پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دادستانی کل کشور:

دادستان کل کشور از تشکیل کمیته تبادل اطلاعات رصد، پایش و انعکاس اخبار و اطلاعات مربوط به انتخابات خبر داد و گفت: همه دستگاه‌های مسئول باید در این زمینه همکاری مناسب را با ستادهای پیشگیری داشته باشند.

منتشر شده در 23 آبان 1402
در سرویس

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد موحدی‌آزاد روز سه‌شنبه در سومین جلسه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور با اشاره به جنایات بی‌حد و حصر رژیم غاصب اسرائیل علیه مردم مظلوم و بی‌گناه غزه افزود: رژیم کودک‌کش اسرائیل با این جنایات فجیع به دنبال از بین بردن حماس و ضربه زدن به محور مقاومت است. این در حالی است که حماس صرفا یک گروه یا یک جریان سیاسی نیست بلکه تفکری است که در جان و قلب جوانان و کودکان فلسطینی ریشه دوانیده و نتیجه این تفکر همانا پیروزی و آزادی فلسطین خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وظیفه و رسالت اصلی ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی اشاره‌ای کرد و افزود: همانگونه که در عنوان این ستاد مشخص است یکی از وظایف اصلی آن پیشگیری از بروز تخلفات و جرایم انتخاباتی است.
موحدی آزاد با بیان اینکه اقدام اصلی کاهش و سپس جلوگیری از وقوع جرایم است، گفت: در این راستا باید ستادهای استانی و شهرستانی با ستاد مرکزی هماهنگ باشند و مصوبات ابلاغی را به درستی و در زمان مناسب اجرا کنند.

دادستان کل کشور با تاکید دوباره بر تشکیل مستمر و منظم جلسات ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی در همه سطوح، گفت: برگزاری منظم و نیز ترتیب اثر دادن به مصوبات این ستاد در پیشگیری از تخلفات انتخاباتی موثر است و در استان‌ها و شهرستان‌هایی که دارای شور و هیجان انتخاباتی بیشتری هستند باید به طور دائم موارد پیشگیرانه رصد و اقدامات لازم انجام شود.

تاکید بر تبیین و توجیه نامزدهای انتخاباتی و کانون‌های هواداری

موحدی‌آزاد گفت: نکته بعدی که لازم است ستادهای پیشگیری در دستور کار خود داشته باشند تشکیل جلسات توجیهی و آگاهی بخشی به تشکل‌ها، گروه‌ها و احزابی است که با هدف فعالیت‌های انتخاباتی ایجاد شده و قصد هواداری از یک نامزد خاص یا یک جریان سیاسی دارند.

دادستان کل کشور افزود: لازم است این گروه‌ها از اکنون رصد و شناسایی شده و با دعوت از آنها و مسئولان هیات‌های اجرایی، قوانین و مقررات انتخاباتی را به اطلاع آنها رسانیده و نسبت به مسائل پیشگیرانه توجیه شوند.

خط قرمز نظام امنیت و آرامش کشور است

دادستان کل کشور با بیان اینکه خط قرمز کشور امنیت و آرامش کشور است، افزود: انتظار این است که همچون گذشته نامزدهای انتخابات و هواداران آنها از خط قرمز نظام که همانا امنیت و آرامش مردم است عبور نکنند و نسبت به مسائل دیگر از قبیل رعایت قوانین و مقررات و مبانی اخلاق انتخاباتی پایبندی خود را حفظ کنند.

وی در ادامه خطاب به نامزدان انتخابات مجلس شورای اسلامی بر لزوم رعایت اخلاق و موازین شرعی هم اشاره کرد و گفت: نامزدها و هواداران آنان همچنان که به الزامات قانونی پایبند هستند باید نسبت به رعایت موارد اخلاق اسلامی و حدود شرعی هم حساسیت داشته باشند.

وی در تشریح این موضوع اظهار داشت: این عزیزان علاوه بر این که باید مراقبت کنند که گرفتار آلودگی‌های اخلاقی همچون تهمت، دروغ و افترا نشوند از هواداران خود نیز بخواهند که به دنبال تخریب و تضعیف رقبا نباشند و فقط به معرفی خود و بیان برنامه‌های خود بپردازند.

موحدی‌آزاد ادامه داد: نامزدهای انتخاباتی سعی کنند با تشریح و تبیین برنامه های خود به دنبال آراء سالم مردمی باشند و تلاش کنند که در یک محیط سالم و با یک رقابت درست قدم به عرصه خدمتگزاری بگذارند.

تاکید بر رصد فعالیت‌های انتخاباتی و برخورد با مرتکبان تخلفات و جرائم

دادستان کل کشور با بیان اینکه تخلفات و جرایمی همچون نشر اکاذیب، تهمت، افترا، دروغ، شایعه‌سازی و تخریب و سخنان چالش‌ساز از جمله مواردی است که در این ستاد رصد خواهد شد، گفت: همه باید بدانند که این موارد علاوه بر اینکه آثار وضعی بر فرد مرتکب دارد بلکه ارتکاب این تخلفات و جرایم مسئولیت قانونی را هم درپی‌خواهد داشت.

وی در تکمیل این تذکر خطاب به اعضای ستاد و دستگاه های امنیتی اطلاعاتی و قضایی انتظامی گفت: همه دستگاه‌های ذیربط باید ضمن رصد فضای رسانه‌ای کشور هرگونه اخبار مهم و حساس و مرتبط را به ستادهای استانی و شهرستانی منعکس کنند تا این موارد رسیدگی شده و در صورت لازم اقدامات قانونی انجام شود.

دستور تشکیل کمیته فضای مجازی و کمیته تبادل اطلاعات انتخابات

دادستان کل کشور در ادامه تشکیل دو کمیته تخصصی را دستور داد و گفت: در راستای انجام بهتر ماموریت‌ها لازم است دو کمیته تخصصی “فضای مجازی” و “تبادل اطلاعات انتخاباتی” در ذیل ستاد مرکزی پیشگیری و رس

یدگی به جرایم انتخاباتی کشور ایجاد شود تا به صورت تخصصی به انجام تکلیف محوله با تشکیل جلسه هفتگی بپردازند.

وی در این رابطه گفت: هدف از تشکیل کمیته تبادل اطلاعات رصد، پایش و انعکاس اخبار و اطلاعات مربوط به انتخابات است که همه دستگاه‌های مسئول باید در این زمینه همکاری مناسب را با ستادهای پیشگیری داشته باشند.

راه‌اندازی و عرضه فیلترشکن ممنوع بوده و موجب تعقیب کیفری است

موحدی‌آزاد به کمیته فضای مجازی هم پرداخت و گفت: در ابتدا باید این نکته را به همه یادآوری کنیم که راه‌اندازی، تولید، عرضه و فروش فیلترشکن ممنوع است و قابلیت تعقیب کیفری خواهد داشت.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: به طور قطع در ایام انتخابات در این رابطه رصد فضای مجازی را با دقت بیشتری دنبال کرده و در صورت مشاهده دستورهای قضایی سریع صادر و با مرتکبان برخورد جدی خواهد شد.

تماس و هر نوع همکاری با شبکه‌های معاند نظام ممنوع و جرم است

دادستان کل کشور اظهار داشت: حسب وظیفه اعلام می‌کنم هرگونه تماس با انگیزه همکاری و همنوایی با شبکه‌های معاند ممنوع است و اینگونه اقدامات جرم تلقی شده و قابل تعقیب قضایی است.

اکثر رد یا عدم احراز صلاحیت‌ها جنبه شکلی دارد

دادستان کل کشور با تاکید بر اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی اقدامات توسط متولیان برگزاری انتخابات گفت: تعداد بالای ثبت‌نام نامزدهای انتخاباتی نشان دهنده مشارکت بالا در انتخابات اسفند است. اما لازم است دستگاه‌های مرتبط با این موضوع با اطلاع‌رسانی به‌هنگام در مورد علت عدم احراز و یا رد صلاحیت‌ها، دلایل آن را به نحو مقتضی و حسب مورد به صورت شفاف به اطلاع عموم مردم و نامزدهای انتخاباتی برسانند.

موحدی‌آزاد اظهار داشت: ممکن است عدم احراز صلاحیت و عدم صلاحیت فردی دلایل گوناگون از جمله نقص در مدارک و عدم ثبت نام در موعد مقرر داشته باشد و صرف عدم صلاحیت یا عدم احراز به منزله داشتن پرونده قضایی یا سابقه کیفری و مسائلی از این دست نیست. طبق اطلاع اکثر این موارد جنبه شکلی دارد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/147569

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی