پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

«منصور براتی»، پژوهشگر مسائل رژیم صهیونیستی در ویدیویی تحلیلی به ارزیابی حکم اولیه دیوان بین المللی لاهه به شکایت طرح شده از سوی آفریقای جنوبی درباره نسل کشی رژیم صهیونیستی در نوار غزه پرداخته است.

منتشر شده در 8 بهمن 1402

به گزارش جهت پرس؛ دیوان دادگستری بین المللی لاهه روز 27 ژانویه (7 بهمن 1402) حکم اولیه خود را نسبت به شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی صادر کرد و طبق این حکم برخی از اقدامات ارتش اسرائیل را ناقض کنوانسیون منع نسل کشی دانست.

اقداماتی همچون کشتار وسیع فلسطینیان و تنبیه جمعی آنها، جلوگیری از ورود کمک های بشردوستانه به نوار غزه و اظهارنظرهای تبعیض آمیز علیه فلسطینیان توسط مقامات اسرائیلی مورد توجه دیوان بین المللی لاهه بوده است.

صدور این حکم اولیه احتمال محکومیت اسرائیل در حکم نهایی را به شدت افزایش می دهد.

بخش مذکور در حکم اولیه دیوان پیروزی مهمی برای فلسطین و یک شکست جدی برای اسرائیل به حساب می آید. دیوان لاهه از اسرائیل خواسته فوراً اقدامات تجاوزکارانه خود را متوقف ساخته و ظرف مدت یک ماه از تغییراتی که در روند موجود ایجاد کرده به دیوان گزارش دهد.

مقامات اسرائیلی به شدت علیه این حکم اولیه موضع گرفته و قضات دیوان را یهودستیز خوانده و مخالفت خود را با اجرای آن ابراز کرده اند.

با این وجود در حکم اولیه دیوان دادگستری بین المللی رژیم اشغالگر قدس را ملزم به توقف فوری جنگ نکرده است. قضات دیوان علت این امر را نیاز به بررسی دقیق تر و بیشتر عنوان کرده اند.

از میان 17 قاضی این پرونده 15 قاضی با حکم علیه اسرائیل موافقت کرده و 2 قاضی با آن مخالفت کرده اند.

این حکم می تواند مبنای حقوقی لازم برای اقداماتی علیه اسرائیل را هم در سطح دولت ها و هم در سطح سازمان های بین المللی فراهم سازد.  در همین راستا به ابتکار الجزایر قرار است به زودی شورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل جلسه فوری دهد و این حکم را بررسی کند.
پس از صدور حکم اولیه دیوان، فشارهای بین المللی بر رژیم اسرائیل افزایش خواهد یافت و انتظار می رود برخی رفتار این رژیم تحت فشار تا حدی تغییر کند.

منبع : تسنیم
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/157054

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی