پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تغییر چهره اصلاح طلبان در تحریم انتخابات با دیدن شکوه و شور مردم در روز 22 بهمن به یکباره تغییر کرد، بیانیه برای شرکت در انتخابات حرف جدید اصلاح طلبان؟

منتشر شده در 23 بهمن 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ زهرا لایق حقیقی؛ با نزدیک شدن به انتخابات و اعلام نتایج شورای نگهبان، اصلاح طلبان زمزمه‌های عدم شرکت در انتخابات بخاطر عدم وجود رقابت را مطرح کردند. اوایل بهمن‌ماه بود که جبهه اصلاحات، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «طبعاً اصلاح‌طلبان نمی‌توانند در انتخاباتی تهی از معنا، غیررقابتی، غیرمنصفانه و غیرمؤثر در اداره کشور شرکت کنند. این البته به معنای قهر آنان با صندوق رأی نیست، بلکه بر عکس، اصلاح‌طلبان موظفند به رغم عدم مشارکت در چنین انتخاباتی تمامی مساعی خود را برای اقناع یا الزام حاکمیت به برگزاری انتخابات مطلوب مبذول دارند.» این گروه در ادامه بیانیه خود نوشته بودند که: «در صورت تصمیم جبهه اصلاحات ایران برای ارائه لیست در انتخابات براساس ارزیابی و رای جمعی به شیوه دموکراتیک در مجمع عمومی جبهه اصلاحات هر استان با رای دو سوم اعضا اتخاذ تصمیم خواهد شد. تصمیم مجمع عمومی جبهه اصلاحات در مرکز و استان‌ها موضع رسمی جبهه بوده و رعایت مفاد تبصره یک ماده شش اساسنامه جبهه اصلاحات برای اعضا الزامی است و اعضا نمی‌توانند با عنوان اصلاح‌طلبی و جبهه اصلاحات برخلاف آن اقدام به ارائه لیست کنند.»

مهر تایید خاتمی

این اتفاق مورد تایید خاتمی هم بود و وی در صحبتی در بین انجمن اسلامی جامعه پزشکی مهر تایید این تصمیم اصلاح طلبان را زد و در بیانات خود گفت: « شرط قطعی انتخاباتِ مطلوب این است که اولاً آزاد باشد و تصمیم گیرنده اصلی و نهائی خود مردم باشند؛ دوماً رقابتی باشد تا همه مردم با سلیقه های مختلف، قدرت انتخاب را داشته باشند و سوماً تاثیرگذار باشد یعنی حاصل آن، نهاد و نهادهائی باشد متعلق به مردم، مسئول در برابر مردم و حرکت کننده به سوی آنچه به مصلحت و منفعت مردم است. و به عبارت دیگر انتخاباتِ مطلوب آنست که منجر به استقرار قدرت و سامان حکمرانی و سیاست ورزیِ نظارت شده و کاردان و پاسخگو باشد.»

22 بهمن تماشایی

تا قبل از اتفاق عظیم 22 بهمن ورق انتخابات برگشت. تا قبل از روز 22 بهمن اصلاح طلبان با تلقین اینکه مردم در این انتخابات شور گذشته را ندارند و به دلیل عدم وجود حس رقابت در انتخابات شرکت نمی‌کنند با دیدن شکوه و حماسه مردم در جشن ملی 22 بهمن تصمیم دیگری برای راهبردهای انتخاباتی خود گرفتند. به ناگاه 110 چهره مطرح اصلاح‌طلب برای دعوت به مشارکت در انتخابات بیانیه صادر کردند.

اما با وجود آنکه جبهه اصلاحات به صراحت اعلام کرده است که در انتخابات مجلس، در حوزه تهران لیستی ارائه نمی‌کند اما در این میان برخی از چهره‌های سیاسی این جریان از احتمال ارائه لیست حتی با وجود تعداد کم خبر می‌دهند.

اصلاح طلبان اعلام کردند احتمالا با لیستی 30 نفره به میدان خواهند آمد

 

 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/159361

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی