پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

رئیس ستاد اربعین حسینی شهرداری تهران:

برنامه‌ریزی برای مراسم جاماندگان اربعین همانند زوار/ اربعین بهترین الگو برای کار مشارکتی است

رئیس ستاد اربعین حسینی شهرداری تهران گفت: امسال ستاد اربعین شعار پرمفهمومی با عنوان حیاتنا الحسین (ع) برای اربعین دارد که دایره بزرگی از مفاهیم مختلف مانند سبک زندگی حسینی و جان خود را برای حسین فدا کردن و با حسین زندگی کردن را می توان برای آن تعریف کرد.
منتشر شده در 30 مرداد 1402
در سرویس

محمد امین توکلی زاده، رئیس ستاد اربعین حسینی شهرداری تهران در نشست مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه گفت: ستاد اربعین حسینی طبق سنوات گذشته با حکم شهردار تهران تشکیل شده است و ریاست آن برعهده معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری است که طبق آن همه سازمان ها و مناطق وظایفی برعهده دارد. 

وی با بیان اینکه ستاد اصلی اربعین در وزارت کشور با حضور سازمان ها و نهادهای مختلف تشکیل می شود، افزود: رویداد اربعین رخداد بزرگی است. برآوردها نشان می دهد۴ میلیون زائر اربعین از ایران داریم که اگر این عدد را با خانواده های آنها در نظر گرفته و جاماندگان هم به آن اضافه کنیم، عدد قابل توجهی می شود.

توکلی زاده بیان کرد: در چند سال گذشته ستاد اربعین زیر ساخت های خوبی را در مرزها ایجاد کرده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران یادآور شد: شهرداری ها در چند کمیته ستاد اربعین اصلی عضو هستند که در این میان معاون خدمات شهری شهرداری تهران در کمیته خدمات شهری ستاد اربعین کشور و معاون حمل و نقل نیز به عنوان عضو موثر کمیته حمل و نقل حضور دارند.

توکلی زاده در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی درباره آغاز عملیات میدانی و پایان آن برای مراسم اربعین گفت: سال گذشته به تدبیر شهردار تهران دبیرخانه ستاد اربعین شهرداری دائمی شد و این دبیرخانه در طول سال فعال بود، دلیل آن هم این است که تدارک حماسه بزرگ ۲۵ میلیونی اربعین، مقدمات طولانی دارد و بعد از آن بازخوردها و بازنمایی آن نیز تداوم دارد.

آیین بدرقه زائران امام حسین (ع) در میدان آزادی

معاون شهردار تهران افزود: برای امسال نیز کارمان را چند هفته پیش از حرم عبدالعظیم (ع) و اهدای احکام شروع کدیم و آیین بدرقه نیز به عنوان برنامه ای که از دوسال پیش طراحی شد را به عنوان قرار خدمت تلقی کردیم. این آیین را در شهر تثبیت کردیم و جمعه این هفته آیین بدرقه را برای زائران امام حسین (ع) در میدان آزادی خواهیم داشت که آغاز فعالیت های ستاد اربعین شهرداری خواهد بود. به دلیل اینکه برخی از زائران تا دو روز بعد از اربعین در محدوده حاضر هستند تا دو روز بعد از اربعین هم در آنجا به خدمت رسانی ادامه می دهیم.

اربعین بهترین الگوی کار مشارکتی

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو درباره تفاوت برنامه های اربعین امسال نسبت به سالهای گذشته اضافه کرد: اگر قرار است برای اقدامات داوطلبانه و کار خیرین و مشارکت عمومی الگویی داشته باشد، بهترین الگوی آن مراسم اربعین است. از سال گذشته تلاش می کنیم تمام مجموعه ها و قرارگاه های خودمان را در شهرداری به این سمت سوق دهیم و از آنها خواستیم جلسات را با گروه های مردمی شکل دهند. در عراق ۴۰ هزار موکب مردمی پای کار می آیند تا از این خیل عظیم پذیرایی کنند و می توان از این سنت، اقتباس کرد.

رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران یادآور شد: یکی از موضوعات مهم ما مردمی سازی بود، از ابتدا در این حوزه نیز تاکید کردیم که ما پشت سر مردم حرکت کنیم و تمام قرارگاه های ما تحت عنوان مواکب محبان الرضا (ع) با مشارکت مردمی کار خود را انجام می دهند. در جاهایی که مردم نیاز به کمک دارند مثل بحث حمل ونقل ما در شهرداری امکانات را فراهم می کنیم.

توکلی زاده بیان کرد: امسال ستاد اربعین شعار پرمفهمومی با عنوان حیاتنا الحسین (ع) برای اربعین دارد که دایره بزرگی از مفاهیم مختلف مانند سبک زندگی حسینی و جان خود را برای حسین فدا کردن و با حسین زندگی کردن را می توان برای آن تعریف کرد. برای بازخوانی فارسی آن نیز عنوان جانم حسین را تعریف کردیم. پیرامون آن هم پویش های مردمی، توزیع اقلام فرهنگی و تولید سرود دیده شده است. با توجه به اینکه از کشورها و ملیت های مختلف و زبانها و فرهنگ های مختلف در مراسم حضور پیدا می کنند، کار فرهنگی در آن پیچیده و دشوار است.

جبهه فرهنگی بین ملت عراق و ملیت های مختلف شکل گرفته است

وی افزود: یک جبهه فرهنگی بین ملت عراق و ملیت های مختلف شکل گرفته و ما جزئی از این جبهه فرهنگی هستیم و پیرامون این شعار در حال طراحی چند پویش هستیم.

قرارگاه شهرداری تهران در ایران و عراق

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در ادامه با اشاره به قرارگاه های اصلی ستاد اربعین شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران هم در ایران و هم در کشور عراق قرارگاه دارد.

وی افزود: همانطور که می داتید از مرز بین المللی شلمچه زائران پاکستانی و ایران وارد کشور عراق می شوند، در این مرز منطقه یک شهرداری حضور دارد.

توکلی زاده ادامه داد: در مرز چذابه نیز منطقه ۳ حضور دارد و در مرز مهران به دلیل اینکه ۷۰ درصد زائران هستند، مناطق ۲ و ۵ حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه در مرز زرباطیه نیز منطقه ۵ حضور دارد؛ بیان کرد: مرز خسروی نیز در اختیار منطقه ۲۲ قرار دارد.

معاون شهردار تهران یادآور شد: همچنین منطقه ۸ موکب تخصص بانوان به نام زینبیون را هدایت می کند .

به گفته وی؛ منطقه ۶ نیز با همکاری مسئولان کربلا حلقه یک نظافت و خدمات شهری را برعهده دارد.

وی تاکید کرد: در مسیر طریق الحسین نیز منطقه ۱۳ حضور دارد. در شهر سامرا نیز منطقه ۹ و اداره کل بانوان حضور دارند.

رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران ادامه داد: در حوزه خدمات شهری در حوزه تامین اقلام و نیروهای خدماتی شهرداری تهران در کنار شهرداری سایر کلانشهرها خدمات رسانی می کنند.

وی بیان کرد: طریقه تامین نیروهای خدماتی نیز به این صورت است که افرادی که تمایل دارند ثبت نام می کنند، سلامت آنها پایش می شود و بین آنها قرعه کشی می شود و برای افرادی که برنده این قرعه کشی می شوند کارت سلامت صادر می شود و طبق توافق با کلانشهرها تقسیم بندی هایی برای حضور این افراد در شهرهای کربلا، نجف، کاظمین، کوفه و سامرا و طریق الحسین انجام می شود که هر قسمت برعهده یک کلانشهر است.

وظیفه اصلی خدمات رسانی در شهر کربلا برعهده شهرداری کربلاست

توکلی زاده با بیان اینکه وظیفه اصلی خدمات رسانی در شهر کربلا برعهده شهرداری این شهر است؛ یادآور شد: در حوزه آتش نشانی نیز مانند سنوات گذشته خودروهای آتش نشانی در مرزها و عتبات حضور دارند.

وی درباره متوفیان این سفر نیز تاکید کرد: در حوزه متوفیان نیز سازمان بهشت زهرا با همکاری کلانشهرهای دیگر همکاری هایی جهت بازگرداندن متوفیان احتمالی به ایران انجام می دهد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: در حوزه ترابری نیز معاونت حمل و نقل با سایر کلانشهرها همکاری می کنند.

وی افزود: در حوزه نقل و انتقال زائران با همکاری شهرهای مشهد، اصفهان و قم از شهر زرباطیه تا کوت معاونت حمل و نقل شهرداری تهران و تعدادی از کلانشهرها خدمات ارائه می شود و حتی محلی برای تعمیرات و نیز برای اسکان راننده ها در نظر گرفته شده است.

توکلی زاده ادامه داد: خدمات شهرسالم به پاکبانان و سایر افراد توسعه داده شده است. در ۱۱ اکیپ گروه های پزشکی داوطلب مستقر می شوند که کارهایی در حوزه درمانی و تشخیصی انجام می شود و با کمک هلال احمر بسته های دارویی نیز تهیه شده‌ است.

تشکیل کمیته زیر ساخت معاونت فنی و عمرانی برای اولین بار

وی با اشاره به اینکه شهرداری تهران در کنار سازمان های مسئول قرار دارد؛ بیان کرد: امسال برای اولین بار کمیته زیر ساخت معاونت فنی و عمرانی ایجاد شد. مقرر شد تا زمبن هایی را برای ایجاد امکانات زیر بنایی برای هر کلانشهر در نظر گرفته شده می شود تا شهرها زیر ساخت های لازم در مرزها را ایجاد کنند.

رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران یادآور شد: در مرز شلمچه زمینی به شهرداری تهران واگذار شده تا زیرساخت هایی مانتد سرویس بهداشتی، حمام و….. تهیه می شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری دانشجو درباره شعار امسال و برنامه های مراسم جاماندگان تصریح کرد: برای پویش مردمی و رسانه ای اربعین چند کار صورت گرفته است. یک مورد آن تولید اقلام فرهنگی است که سال گذشته با عنوان «سلام یا مهدی (عج)» و امسال با عنوان «جانم حسین» انجام می شود و متناسب با مخاطب ویژه این چند سال که نوجوانان مخاطبان اصلی هستند، تولیدات فرهنگی انجام می شود و اتفاقی که بین ما و مجموعه های بین المللی جهان اسلام و کشورهای حوزه مقاومت و بین رسانه های ایران و عراق افتاده این است که قرار شده بر اساس این شعارها رخدادهای مناسب راه اندازی شود.

برنامه ریزی برای مراسم جاماندگان اربعین همانند ستاد اربعین

وی گفت: کمیته های مختلفی که برای مراسم اربعین داریم برای مراسم جاماندگان نیز در نظر گرفته شده‌ است. امسال هم توفیق داریم از طریق سازمان فرهنگی و هنری شهرداری کار را جلو ببریم. به اندازه ستاد اربعین، همین برنامه ریزی ها در مراسم جاماندگان هم اتفاق می افتد؛ بخشی از آن مردمی و بخشی از آن نیز از سوی نهادها تامین می شود. در بخش هایی که مردم می توانند انجام دهند ما مداخله نمی کنم، اما مثلا تامین برق مسیر یا بحث حمل و نقل یا سرویس بهداشتی را ما پشتیبانی و کمک خواهیم کرد. زیر ساخت و جانمایی انجام می شود و مردم مواکب را برپا می کنند.

۸ منطقه معین برای مراسم جاماندگان

معاون شهردار پایتخت افزود: بیش از ۲ میلیون نفر در آیین جاماندگان شرکت می کنند و نیاز به اطلاع رسانی جداگانه ای در مورد جزئیات دارد. در مسیر با متولیان مساجد، درمانگاه ها و حسینه ها و مدارس گفت و گو شده تا تدارک خوبی داشته باشیم. ۸ منطقه معین برای مراسم جاماندگان داریم؛ مسیری که میدان امام‌حسین (ع) تا حرم عبدالعظیم حسنی(ع) را شامل خواهد بود.

رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران در پاسخ به سوال خبرگزاری آنا درباره خدمت رسانی در مرزها اظهار کرد: وزارت کشور در دو مرز باشماق و تمرچین تکلیفی به ما واگذار نکرده و ما در ۴ مرز مستقر می شویم، طبق بخشنامه وزارت کشور تقسیم کار مرور شد و در ورودی های کشور در ریمدان و میرجاوه نیز استان‌های همان مناطق مستقر می شوند.

توکلی زاده در پاسخ به خبرنگار روزنامه هم میهن درباره تسهیلات ۹ میلیونی شهرداری به کارکنان و محل پرداخت هزینه های اربعین افزود: باید از این فضا خارج شویم که هزینه های اربعین را استخراج و با دیگر هزینه ها مقایسه کنیم. این موضوع، تکراری شده است، ما در مجموعه اداره کل رفاه بودجه رفاهی دادیم و برای سفرهای غیر زیارتی هم وام می دهیم و برای این موضوع نیز با افتخار تمهید ویژه ای قائل هستیم.

معاون شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج درباره خدمات رسانی بهداشتی و پزشکی گفت: ما وظیفه اختصاصی برای همکاران شهرداری مانند پاکبانان و آتش نشانان و دیگر زیرمجموعه ها در شهرداری داریم و پشتیبان حوزه سلامت ما شرکت شهر سالم است، اما با همکاری گروه های داوطلب به زائران نیز خدماتی ارائه می کنیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص تمهیدات برای گرمای هوا و تعداد نیروهای خدمت رسان شهرداری عنوان کرد: تا ۱۵ سال آینده اربعین در فصل گرم قرار دارد. توصیه می کنیم که افرادی که توانمندتر هستند شرکت کنند، پیاده روی را بیشتر به شب موکول کنند که درباره سالمندان و کودکان بیشتر این توصیه انجام شده است.

توکلی زاده افزود: ۴ هزار نفر از مجموع کلانشهرها و شهرداری تهران در این مراسم خدمت رسانی می کنند که ۲ هزار نفر نیروهای خدمات شهری و دو هزار نفر در بحث حمل و نقل ارائه خدمت می کنند.

خدمات رسانی در حوزه حمل و نقل داخل ایران برعهده شهرداری تهران نیست

رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران در ادامه با تاکید بر اینکه خدمات رسانی در حوزه حمل و نقل داخل ایران برعهده شهرداری تهران نیست، گفت: تنها در منطقه بین زرباطیه و کوت وظیفه جابه جایی زائران برعهده شهر تهران و کلانشهرها گذاشته شده است.

وی افزود: تامین ۸۰۰ دستگاه اتوبوس برعهده شهرداری های تهران، مشهد، اصفهان و قم قرارداده شده که سهم شهرداری تهران ۲۰۰ دستگاه اتوبوس است که اکنون به کشور عراق اعزام شده است.

محمد امین توکلی زاده درباره میزان همکاری کشور ایران و شهرداری تهران با مسئولان کشور عراق در حوزه خدمات رسانی به زائران توضیح داد: خوشبختانه جلسات خوبی بین مسئولان کشور ایران و به ویژه شهرداری تهران با استانداری کربلا، نجف، بغداد و کاظمین برگزار شده است.

وی بیان کرد: خدا را شکر کشور عراق در حال پیشرفت است و اکنون تجهیزات و امکانات زبادی در حوزه خدمات شهری تهیه کرده است و از مدیریت کارهای خود برمی آید اما وقتی زائر به تعداد ۲۰ میلیون نفر وارد این کشور می شود، طبیعی است که طبیعتا به کمک نیاز دارد.

معاون شهردار تهران یادآور شد: در ایران نیز برای آخر صفر که شهادت امام رضا(ع) است تمام شهرها کمک هایی به شهر مشهد انجام می دهند.

وی تاکید کرد: با توجه به جمعیت بالای زائران در شهر کربلا ماشین آلات خدماتی نمی تواند کار کند و از سوی دیگر به دلیل گرما نیز نیروی انسانی کمتر می تواند فعالیت کند. با تمام این توضیحات؛ با استقبال داوطلبان برای نظافت در کشور عراق که ثبت نام کرده اند و خود پاکبانان شهر تهران روبه رو هستیم.

معاون شهردار تهران در ادامه درباره نحوه خدمات رسانی شهرداری در تهران در ایام اربعین گفت: موئارد طوری درنظر گرفته شده که در خدمات شهرداری تهران به شهروندان تهرانی هیچ خللی ایجاد نخواهد شد زیرا برنامه های جایگزین برای شهر تهران در نظر گرفته شده است.

در ادامه توکلی زاده درباره برنامه های قرآنی توضیح داد: با توجه به ایام گذشته که موضوع مهندسی شده اهانت به ساحت قرآن در کشورهای اروپایی انجام شده، در جهان اسلام توجه ویژه ای به قرآن انجام شد و در اربعین نیز پیرامون موضوع قرآن توسط تشکل ها و شبکه قرآن برنامه هایی انجام و اجرا می شود.

رویکرد ستاد اربعین امسال توجه به نوجوانان است

مصطفی زیبایی نژاد، مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران نیز در این نشست گفت: رویکرد ستاد اربعین امسال توجه به نوجوانان است. این رویکرد هم در شهرداری و هم در مجموعه های تاثیرگذار فرهنگی در کشور به عنوان رویکرد اصلی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: نوجوانان به دلیل تعطیلی مدارس از سفر اربعین استقبال زیادی دارند و بهترین فرصت برای انتقال مفاهیم اربعین به آنهاست.

زیبایی نژاد بیان کرد: برنامه اعزام زوار تهرانی به کربلا از روز جمعه در میدان آزادی و در دل برنامه محرم شهر برگزار شده و نوجوانان به همراه خانواده های آنها بدرقه می شوند.

وی یادآور شد: موکب داران شهر تهران نیز به نام “محبان امام رضا(ع) ” چه در مسیر و چه در دو شهر کربلا و نجف مستقر می شوند.

برگزاری آیین بدرقه و استقبال زوار

مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران تاکید کرد: از ۴ شهریور تا ۱۵ شهریور آیین بدرقه زوار در مرزهای خسروی، مهران، شلمچه و چذابه برگزار می شود.

وی ادامه داد: همچنین آیین استقبال از زواری که برمی گردند به نام “ره یافتگان به عرش” در ۴ مرز و از تاریخ ۱۲ تا ۲۰ شهریور انجام می شود.

اجرای برنامه توسط کاروان سرود “حبیب شوکت”

زیبایی نژاد با بیان اینکه کاروان سرودی در قالب ۲۰۰ گروه سرود به نام “حبیب شوکت” به اجرای برنامه می پردازند، گفت: همچنین یک سرود عربی-فارسی طراحی شده و در مسیر طریق الحسین، نجف تا کربلا و شهر کربلا این ۲۰۰ گرده سرود اجرا دارند.  در کربلا هم قبل از اربعین یک اجرای دست جمعی  برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران اظهار کرد: گروه های سرود تشکیل شده و درباره فعالیت ۲۰ گروه سرود تهران با کشور عراق هماهنگی ها انجام شده که در نجف و در مسیر و در کربلا مستقر پی شوند و در انتهای مسیر در کربلا برنامه های خوبی طراحی شده و مشکلی درباره هماهنگی ها وجود ندارد.

اجرای توسط دسته عزاداری نوجوانان جهان اسلام

مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران بیان کرد: برنامه شاخص و اصلی ستاد اربعین و سایر مجموعه های فرهنگی دسته عزاداری نوجوانان جهان اسلام است که این برنامه با حضور دانش آموزان ایرانی، عراقی، لبنانی و تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس را برگزار می شود.

وی یادآور شد: این دسته عزاداری وارد حرم امام حسین(ع) شده و در بین الحرمین نیز حرکت می کنند تا تصویر خوبی از حضور نوجوانان جهان اسلام به نمایش در آید.

زیبایی نژاد با بیان اینکه در موکب ها و محل های ستاد اربعین شهرداری مسابقات و برتامه هایی برکزار می شود؛ تاکید کرد: این گروه ها در ۴ نقطه از کشور عراق مانند مسیر طریق الحسین، نجف، کربلا و کوفه حضور دارند.

اجرای رویداد آیات عاشورایی

در ادامه مهدی سیفی رئیس شورای قرآن و عترت شهرداری تهران گفت: برنامه ای را با عنوان طرح بریر بن خضیر همدانی، استاد قرآن مسجد کوفه و برنامه هایی را حول محور آیاتی که امام حسین (ع) از لحظه خروج از مکه تا پایان نهضت عاشورا تلاوت کردند، داریم. مسابقه و رویدادی نیز تحت عنوان آیات عاشورایی در این باره طراحی شده است. قاریان قرآن نیز راس ساعت مقرری در مواکب و در مسیر، آیات عاشورایی را همخوانی خواهند کرد و چندین محفل باشکوه قرآنی نیز ترتیب خواهیم داد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار رسانه اقتصاد جامعه درباره نزدیکی فرهنگی جبهه مقاومت در این برنامه تصریح کرد: رسانه‌های غربی مراسم اربعین را یا سانسور می کنند یا روی زخمها و کم کاری ها می نشینند و به شکوه و زیبایی این مراسم نمی پردازند. در هر واقعه بزرگی جریان انحرافی وجود دارد و حتما جریان های سکولار و شیعه انگلیسی می آیند و نسخه های سکولار و انحرافی اسلام را در آنجا ارائه می کنند اما دایره اربعین فقط دایره شیعیان نیست و دایره محبین اهل بیت است که آزادگان دنیا در آن شرکت می کنند. در محتواهای تولید شده به این موضوع توجه شده که به صورت‌ مشترک و جبهه ای تولیدات انجام شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره هزینه اربعین و اینکه آیا با مصوبه شورا است یا خیر، بیان کرد: ۴۰ میلیارد تومان در بودجه شورای شهر برای ستاد اربعین مصوب شد و مصوبه فرمانداری را نیز دارد و چون مصوبه فرمانداری و شورا را دارد نیاز به بردن به صحن شورا نیست.

رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران در پاسخ به سوال خبرگزاری میزان درباره خدمات حمل و نقلی در مراسم اربعین ادامه داد: درباره حمل و نقل داخلی وظیفه ای به شهرداری سپرده نشده و کار شهرداری در حمل و نقل یک همکاری بین بخشی از مرز تا نقطه هایی از شهرهای عراق است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار وطن امروز درباره خدمت رسانی ها گفت: عملیات سنگینی بر علیه محرم امسال در رسانه های نظام سلطه و جریان فتنه انجام دادند اما آن چیزی که از مردم تهران به جهان مخابره شد این بود که همه مجالس محرم، معظم تر و با شکوه تر از سالهای قبل برگزار شد. طبق آمار امسال بین ۳۰ تا ۳۵ درصد مجالس‌ محرم شلوغ تر بود در حالیکه در دهه اول در تهران دستگاه ها و مجموعه های دولتی و حکومتی کمترین میزان مشارکت را داشتند و بیشتر اقدامات مربوط به نهادهای مردمی بود.

توکلی زاده در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه همشهری گفت: ۷۵ هزار میلیارد تومان بودجه شهرداری است که فقط ۴۰ میلیارد تومان بودجه مربوط به اربعین است. ضمن اینکه باید از این دوقطبی سازی ها جلوگیری کنیم و وارد این فضا نشویم. هر چقدر برای فرهنگ کار کنیم کم است.

وی با بیان اینکه هر آنچه گمشده فرهنگی در شهر داریم در این مراسم پیدا می شود و بهترین نوع از فرهنگ مانند ایثارگری در آن نمایان است، گفت: آموزش شهروندی بالاتر از اینکه مردم از زوار پذیرایی کرده و ایثارگری می کنند و خانه خود را در اختیارشان قرار می دهند؟ این فرصت بهترین فرصت برای بازسازی فرهنگ و احیا کردن فرهنگ دگرخواهی است. شما باید از ما بپرسید که چرا کم هزینه کردید نه اینکه از ما در باره میزان هزینه ها برای این کار بزرگ فرهنگی بپرسید. شورای شهر با طیب خاطر بودجه ای برای ما دیده است و ما با افتخار در خدمت مردم‌ هستیم.

اشتراک گذاری :

jahatpress.ir/?p=858

لینک کوتاه

اخبار پیشنهادی

اخبار ویژه