پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

حمله هوایی بامداد امروز پاکستان به مناطقی در مرز دو کشور بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت.

منتشر شده در 28 دی 1402
در سرویس

حمله هوایی بامداد امروز پاکستان به مناطقی در مرز دو کشور بازتاب زیادی در رسانه‌های خارجی داشته که بخشی از آن در اینجا ارائه می‌شود:

رویترز: بامداد پنجشنبه، پاکستان با ادعای هدف قراردادن گروه های جدایی طلب بلوچ، مناطقی در خاک ایران را آماج حملات هوایی قرار داد. این حملات به مرگ دست کم 9 غیرنظامی انجامیده است و همگی، دارای ملیتی غیرایرانی (پاکستانی) هستند. وزارت امورخارجه پاکستان، این عملیات را، ” عملیاتی نظامی دقیق، برنامه ریزی شده و هدفمند علیه پایگاه های تروریستی” توصیف کرد و در ادامه بیانیه ذکر شده است: پاکستان به تمامیت ارضی ایران کاملا احترام می گذارد و تنها هدف از این اقدام، تثبیت امنیت ملی پاکستان است.”  در واکنش به این حمله هوایی، بازار بورس پاکستان با بحرانی تازه روبرو شده است.

المیادین انگلیسی: به گفته یک مقام اطلاعاتی ناشناس پاکستانی، این کشور در عملیاتی نظامی، شبه نظامیان ضد پاکستانی در خاک ایران را هدف قرار داده است.

الجزیره انگلیسی: به نقل از بیانیه ISPR، شاخه رسانه ای ارتش پاکستان در عملیاتی نظامی موفق، نیروهای این کشور چندین مخفیگاه تروریستی در ایران را هدف قرار داده اند. در ادامه این بیانیه به روابط دو کشور برادرانه ایران و پاکستان اشاره و تصریح شده است: برای حل مشکلات دو جانبه بین دو کشور دوست و برادر، همکاری و گفتگو دو امر حیاتی هستند.

سی ان ان: حمله هوایی پاکستان علیه مواضع تروریست ها در خاک ایران، به تشدید تنش بین دو کشور همسایه منجر خواهد شد اما به گفته وزیر امورخارجه پاکستان، اسلام‌آباد، تهران را یک دوست و برادر می پندارد و هیچ علاقه ای برای تشدید تنش وجود ندارد.

گاردین نیز در مطلب اختصاصی خود بدون اشاره به بیانیه های منتشر شده از سوی مقامات دو کشور درباره نیاز همکاری ایران و پاکستان برای مقابله با تروریسم و جنایت های جیش العدل علیه کشور ایران، درباره این رخداد فقط نوشته است: اقدام پاکستان کاملا تلافی جویانه و در واکنش به حمله سپاه پاسداران علیه گروه های جدایی طلب سنی بوده است.

وال استریت ژورنال: به گفته مقامات پاکستانی، در حمله حوایی این کشور علیه مواضع شبیه نظامیان جدایی طلب در خاک ایران، حداقل 20 شبه نظامی پاکستانی کشته شده اند.

بی بی سی: حمله هوایی پاکستان علیه مخفیگاه تروریست ها در ایران، به تشدید تنش در کل منطقه خاورمیانه خواهد انجامید، اما به باور کارشناسان، هدف اسلام‌آباد از این اقدام، بازیابی توانمندی های بازدارنگی خود، جلوگیری از تکرار عملیاتی مشابه از سوی ایران و ارضای خواست شهروندان خود بوده است. در چنین شرایطی، ایران و پاکستان، هردو، یکدیگر را به نگهداری از تروریست ها متهم کرده اند. از طرفی، با وجود محکوم شدن عملیات موشکی تهران علیه تروریست ها در خاک پاکستان از سوی اسلام‌آباد، وزارت امورخارجه پاکستان در تازه ترین بیانیه خود، روی محترم شمرده شدن تمامیت ارضی ایران بعنوان کشوری دوست و برادر، پافشاری کرده است.

نیویورک تایمز: به گفته یک مقام ارشد امنیتی پاکستانی؛ این کشور در عملیات نظامی خود علیه مخفیگاه تروریست های بلوچ جدایی طلب در خاک ایران، از پهپادها و جت های جنگنده مختلف استفاده کرده است. سید محمد علی، یک کارشناس پاکستانی در حوزه امنیت به نیویورک تایمز گفت: این عملیات برای جلوگیری از تکرار حملات موشکی مشابه از سوی ایران الزامی بود، اما، اکنون با توجه به تلافی پاکستان و عدم وجود هرگونه دستاوردی از تشدید تنش بین دو کشور، تهران و اسلام‌آباد شروع به تنش زدایی از روابط خود خواهند کرد.

آسوشیتدپرس: حمله هوایی پاکستان علیه مواضع بلوچ های جدایی طلب در خاک ایران، می تواند در واکنش به فشار فزاینده اذهان عمومی پاکستانی برای اتخاذ اقدامی جدی از سوی اسلام‌آباد در واکنش به حملات موشکی سپاه پاسداران ایران علیه مواضع تروریست ها در خاک پاکستان باشد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/155626

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی