پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

انتقاد شدید جمهوری‌ خواهان از توافق دولت بایدن با ایران

نوت گینگریچ، رئیس جمهوری‌خواه اسبق مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به این مسئله در "ایکس" نوشت: توافق بایدن برای پرداخت ۶ میلیارد دلار به ایران از طریق عراق و کره‌جنوبی برای آزادی ۵ گروگان آمریکایی اقدامی دیوانه‌وار است.
منتشر شده در 20 مرداد 1402
در سرویس

شماری از جمهوری‌خواهان آمریکایی در پیام‌هایی مختلف مخالفت خود با توافق ایران و آمریکا مبنی بر آزادی زندانیان را ابراز کردند.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در دوران دونالد ترامپ در اعتراض به توافق ایران و آمریکا در “ایکس” (توییتر سابق) نوشت که آزاد کردن ۶ میلیارد دلار برای اینکه “گروگان‌های آمریکایی بتوانند به نوع دیگری از زندان بروند، توافق افتضاحی است”.

وی در ادامه مدعی شد: ایران نباید از گروگان‌گیری آمریکایی‌ها منفعت ببرد.

نوت گینگریچ، رئیس جمهوری‌خواه اسبق مجلس نمایندگان آمریکا نیز در واکنش به این مسئله در “ایکس” نوشت: توافق بایدن برای پرداخت ۶ میلیارد دلار به ایران از طریق عراق و کره‌جنوبی برای آزادی ۵ گروگان آمریکایی اقدامی دیوانه‌وار است.

وی مدعی شد که این مسئله باعث می‌شود که ایران ۶ میلیارد دلار بر روی “تروریسم، موشک و تسلیحات هسته‌ای” خرج کند و این پیام را خواهد فرستاد که “دزدیدن آمریکایی‌ها می‌تواند بسیار سودمند باشد”.

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی هم در واکنش به توافق ایران و آمریکا، بایدن را به “رقصیدن به ساز ایران” متهم کرد و در صفحه شخصی خود در “ایکس” ادعا کرد با اینکه همیشه از آزادی “گروگان‌های آمریکایی” استقبال می‌کند، دادن ۶ میلیارد دلار به ایران، تنها این کشور را به گروگان‌گیری‌های بیشتر تشویق خواهد کرد.

روزنامه نیویورک تایمز ساعاتی پیش مدعی شد که مطابق با توافق حاصله میان ایران و آمریکا، پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادی چند زندانی ایرانی و دسترسی تهران به ۶ میلیارد دلار برای اهداف بشردوستانه، اجازه ترک ایران را پیدا خواهند کرد.

به نوشته نیویورک تایمز، در اولین قدم این توافق که پس از ۲ سال «مذاکره پنهانی ایران و آمریکا» حاصل شده است، ایران پنج زندانی ایرانی-آمریکایی را از زندان آزاد و آن‌ها را در هتلی نگه‌ می‌دارد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل در رابطه با اخبار منتشر شده به شبکه سی‌بی‌اس گفت: به عنوان بخشی از توافق همکاری بشردوستانه که با میانجی‌گری یک دولت ثالث حاصل شده است، ایران و آمریکا پذیرفته‌اند که متقابلا پنج زندانی را آزاد و آن‌ها عفو کنند. جا به جایی امروز آن‌ها گام ابتدایی حائز اهمیتی در جهت اجرای توافق است.

همچنین خبرنگار سی بی اس نوشت که اگر توافق پیش برود این زندانیان احتمالا در ماه سپتامبر (شهریور – مهر) به کشورهای خود بازگردند.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز با اشاره به گزارش اخیر نیویورک تایمز گفت: با اینکه این گامی دلگرم‌کننده است، این شهروندان آمریکایی – سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و دو آمریکایی که درحال حاضر می‌خواهند ناشناس بمانند – نباید در وهله اول دستگیر می‌شدند.

وی در ادامه گفت: ما از نزدیک‌ترین حالت ممکن به بررسی شرایط آن‌ها ادامه خواهیم داد. ما صدالبته تا زمانی که همگی آن‌ها به وطن در آمریکا بازنگردند، استراحت نخواهیم کرد.

این مقام آمریکایی گفت که مذاکرات درخصوص آزاد نهایی آن‌ها همچنان درجریان است. وی تاکید کرد که این گفت‌وگوها حساس می‌باشند.

نمازی در سال ۱۳۹۵ به جرم جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا، شرقی در سال ۱۳۹۹ به جرم جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات نظامی و طاهباز در سال ۱۳۹۸ به جرم جاسوسی از مراکز حساس نظامی در پوشش محیط زیستی، هر کدام به ۱۰ سال حبس محکوم شده بودند.

اشتراک گذاری :

jahatpress.ir/?p=1387

لینک کوتاه

اخبار پیشنهادی

اخبار ویژه