پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

موضع مشترک ایران و عراق:

آیت الله رئیسی در نشست خبری با نخست وزیر عراق، گفت: موضع دو کشور نسبت به مسئله فلسطین مشترک است، این مواضع را بررسی کردیم و معتقدیم هر چه سریع تر باید بمباران ، نسل کشی و کودک کشی در غزه متوقف شود و آتش بس اجرایی شود.

منتشر شده در 15 آبان 1402
در سرویس

آیت الله رئیسی رئیس جمهور در نشست خبری با نخست وزیر عراق گفت: روابط ایران و عراق روز به روز در حال ارتقا است، در حوزه مسائل امنیتی از مهم‌ترین نکاتی که در این مدت با مدیریت آقای نخست‌وزیر انجام شده، اجرای قرارداد امنیتی بین دو کشور به ویژه در منطقه اقلیم کردستان عراق است.

وی افزود: تمام تلاش ما این است که قرارداد امنیتی بین ایران و عراق به صورت کامل اجرا شود و با همت ایشان که مورد تقدیر ما نیز هست در جهت خلع سلاح کامل معاندان و ضدانقلاب گام‌های خوبی برداشته شده است. از خلع سلاح منافقین و ضد انقلاب توسط کشور عراق تشکر می کنم.

رئیس جمهور تاکید کرد: توسعه روابط تجاری بین دو کشور به ویژه شهرک‌های صنعتی نزدیک مرز در جهت تولید از گام‌هایی است که برداشته شده است. از تلاش آقای سودانی و دولت عراق برای خط ریلی شلمچه به بصره که یکی از کریدورهای مهم برای دو کشور است تشکر می‌کنم.

ادعای آمریکا در کمک به غزه و آتش بس دروغ است

رئیسی عنوان کرد: موضع دو کشور نسبت به مسئله و مظلومیت مردم فلسطین مشترک است، مواضع مشترک دو کشور را بررسی کردیم و معتقدیم هر چه سریع تر باید بمباران ، نسل کشی و کودک کشی در غزه متوقف شود و آتش بس اجرایی شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به کمک های تسلیحاتی و اطلاعاتی آمریکایی به رژیم صهیونیستی، گفت: کمک های تسلیحاتی و اطلاعاتی آمریکایی به رژیم صهیونیستی آنان را برای کشتار مردم غزه جسورتر می‌کند.

وی افزود: آمریکا ادعا می‌کند که به دنبال کمک به غزه و برقراری آتش‌بس است اما آنچه در عمل می‌بینیم وتوی قطعنامه‌های سازمان ملل در جهت باز کردن دست رژیم صهیونیستی برای قتل و کشتار است.

رئیسی با تاکید بر اینکه مسئول جنایات اخیر آمریکا است، گفت: جنایات اخیر در غزه را به حساب آمریکا و کشورهای حامی رژیم صهیونیستی می‌گذاریم. معتقدیم تمامی حامیان رژیم صهیونیستی در این جنایت شریک هستند.

وی افزود: حقیقت آن است که بعد از مجاهدت و ایستادگی مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی و شکستی که به این رژیم وارد کرد، رژیم صهیونیستی فرو ریخته است.

رژیم صهیونیستی فروریخته است

رئیس جمهور تصریح کرد: رژیم صهیونیستی فروریخته و آمریکایی ها می خواهند آن را سر پا نگه دارند ، این شکست مفتضحانه رژیم صهیونیستی را جنایت علیه بشریت نمی تواند جبران کند.

رئیسی ادامه داد: امروز برآورد همه جهان این است که ملت فلسطین پیروز است و کشتن زن و کودک و ویران کردن خانه های مردم غزه یک پیروزی برای رژیم تلقی نمی شود، شکست مفتضحانه رژیم صهیونیستی با جنایت علیه بشریت و نسل کشی جبران نمی‌شود.

وی تاکید کرد: با هر گونه اقدامی که در سطح کشورهای اسلامی، در سطح کشورهای منطقه و بین الملل برای بازدارندگی رژیم صهیونیستی و هیات حاکمه امریکا از قتل و کشتار مردم بی‌گناه، مظلوم و مقتدر غزه انجام شود، همکاری کرده و حمایت می‌کنیم.

رئیس جمهور گفت: امروز کشورهای اسلامی، منطقه و جهان آنهایی که به خدا معتقدند در مقابل خدا، آنهایی که به وجدان بشری معتقدند به وجدان، آنهایی که به تاریخ اعتقاد دارند در مقابل تاریخ، نمی‌توانند نسبت به سکوتشان در مقابل این جنایت‌ها پاسخگو باشند، بنابراین ما هر گونه اقدامی که در سطح کشورهای اسلامی و منطقه و بین المللی در بازدارندگی رژیم صهیونیستی و هیات حاکمه امریکا برای قتل و کشتار مردم مظلوم و بی گناه و مقتدر غزه انجام شود، همکاری کرده و حمایت می کنیم.

رئیسی در پایان از حضور نخست وزیر عراق و بیان مواضع خوبشان در مساله فلسطین قدردانی و اظهار امیدواری کرد که راه برای همکاری دیگر کشورها هموار شود تا بتوانیم مجموعه اقدامات را در جهت بازدارندگی رژیم صهیونیستی از این جنایات انجام بدهیم.

طوفان‌الاقصی زاییده جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین است

محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق نیز در این نشست گفت: سفر من به تهران برای تاکید بر تعمق روابط ایران و عراق است. مهم‌ترین مسئله گفتگوی ما با آقای رئیسی بحث فلسطین و کشتاری که علیه مردم فلسطین درحال انجام است، بود.

السودانی گفت: بر موضع ثابت و اصولی عراق درباره مساله فلسطین و حق این کشور برای دستیابی به آزادی و تشکیل کشور مستقل با پایتختی قدس شریف تاکید داریم

وی افزود: همه ما می‌دانیم که بحران اخیر در فلسطین نتیجه سیاست های جنایت های رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین بوده است.

نخست وزیر عراق گفت: طوفان‌الاقصی زاییده سال‌ها سیاست‌های جنایتکارانه رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین است که با کشتار، کوچاندن اجباری، سیاست شهرک‌سازی غیرقانونی و هتک حرمت به مسجد الاقصی شکل گرفته است.

السودانی با اشاره به اینکه مردم غزه در زندانی بزرگ قرار گرفته‌اند، تاکید کرد: طی سالیان سال مردم غزه در زندانی بزرگ قرار گرفته‌اند درحالی که کشورهای جهان هیچ اقدامی برای آن انجام نمی‌دهند. جامعه بین‌الملل در انجام تعهدات خود نسبت به غزه ناکام بوده است.

السودانی خاطرنشان کرد: موضع کشور عراق موضع واضحی است که مرجعیت‌های دینی در عراق بر آن تاکید داشتند و در راس آنها مرجعیت دینی ما در نجف و مرجعیت سیاسی ما بر آن تاکید داشته‌اند و دولت عراق بر این موضع تاکید داشته و در کنفرانس قاهره نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بحران اخیر صرفا زاییده روز ۷ اکتبر امسال نبود بلکه این بحران نتیجه سیاست‌های جنایتکارانه رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین بوده که با کشتار و کوچاندن ملت فلسطین و سیاست‌های شهرک‌سازی و هتک حرمت به مسجدالاقصی صورت گرفت.

نخست وزیر عراق بیان کرد: همچنین در نشستی که با رئیس جمهور ایران داشتیم درخصوص روابط ممتاز دوجانبه میان دو کشور صحبت کردیم به‌خصوص در سالی که در دولت عراق شاهد بودیم که این روابط در بسیاری از زمینه‌ها رشد و گسترش داشته به طوری که مطمئنا به سود هر دو کشور مسلمان و همسایه خواهد بود.

کنایه السودانی به بلینکن: تصمیم در خصوص عدم گسترش جنگ در منطقه دست افرادی است که در غزه جنایت می‌کنند

نخست وزیر عراق گفت: کسانی که خواهان عدم توسعه جنگ در منطقه هستند باید به رژیم صهیونیستی برای متوقف کردن جنایت و کشتار سازمان‌یافته مردم غزه فشار وارد کنند.

وی افزود: تصمیم درباره اینکه منطقه به یک جنگ گسترده کشیده نشود در دست طرف‌هایی است که این تجاوزات را علیه ملت ما در غزه مرتکب می‌شود.

السودانی با اشاره به اینکه ایران و عراق به دنبال هماهنگ‌سازی مواضع خود برای حل بحران غزه هستند، گفت: ایران و عراق به دنبال هماهنگ‌سازی مواضع خود و فشار بر کشورهای تاثیرگذار به منظور توقف هر چه سریعتر بمباران غزه و کشتار مردم فلسطین هستند.

نهادهای بین‌المللی در انجام وظایف و تعهدات خودشان ناکام بوده‌اند

السودانی با اشاره به اتفاقاتی که طی 30 روز گذشته در غزه رخ داده از جمله کشتارها و کوچاندن و محاصره مردم غزه و جلوگیری از ارسال کمک‌ها به مردم غزه و همچنین استفاده از پیشرفته‌ترین سلاح‌ها علیه منطقه پرجمعیت غزه که بیش از دو میلیون نفر در آن ساکن هستند و این تعداد زیاد شهدا و زخمی‌ها که بیشتر آنها نیز از کودکان هستند، گفت: می‌خواهم از همین‌جا به طور روشن و واضح اعلام کنم که جامعه و نهادهای بین‌المللی در انجام وظایف و تعهدات خودشان ناکام بوده‌اند.

السودانی ادامه داد: خیلی از پرونده‌هایی که میان دو کشور وجود دارد شاهد بودیم که امسال گام‌های عملی آن برداشته شده است پرونده‌هایی که طی سالیان سال و دهه‌ها متوقف بود. تلاش می‌کنیم که این طرح‌ها و پروژه‌ها از جمله خط آهن شلمچه – بصره، شهرک‌های اقتصادی مرزی تکمیل کرده و تبادل تجاری و حمل نقل بین دو کشور را فعال کنیم.

وی تصریح کرد: مطمئنا فرصت‌های زیادی برای شراکت و همکاری اقتصادی دو کشور وجود دارد از جمله آنها مسیر توسعه بین دو کشور است که امیدواریم این طرح و پروژه در راستا و مطابق پروژه شمال – جنوب و پروژه راه کمربندی باشد و این راه‌ها و مسیرها به سود دو کشور ایران و عراق خواهد بود به اعتبار اینکه هر دو کشور از موقعیت جغرافیایی خوبی در منطقه و جهان برخوردار هستند.

نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد: خوشبختانه و به لطف خداوند متعال شاهد بودیم کمیته امنیتی میان ایران و عراق موفق شد که به تعهدات خود درخصوص مناطق مرزی و اماکنی که در مرز تنش ایجاد می‌کرد، عمل کند و این تنش‌ها را از بین ببرد.

اجازه نمی‌دهیم از سرزمین عراق خطری متوجه ایران شود

السودانی بیان کرد: همچنین توانستیم هر آنچه که ممکن است به امنیت ایران خدشه‌وارد کند را کنترل کنیم، چرا که ما در دولت عراق همه تلاش خود را می‌کنیم تا امنیت در مرز ایران و عراق محقق شود و اجازه نمی‌دهیم که هر گروه یا جریانی بخواهد از سرزمین عراق خطری را از متوجه ایران کند.

وی تصریح کرد: در پایان تشکر می‌کنم از آیت‌الله رئیسی برای مواضع صریح و تمایل صریح وی برای همکاری و هماهنگی هر چه بیشر میان دو کشور برای توسعه روابط در سایر زمینه‌هایی که به سود دو کشور خواهد بود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/146980

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی