پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی با بیان اینکه این رژیم خواهان عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی است، گفت که چنین صلحی می‌تواند چهره منطقه را تغییر دهد.

منتشر شده در 15 مرداد 1402
در سرویس

«الی کوهن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌ای با روزنامه سعودی «ایلاف» که بعدازظهر امروز (یکشنبه)، منتشر شد، به مسائل مختلفی از جمله بحران داخلی در این رژیم و عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی پرداخت.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در ابتدا به بحران داخلی این رژیم پرداخت و در اظهاراتی متناقض و بدون اشاره به درگیری‌ها و تظاهرات گسترده در فلسطین اشغالی در پی اقدامات کابینه گفت که سران ایران و حزب‌الله «گمان می‌کنند آنچه در [اراضی اشغالی] در حال جریان است، نشانه‌ ضعف داخلی اسرائل است، در حالی که آن‌ها اشتباه می‌کنند و این بیانگر قدرت و انسجام اسرائیل است».

کابینه رژیم صهیونیستی به ریاست «بنیامین نتانیاهو» پس از روی کار آمدن طرحی را برای تضعیف دستگاه قضایی این رژیم در پیش گرفت که با تظاهرات پیوسته و مخالفت‌های گسترده مواجه شد. مخالفان این طرح‌ بعضا در برخی تظاهرات‌ها که تعداد آن‌ها از صد هزار نفر عبور می‌کرد، هر هفته با تجمع در شهرهای مهم فلسطین اشغالی با نیروهای پلیس وارد درگیری می‌شدند.

الی کوهن در بخش دیگری با بیان اینکه عربستان سعودی و اسرائیل امکان «تاریخ‌سازی و تغییر چهره خاورمیانه و جهان را دارند، مدعی شد: «مسئله فلسطین منانع این صلح نخواهد شد. ما این را در توافقات آبراهام نیز ثابت کردیم. کابینه فعلی در حال برداشتن گام‌هایی عملی برای بهبود زندگی در مناطق تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطین است».

کوهن در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا سران سعودی و صهیونیست با یکدیگر دیدار سری داشته‌اند، بیان کرد: «نمی‌توانم پاسخ بدهم».

وی همچنین در جواب سؤالی دیگر در مورد اینکه آیا او با مقامات سعودی دیدار داشته یا دست داده و صحبت کرده، اظهار داشت: «میانجی با عربستان سعودی، آمریکاست».

با این حال، کوهن در ادامه افزود: «میزبانی از وزیر خارجه عربستان سعودی مانند یک روز عید در اسرائیل خواهد بود و من بر این باورم که ما می‌توانیم همکاری‌ها و منافع مشترک بسیاری داشته باشیم».

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در عین حال ادعا کرد: «دشمن مشترک ما ایران است. صلح ما به نفع ساکنان اسرائیل و عربستان و همچنین به نفع یهودیان و مسلمانان خواهد بود. من بسیار خرسند خواهم شد اگر از او در اسرائیل میزبانی کنم».

اوایل مردادماه جاری، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» از تلاش‌های مخفیانه واشنگتن برای عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی خبر داده بود.

این روزنامه گزارش داده بود که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی خود را به تازه‌ترین ماموریت دیپلماتیک برای عادی‌سازی روابط ریاض و تل‌آویو اعزام کرده، با این حال نیویورک تایمز خبر داه بود توافق احتمالی مدنظر دولت بایدن برای عادی سازی عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی، مستلزم «امتیازات قابل توجه» به فلسطینیان است و بعید است اعضای کابینه تندروی «بنیامین نتانیاهو» آن را تایید کنند.

الی کوهن همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه در حالی ادعاهایی را علیه دبیرکل جنبش حزب‌الله مطرح کرد که مقامات نظامی این رژیم بارها درباره قدرت فزاینده حزب‌الله هشدار داده‌اند.

تازه‌ترین این اظهارات متعلق ژنرال «یسرائیل زیف» از نیروهای ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی و رئیس سابق واحد عملیات ارتش این رژیم است که اخیرا تاکید کرد: «دست کم گرفتن سید حسن نصرالله مطلقا ممنوع، زیرا او یک انسان بسیار باهوش است».

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/1765

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی