پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

«توافق فوری»؛

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که خانواده‌های اسرا در غزه از شب گذشته جمعه ۱۹ ژانویه با برپا کردن چادر در مقابل خانه نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو، تحصن را آغاز و با شعار «توافق فوری» شب را همان‌جا سپری کردند.

منتشر شده در 30 دی 1402
در سرویس

«شب را اینجا می‌مانیم و فریاد می‌زنیم. ۱۰۵ روز است که به او [نتانیاهو] التماس می‌کنیم؛ اکنون هم می‌گوییم باید اعدام ربوده‌شدگان را متوقف کند!»، این صحبت‌های یکی از معترضان اسرائیلی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل یارون آبراهام بود.
فریاد خانواده‌های اسرای اسرائیلی برای توافق با حماس

خبرنگار اسرائیلی شب گذشته از مقابل منزل نتانیاهو گزارش داد که زمان نجات اسرای اسرائیلی به پایان رسیده است؛ خانواده‌ها اینجا هستند تا «آخرین تلاش‌ها برای نجات جان افرادی که تاکنون باقی مانده‌اند، را انجام داده باشند یا مردگان را برای دفن در اسرائیل برگردانند».
چادرزدن خانواده‌های اسرای اسرائیلی مقابل منزل نتانیاهو

روند اعتراضات خانواده‌های اسرای اسرائیلی از هفتادمین روز جنگ علیه غزه، شدت بیشتری گرفته و مخالفان ادامه جنگ چندین بار در میدان کاپلان مرکز تل‌آویو تجمع کرده و یا در مقابل مقر وزارت جنگ اسرائیل دست به تظاهرات زده‌اند.

کابینه نتانیاهو در مخالفت با هر گونه توقف درگیری‌ها، همچنان بمباران علیه نوار غزه و محاصره آن را ادامه می‌دهد؛ امری که باعث شده تا شمار قابل توجهی از اسرای اسرائیلی در اثر حملات هوایی یا نرسیدن دارو توسط خود اسرائیل کشته شوند.
اعتراضات مرکزی در تل‌آویو برای توقف جنگ

براساس گزارش شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل درباره جزئیات تحصن خانواده اسرای اسرائیلی، در ساعات پایان امروز شنبه راهپیمایی بزرگی در حمایت از ربوده‌شدگان و خانواده‌هایشان در میدان‌های بزرگ اسرائیل برگزار خواهد شد و «توافق فوری» با حماس مطالبه اصلی معترضان خواهد بود.

پس‌لرزه‌های عدم توافق، خیابان‌های ملتهب و فشار اسرایی که طالب آزادی و توقف جنگ هستند، کابینه تل‌آویو را در آستانه فروپاشی قرار داده و ارتش را در نبرد با مقاومت فلسطین تضعیف کرده است.
تجمع اسرائیلی‌ها در مقابل وزارت جنگ

رئیس سابق موساد به کابینه تل‌آویو درباره وخامت این اوضاع هشدار می‌دهد که «اگر ربوده‌شدگان زنده نمانند، اسرائیل برای اولین بار از زمان تأسیس خود جنگ را [به دلایل داخلی] خواهد باخت».

نویسنده اسرائیلی در روزنامه اسرائیل‌الیوم نداو شارگای با اشاره به اینکه «تل‌آویو برای هیچ تصمیمی درباره جنگ [از جمله آتش‌بس] نمی‌تواند به طور مستقل تصمیم بگیرد» می‌گوید «باید تلاش کنیم وابستگی به آمریکا را کم کنیم و بر اساس مصالح خود عمل کنیم».
سفر بایدن به تل‌آویو و تاکید بر مخالفتش با آتش‌بس در غزه

در مقابل، تحلیلگر نظامی روزنامه هاآرتص عاموس هارئل اختیار جنگ را در دست تل‌آویو می‌بیند و درباره هزینه‌های آن می‌نویسد «حماس برای توافق جدید، خواستار آتش‌بس دائمی و تعهد اسرائیل برای آسیب نرساندن به رهبران خود است؛ و این یعنی پایان جنگ بدون دستیابی به اهداف اعلام‌شده اسرائیل».

در سایه اصرار نتانیاهو به تداوم جنگ، به نظر می‌رسد که توافق با حماس به عنوان تنها راهکار فروکش اعتراضات در تل‌آویو، هدف آسانی برای اسرائیل نباشد؛ جایی که حماس تاکید می‌کند «اسرای دشمن برنمی‌گردند مگر طبق شروط مقاومت، که اولین‌شان توقف جنگ است».

منبع : فارس
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/155977

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی