و ترکیه است، برداریم.

وی افزود: در مبارزه با تروریسم، مبارزه با مواد مخدر و مبارزه جرایم سازمان یافته همکاری‌های دو کشور بسیار اهمیت دارد. جمهوری اسلامی ایران هیچ تردیدی در جهت مبارزه با تروریسم و پاک کردن منطقه از حضور اشرار ندارد. باید یاد قهرمان بزرگ ایران در مبارزه با تروریسم شهید حاج قاسم سلیمانی را گرامی‌داشت.

وی افزود: آمریکایی در جریان رقابت‌های انتخاباتی خود اعلام کردند داعش را تشکیل دادند؛ آن جنایاتی که داعش در منطقه مرتکب شده است و انفجارها و ترورهایی که امروز در منطقه به عهده می‌گیرد، دست ساخته آمریکایی‌ها است. و از ناحیه رژیم صهیونیستی مورد حمایت قرار می‌گیرد. گروه‌های تروریستی که امروز مورد حمایت کشورهای غربی هستند در ترکیه عراق سوریه افغانستان در جای جای منطقه جنایت می‌کنند.

رییس جمهور گفت: امروز راهکار برخورد با تروریسم همکاری کشورهای منطقه و اراده جدی آن‌ها برای مقابله با تروریسم است. معتقدیم امنیت ترکیه و امنیت کشورهای منطقه، امنیت ما است و کوچک‌ترین ناامنی در هر جای منطقه ناامنی برای کل منطقه تلقی می‌شود؛ لذا مصمم هستیم که با تروریسم مقابله کنیم و معتقدیم می‌توانیم با این پدیده و دست ساخته نظام سلطه که از این طریق می‌خواهد کشورها را ناامن، اختلاف افکنی و به دنبال تجزیه طلبی باشد، مبارزه کنیم. لذا در این قضیه ما مطمئن هستیم همکاری کشورها بسیار می‌تواند موثر باشد.

رییسی تصریح کرد: امروز موضوع مهمی که در منطقه ما، نه فقط ملت مسلمان، بلکه تمام مردم آزاده جهان را و وجدان‌های بیدار را نگران کرده است، مسئله فلسطین و ظلمی است که نسبت به مردم مظلوم و مقتدر فلسطین انجام می‌شود. از تصویر زنان و کودکانی که به خاک و خون کشیده می‌شود، کدام وجدان بیداری در دنیا است که متاثر از این ظلم‌ها و جنایت‌ها نشود؟ لذا مسئله فلسطین مسئله اول جهان اسلام است و شاید بتوان گفت مسئله امروز جهان بشریت است و همگان نسبت به این فجایع و ظلم‌ها متاثر هستند. بدتر از اینکه رژیم صهیونیستی اقداماتش مورد حمایت آمریکایی‌ها و برخی از کشورهای غربی است؛ این نیز فاجعه بزرگ است که آمریکا رسماً از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند. در واقع آمریکایی‌ها این جنایات را مرتکب می‌شوند و دستانشان به خون کودکان و زنان فلسطینی آلوده است.

وی افزود: تاسف بارتر آن‌که اتحادیه‌ها، سازمان‌ها و سازمان ملل کارآمدی و کارایی خود را از دست داده است و به هیچ عنوان توان اینکه بتواند جلوی این همه جنایت که بر همه روشن شده است را بگیرد، ندارد و این تاسف بیشتری دارد آنانی که مدعی دفاع از حقوق انسان هستند، ماموریتشان حفظ امنیت جهانی صلح جهانی است، از کارآمدی به حاشیه رفتند و دیگر هیچ کارایی ندارند.

رییس جمهور گفت: امروز شاهد نظم ناعادلانه هستیم که سازمان ملل، شورای امنیت و اتحادیه‌ها و سازمان‌های دفاع از حقوق انسان هیچ کاری از دستشان بر نمی‌آید و همه آن‌ها از کارایی افتاده‌اند و حتماً باید دنبال شکل‌گیری نظم عادلانه جهانی بود. حتماً همکاری ما با ترکیه و کشور دیگر می‌تواند در این رابطه بسیار تاثیرگذار باشد.

وی افزود: ما معتقدیم در این عرصه که این سازمان‌ها هیچ کاری از دستشان بر نمی‌آید، حتماً محدود سازی ارتباط با رژیم صهیونیستی می‌تواند موثر باشد. ما تردید نداریم که رژیم صهیونیستی باید اقداماتی علیه آن صورت گرفت که برای این رژیم و ظلم‌های آن بازدارندگی داشته باشد.

رییسی گفت: قطع شریان‌های اقتصادی رژیم صهیونیستی و قطع روابط اقتصادی و سیاسی می‌تواند در جهت وادار کردن رژیم صهیونیستی به پایان این همه ظلم‌ها و جنایت‌ها موثر باشد.

وی افزود: ما معتقدیم کشورهای مرتبط با رژیم صهیونیستی حتماً می‌توانند از طریق اقداماتشان در جهت وادار کردن این رژیم به پایان این ظلم و جنایت موثر باشند.

رییسی گفت: در مذاکراتی که با آقای اردوغان داشتیم هر دو توافق داریم بر حمایت از فلسطین، توافق داریم بر حمایت از مقاومت اسلامی در فلسطین و هر دو توافق داریم که باید حقوق حقه فلسطینیان به آن‌ها داده شود. اشغالگرانی که در فلسطین ظلم کردند و به حقوق فلسطینیان تجاوز کردند، باید مورد مواخذه قرار گیرند. باید علاوه بر رفع اشغال و ظلم، خسارت بپردازند.

رییس جمهور تصریح کرد: معتقد به حقوق حقه فلسطینیان هستیم و اینکه باید فلسطین به حق خودش برسد و تمام تلاش‌های خود را در این جهت معطوف خواهیم داشت و هیچ تردید نداریم همین امروز که بیش از ۱۰۰ روز از جریان غزه می‌گذرد، پیروز این میدان فلسطین است و شکست خورده میدان رژیم صهیونیستی است و بعد از این نیز معتقدیم فلسطین قهرمان و مقتدر، پیروزی را همراه خودش خواهد داشت.

منبع : مهر
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/156632

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی