پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

در سومین مناظره انتخاباتی مطرح شد:

سومین مناظره انتخاباتی 6 نامزد ریاست جمهوری از شبکه یک سیما در حال پخش است.

منتشر شده در 1 تیر 1403

به گزارش جهت پرس؛ بخش اول مناظره امشب نامزدهای ریاست‌جمهوری به «سبک زندگی» می‌پردازد.

سوالات کارشناسان در این بخش:

مجدانی:‌ راهکارشان برای آسیبهای سبک زندگی چیست؟

فتح‌اللهی: حل مساله آمار بالای سقط جنین در کشور را جزو راه حلهای حل مشکل جمعیت می دانید؟

رحمانی: در برابر پدیده بی حجابی غیر از رویکرد فرهنگی چه راهکاری را مدنظرتان است؟

سوالات مردمی : 

برای مهدهای کودک ارزان‌قیمت و مناسب چه برنامه‌ای دارید؟

برای ازدواج جوانان چه برنامه‌ای دارید؟

ما چطور باید اعتراض کنیم که جزو اغتشاشات نباشد؟

چه راهکارهایی برای آسیب‌های سبک زندگی دارید؟

برای حل مسئلۀ افزایش سقط جنین چه راهکاری دارید؟

برای بی‌حجابی غیر از راهکار فرهنگی چه راهکار دیگری دارید؟

 

امام انقلاب و جنگ را با حضور زنان به پیروزی رساندند

پورمحمدی: امام(ره) با حضور زنان صفحۀ جدیدی را رقم زدند و انقلاب و جنگ را با حضور زنان به پیروزی رساندند.

هنوز به زنان اعتماد نداریم و آنها را باور نکردیم انتظار داریم آنها ما را باور کنند. متاسفانه الان هالیوود و بالیوود و تفلیس سبک زندگی زنان ما را تعیین می‌کنند. برخی حضور ابزاری و نمایشی زنان و بی‌بندوباری را تجویز می‌کنند و برخی هم حضور حداقلی که هر دو مردود است.
اگر ایران قوی می‌خواهیم، نیاز به خانوادهٔ قوی داریم
قالیباف: اگر ایران قوی می‌خواهیم، نیاز به خانوادهٔ قوی داریم و زن محور خانواده است نگاه برابر جنسیتی را قبول نداریم اما عدالت جنسیتی از اولویت‌های ماست. انقلاب به ما این فرصت را داد که خانم‌ها به اجتماع بیایند. قول می‌دهم به‌گونه‌ای عمل کنیم که زنان در دوراهیِ یا خانه‌داربودن یا رشد علمی قرار نگیرند. در نشست‌ها مردان برای زنان تصمیم می‌گیرند؛ در همهٔ موضوعات ذی‌نفعان را دعوت می‌کنیم اما زنان را به نشست‌های تصمیم‌گیری در حوزهٔ زنان دعوت نمی‌کنیم.
 قول می دهم زنان را در دوراهی خانه داری و فعالیت اجتماعی قرار ندهیم. انقلاب این فرصت را داد و امام و شهدا این فرصت را فراهم کردند که خانمها به اجتماع بیایند. این قول را می دهم که در دولت بعد به گونه ای عمل کنیم که زن را در دوراهی قرار ندهیم که یا زن خانه دار باش یا موثر در جامعه! باید هر دو را برای زنان فراهم کنیم. خودشان هستند که باید انتخاب کنند هردوی آنها را یا هرکدام از آنها را. هر نشستی درباره زنان داریم، مردان می‌نشینیم و راجع به زنان تصمیم می‌گیریم!
برخوردهای ما با دختران درست نیست

پزشکیان: برخوردهای ما با دختران درست نیست (با اشاره به صحبت دیگر نامزدها) اینطور که می گوییم پس باید خیلی وضع خیلی خوب می شد ولی چرا وضع اینطوری است؟ حل مسائل را باید از مهد کودک و مدرسه ها شروع کنیم. وقتی برخورد با زنان و دختران را در خیابان می بینیم، اعتراض که می شود پرونده درست می کنند. این دختران و زنان را ما تربیت کردیم، بیگانگان که تربیت نکرده‌اند! باید نوعی برخورد کنیم که وقتی نگاه میکنیم اینطور نباشد که نتوانیم بپذیریم. خشونت علیه زنان را نتوانسته ایم حل کنیم. ولی خب الان می گوییم داریم احترام می گذاریم! احترام باید در عمل باشد. وقتی حقوق زنان در جامعه نادیده گرفته می‌شود باید صدای ما بلند باشد.

برخورد ما با زنان اخلاقی نیست.  حقوق معلمان کفاف زندگی شان را نمی‌دهد. برخورد ما در جامعه با قشر زنان اخلاقی نیست. در تئوری هم هرچه بگوییم در عمل آنی نیست که باید باشد. در محله و مدرسه چگونه دختران را آموزش داده‌ایم که وضعیت اینطوری شده است؟ تبعیض ها باعث شده وقتی افراد در جامعه می آیند عقده ای باشند و نتوانند با هم حرف بزنند. ریشه اینها به همان مدرسه برمیگردد. باید به ریشه ها بپردازیم.
پیروزی‌های انقلاب مرهون نقش زنان است
جلیلی: پیروزی‌های انقلاب مرهون نقش زنان است جلیلی: خیلی از موفقیتهای ما در تاریخ و پس از انقلاب مرهون زنان و نقش آفرینی زنان مسلمان است. مورگان شوستر ۱۱ ماه در ایران بوده ولی از عزم زنان مسلمان ایران می گوید و به عزت زنان مسلمان ایرانی درود می فرستد. در یکی دو سال اخیر دشمنان خیلی روی موضوع زن در ایران متمرکز شده‌‌اند. آیا این نقطه ضعف در ایران بود یا قوت؟ عمیقاً معتقدم چون می دانند این یک نقطه قوت انقلاب اسلامی است که ایران می تواند با آن موفقیتهای خود را به رخ بکشد. تمدن غرب در موضوع زن به بن بست رسیده و به چالشهای جدی خورده است.
ایران با الگوی جدیدی زنان خود را وارد صحنه کرده
ایران با الگوی جدیدی زنان خود را وارد صحنه کرده همین کسانی که امروز در برابر کشتار ده‌ها هزار زن در غزه و فلسطین سکوت می‌کنند و برخی هم با قاتلان عکس یادگاری می‌گیرند، یک دفعه در موضوع زن در ایران خیلی فعال می‌شوند. از بایدن گرفته تا ماکرون. ایران با الگوی جدیدی زنان خود را وارد صحنه کرده و مدلی را به جهان نمایش می‌دهد که همه‌ آنها متحیر مانده‌اند. زن کارآفرین مسلمان دانشمند و مادر نمونه دارد خودش را نشان می‌دهد. چیزی که خیلی زنان ما از آن نگران هستند، این است که چرا این نقش و موقعیت زن و نقش آفرینی زن دارد سانسور می‌شود؟ یکی دو ماه پیش یک شرکت هوایی مپنا را دیدم که از ۲۵۰ کارشناس ارشد و ۸۰ PHD که کار بزرگی انجام می‌دادند نیمی از آنها زنان بودند. خانم دیپلمات نروژی که در ایران درس خوانده بود به من می‌گفت چرا از قدرت‌های خود دفاع نمی‌کنید و آنها را عرضه نمی‌کنید؟
برخی از کاندیداها از زنان سو استفاده انتخاباتی می‌کنند
قاضی‌زاده: برخی از کاندیداها از زنان سو استفاده انتخاباتی می‌کنند. دغدغه بانوان ما حجاب نیست؛ این یک مغالطه است. برخوردهای شعاری با موضوع زن کار صحیحی نیست؛ نباید سوءاستفاده انتخاباتی از موضوع زنان شود. ایران مهد خانواده است و زن هم بزرگترین سرمایه اجتماعی ماست. عاقبت نگاه جنسی به زن در غرب امروز خود را نشان می دهد. آنها هم مجبورند به ارزشهای خانواده محور برگردند. امروز باید میدان دار حمایت از خانواده در جهان باشیم. این را شهید رئیسی در اجلاس سازمان ملل شروع کرد. در جهان باید با تمام جنبش های هم ارزش با ما در موضوع خانواده ائتلاف کنیم. دلیلی ندارد همه‌ی ارزشهایشان را قبول داشته باشیم ولی میشود در برخی موضوعات ائتلاف کرد. زن یک مسئله نیست؛ یک فرصت و پیشران است. دغدغه بانوان ما حجاب نیست؛ این یک مغالطه است. ظلم تاریخی به بانوان شده؛ بعضی متحجرانه و بعضی جنسیت‌زده و با شعار آزادی. مسئله بانوان ما تبعیض است.
نوع مواجهه با بی‌حجابان جز از طریق احترام میسر نیست
زاکانی: اسلام جایگاه رفیع زن را در فرصت بودن قرار داده است . خیلی از حرف هایی که زده می شود جنبه شعاری دارد،  اما اسلام جایگاه زن و دختر را به نحوی قرار داده که اینها یک فرصت هستند ونه اینکه مسئله باشند! آنها باید از دیگران دست‌گیری کنند، نیاز به دست‌گیری ندارند. زن در کنار همسری و مادری باید بتواند پیشتازی عرصه اجتماعی را داشته باشد. رهبر معظم انقلاب هم از دولت این را خواسته‌اند و دولت مکلف است این کار را انجام دهد.
نوع مواجهه با بی‌حجابان جز از طریق احترام میسر نیست.  آزادی، امنیت و حفظ حریم مردم باید ارتقا یابد. نباید حرف‌های خوب دیگران را فقط تکرار کرد. امام در دهه شصت بیانیه ۸ ماده‌ای صادر و حریم خصوصی را از عمومی جدا کرده است. در حریم خصوصی نباید هیچکس دخالت کند. حجاب هم شرعی و هم قانونی است؛ اما نوع مواجهه با بی‌حجابان جز از طریق احترام و مواجهه قانونی میسر نیست. احترام، احترام و احترام.
پوشش و حجاب دغدغه جدی جامعه است
پورمحمدی:   حجاب حکم شرع و حکم قانون است و همه ما قبول داریم. ۴۰ سال است که تلاش می‌کنیم برای پوشش رسمی و اسلامی تا قانع کنیم و سبک مناسب را ترویج کنیم. خیلی هم از بیت‌المال هزینه کردیم. در صداوسیما و دانشگاه‌ها و مدارس و … اما به سطح مطلوب دست نیافتیم. البته باید انتظارمان را هم تعریف کنیم. توقعمان چگونه است؟ چه کسی مقصر است؟ چه کسی باید توبیخ شود؟ مجریان و مربیان و دست اندرکاران و سخنوران و ماها یا مردم و جوانان و دختران و بانوان ما؟ به تهاجم فرهنگی به صورت جدی معتقدم و نگرانی اساسی باید داشته باشیم ولی خیلی از سبک‌های متفاوتی که ما نمی‌پسندیم نه بر اساس اعتقادات بلکه برای لجبازی و اعتراض است. به این باید عمیقاً توجه کنیم.
لایحه حجاب و عفاف به موضوع ایجابی پرداخته است
قالیباف: بدپوششی و بی حجابی حتماً آفت خانواده و جامعه ماست و نباید اجازه بدهیم این اتفاق بیفتد. اما مسئله این است که چگونه؟ آقای پورمحمدی گفت لایحه حجاب و عفاف را پس می‌گیرد؛ این لایحه هنوز به قانون تبدیل نشده و مسیر خود را طی می‌کند. اما همه‌ این قانون به موضوع ایجابی پرداخته است. نمی‌شود بدون احترام و با تنش و با خشونت کاری کرد؛ همه اینها محکوم است. ۳۲ دستگاه طبق قانون مسئولند در این زمینه و باید نقش فرهنگی داشته باشند؛ کارشان را انجام نمی‌دهند و خلاصه می‌شود در پلیس ما. بعد این اتفاقات می‌افتد که هیچکدام از ما نمی‌پسندیم و باید جلوی این چیزها را بگیریم.
با هرگونه برخورد خشن با هر انسانی مخالفم، چه رسد به زن

پزشکیان:ظاهراً اینجا وضع خوب است پس چه می‌شود که نارضایتی در جامعه وجود دارد؟ با هرگونه زورگویی یا برخورد خشن با هر انسانی، چه رسد به زن مخالفم. چرا به اتفاقاتی که در خیابان می شود اعتراضی نکردیم؟ همه خانواده من از عروس‌ها تا خواهرانم با حجابند و حتی چادری هستند و مانتویی نیستند؛ ولی اگر کسی نخواهد مثل اینها باشد باید با او برخورد کنیم؟

نباید اجازه داد نقش زنان نادیده گرفته شود
جلیلی: نباید اجازه داد نقش پرشکوه زنان ایران در عرصه های مختلف سانسور شود. زن، همه‌ زنان ایران است. چرا نقش زنان خانه‌دار دیده نمی‌شود؟ خیلی از هزینه ها برای مقابله با آسیب های اجتماعی که در دستگاه های دیوان سالار می‌رود و خروجی‌اش صفر است را باید اینجا یعنی زنان خانه دار اختصاص داد. ما برای این طرح مفصل داریم. چند میلیون زن سرپرست خانوار داریم که علاوه بر نقش مادری کار بزرگتر انجام می‌دهد. آیا اینها نباید دیده شوند؟
مشاغل ما مردانه طراحی شده است
قاضی‌زاده: کمی از زمان عقبیم. حرف‌هایی می‌زنیم که ۲۰-۳۰ سال پیش موضوع زنان بود. امروز قدرت اصلی ما زنان هستند. حرف زنان این است که تبعیض علیه زنان به معنی محدود بودن زیرساختها و فرصت‌ها علیهشان برداشته شود. الان بیش از ۹۴-۵ درصد زنان ما باسوادند و بسیاری از آنها سواد دانشگاهی دارند ولی بسیاری بیکارند چون مشاغل ما مردسالارانه تعریف شده است.
الان ۳.۵ میلیون ورزشکار داریم که ۴۰ درصدش زنان هستند؛ چقدر از امکانات ورزشی ما برای زنان است؟ جنس زن و مرد متفاوت است؛ نظام برنامه‌ریزی ما برای زنان و مردان باید متفاوت باشد. ما تنها کاری که کردیم زن و مرد را در مدارس جدا کردیم. در حالی که باید متناسب‌سازی امور هم صورت بگیرد. در دولت خانواده اعتباری برای خانواده‌ها در نظر گرفتیم. یک میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه که می‌تواند در اشتغال یا تامین جهیزیه یا ازدواجش استفاده کند و یا در حوزه دیگری سرمایه‌گذاری کند. اگر زمینه بارداری و فرزندآوری را آسان کنیم همه خانم‌ها علاقمندند که حداقل دو فرزند داشته باشند.
ظرفیت عظیم زنان چرا نادیده گرفته شده است؟
 زاکانی: به عنوان پدر سه دختر و یک همسر، می‌گویم که جمع بین خانه‌داری و همسری و فرزندآوری و تعلیم و تربیت فرزند با فعالیت اجتماعی کاملاً شدنی است. وقتی با دخترهایم صحبت می‌کنم که مشت نمونه خروار است می‌گویند این ظرفیت عظیم زنان و بانوان چرا مورد غفلت واقع شده است؟ آقایان پزشکیان و پورمحمدی نکاتی را بیان می کنند ولی دوستان شما ۳۲ سال کشور در دستشان بود، باید پاسخ بدهید که چرا کاری نکردند؟ آقای پورمحمدی که بیشتر باید پاسخ دهد! با فرار به جلو نمی‌شود پاسخ معتبر داد. خانم‌ها فرصتند. موضوع شایسته سالاری است. در دولت خدمت بیشتر از دوره‌های قبل از بانوان استفاده خواهیم کرد.
 بدون فضای مجازی دیگر زندگی امکان‌پذیر نیست
پورمحمدی: فضای مجازی دنیای هزاررنگ فرصت‌ها و تهدیدهاست. یعنی همه فرصت‌ها در آن است درکنار تهدیدهای بسیار زیاد. اول باید آن را شناخت و اهمیتش را درک کرد. و روی فرصت‌هایش دست گذاشت و تهدیدهایش را شناخت. بدون فضای مجازی دیگر زندگی امکان‌پذیر نیست. بچه‌های ما از ابتدای زندگی با موبایل و بازی‌های کودکانه رشد کرده‌اند و دنیایشان با دنیای همه ما متفاوت است. برای مقابل با آسیب‌ها که بسیار هم نگران‌کننده است، نمی‌شود خود را از فرصت‌ها محروم کنیم. نمی‌شود فقط روی فیلترینگ مانور داد؛ البته تصمیمی بود که در یک مقطعی کار قابل دفاعی بود. ولی استمرارش نگران کننده و مشکل‌ساز. مافیای وی پی ان هم کیسه مردم را خالی می‌کند هم سرعت را محدود می‌کند و هم امنیت را تحت الشعاع قرار می‌دهد.
باید از ابتدا روی ایجاد یک پیام رسان بسیار قوی تمرکز می کردیم. من این را در دولت یازدهم به طور جدی مطرح کردم. چون روی استفاده از فضای مجازی و اینترنت همیشه فعال بوده ام و کارهای بزرگی در این حوزه کرده‌ام! تاکید کردم آن موقع که باید یک پیامرسان توانمند ایجاد کنیم که در منطقه قدرت برتر و در عرصه جهانی، حداقل جهان اسلام حرف برای گفتن داشته باشیم. اما متاسفانه هر نهادی راه افتاد که یک پیامرسان راه بیندازد! و اینطور شد که الان گرفتار شدیم. با یک پیامرسان شرقی صحبت کردیم آماده شراکت و سهیم شدن بودند، اما متاسفانه نشد و آقایان همه عقب‌نشینی کردند.
با فیلترینگ مخالفم چون فساد زاست
قالیباف: بر این باورم که فضای مجازی فضای زندگی مردم است در همه ابعاد خودش. مثل فضای واقعی را در فضای مجازی داریم و در آن زندگی می‌کنیم. روشن بگویم که حتماً با موضوع فیلترینگ مخالفم چون خطرات زیادی و فساد زیادی به دنبال خواهد داشت. اینجا یعنی فضای مجازی فرصتی است برای ما. ما در شرایطی تصمیم می‌گیریم و تبدیل به تهدید می‌کنیم. البته در سال ۱۴۰۱ که تهدید امنیتی داشتیم، در همه جا امنیت اولویت است اما در همه شرایط نباید اینطور باشد.
حکمرانی در فضای مجازی مثل زندگی معمولی خودمان یک ضرورت است. الان بخش عمده اقتصاد در فضای مجازی است که باید استفاده کنیم. مردم خودشان فرهنگ را تولید و خودشان مصرف می‌کنند؛ دولت‌ها باید آن را ناوبری و هدایت کنند. فرهنگ سه بخش است؛ یک بخش کالاها و تولیدات فرهنگی است؛ امروز پنجره طلایی جمعیتی را داریم در همین توان نیروهای متخصص و حرفه‌ای در فضای مجازی. الان بچه‌های ما در دنیا در حوزه گیم می‌توانند در تراز دنیا حرکت کنند. الان با این سرعت اینترنت و رفتار فیلترینگ… بعد از فیلترینگ به جای مصون سازی خطر را بیشتر کردیم. هم خسارت مالی دیدیم و هم خسارت اخلاقی. بعد از فیلترینگ استفاده از وی پی ان از ۲۲ درصد به ۶۷ درصد افزایش یافته است.
خیلی از شغل‌ها را با فیلترینگ از دست دادیم
پزشکیان: خیلی از شغل‌ها را با فیلترینگ از دست دادیم و زندگی‌های خیلی‌ها به هم ریخته است. از اینور هم عده‌ای کاسب شده‌اند و دارند فیلترشکن می‌فروشند. چه کسی این‌ها را می‌فروشد؟ چرا بررسی نمی‌شود؟ وقتی اینطور صحبت می‌کنیم انگار مشکل جای دیگری است و همه ما اینجا مخالفیم! اگر از حقوق زنان دفاع می‌کردیم، وضع اینطور بود؟ اعتقاد دارم باید آزاد کنیم؛ توئیتر محل آموزش است و خیلی از علم را می شود آنجا یاد گرفت. اگر به ریاست جمهوری برسم درباره این ممنوعیت ها که باعث عصبانیت شده و شغلهای مجازی تخریب شده، جلویش را خواهم گرفت. البته در بحرانهای خاص که لازم باشد باید مداخله کرد در اینترنت. در همه کشورها اینطور است. ولی الان چه لزومی دارد که اینترنت را فیلتر کنیم و عده ای هم فیلترشکن بخرند. تازه این فیلترشکنها را که می زنند خیلی راحت تر می توانند به آن فضاهای مستهجن دسترسی پیدا کنند.
کاربران فعال فضای مجازی را تحسین می‌کنم
جلیلی: درود می‌فرستم به کاربرانی که در موضوع فضای مجازی منفعل برخورد نکردند؛ فعال برخورد کردند. سعی کردند سوار آن بشوند و حکمرانی کنند. پیامرسانهای بله و سروش و ایتا و روبیکا و نشان و بلد و اسنپ و تپسی و کافه بازار و بادصبا و… کار بزرگ انجام دادند یعنی برخورد فعالانه داشتند و نه منفعلانه. امروز سکوهای مجازی نقش مهمی در حکمرانی دارد؛ خیلی از قدرتها و دولتها به دنبال بین المللی کردن سکوهای خود هستند و یا قوانین سختگیرانه گذاشتن برای سکوهای دیگران. مثلا کاری که امریکا با تیک تاک کرد. اروپا هم قانون دوقلو تصویب کرد و برای آمریکا و کشورهای دیگر هم حتی محدودیتهایی قائل شد.
اینترنت در خانواده یک کالای اساسی است
قاضی زاده هاشمی: یکی از بهترین مشاغل زنانه، مشاغل اینترنتی هست. دولت هوشمند و اقتصاد دیجیتال بدون اینترنت ممکن است؛ نقد مسئولان و نظارت بر مسئولان هم بدون اینترنت امکان ندارد اتفاق بیفتد. شفافیت باید در بستر دولت هوشمند شکل بگیرد. باید اینترنت سریع و بی کیفیت و امن داشته باشیم. زیرساختهای کشور یک دهه در حوزه ارتباطات توسعه نیافته است. برخی محدودیتها هم فکر نشده و غیرحداقلی است.
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/173971

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی